Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme günümüzde birçok kişinin kilo verme sürecine başvurmasıyla öğrenilen bir durum haline geldi.

 

Sağlıklı beslenme kilo kaybı genelde doğru diyeti seçme ile birlikte düşünülüyor. Genelde kış aylarında kilo vermeye karar veren insanlar, yaza hazırlık için bu süreci değerlendiriyorlar. Bununla birlikte, mevcut birçok diyet arasından en etkili olanını bulmak kolay değil. Etkili ve kalıcı sonuçlar elde etmek için hangisinin en uygun olabileceğini anlamak için temelde diyet kelimesinin anlamına hakim olmak gerekli.

 

"Diyet" kelimesi, "rejim, stil, yaşam standardı" anlamına gelen Yunanca diaita kelimesinden gelir. Bu nedenle etimolojik olarak bu terimin fedakarlıklar ve feragatlerle değil, vücudu sağlıklı tutmaya uygun bir "yaşam tarzı" ile ilgisi vardır.

 

Bu nedenle, sınırlı bir süre için değil, varoluş boyunca takip edilmelidir. Genellikle "diyet"e verdiğimiz anlamdan çok farklıdır. Mümkün olan en kısa sürede mümkün olduğunca fazla kilo vermeyi amaçlayan, genellikle çok kısıtlayıcı bir diyet insanların bu kavramı yanlış algılamasıdır. Oysa sağlıklı beslenme daha önemli ve doğru bir tanımlamadır.

 

7 Adımda Sağlıklı Beslenme

 

Sağlıklı ve dengeli olmak için, bir diyet tüm makro besinleri, yani vücudun düzgün çalışması ve normal günlük aktiviteleri gerçekleştirmesi için gerekli enerjiyi sağlayan maddeleri içermelidir. Aslında son derece kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme düzeni için 7 önemli adımı takip etmeniz yeterlidir:

 

  1. Karbonhidratlar, proteinler, yağ dengesini sağlamak
  2. Düzenli egzersiz yapmak
  3. Paketli gıdalardan uzak durmak
  4. Ekmek ve unlu mamülleri kesmek
  5. Mümkün olduğunca doğal beslenmek
  6. Sağlıklı besleme şeklini bir yaşam stili haline getirmek
  7. Yaşa ve mevsime göre beslenmek

 

Toplam kalorinin %45-60'ı, tercihen kompleks ve lif açısından zengin, dolayısıyla bütün olan karbonhidratlarla temsil edilmelidir. Kalorilerin %20-35'i, %10'dan az doymuş yağlardan oluşmalıdır; Kalorilerin yaklaşık %15'i proteinden gelmelidir.

 

O halde sağlıklı ve dengeli bir diyet, meyve ve sebzeleri, vitamin ve mineral yönünden zengin gıdaları, beden ve zihnin doğru çalışması için gerekli mikro besinleri asla unutmamalıdır.

Nasıl Beslenmelisiniz?

 

Sağlıklı beslenme düzeni, birçok duruma göre değişir. Bu yüzden kişiye özeldir. Ancak en önemli öğün kahvaltıdır. Öğle ve akşam yemekleri niceliksel olarak günün en önemli öğünleridir ve birlikte toplam ihtiyacın %60'ını temsil eder. Son olarak, dengeli bir diyet sabahın ortasında ve öğleden sonra bir atıştırmalık içermelidir. Bu iki ara öğünün temel görevi, ana öğünler için aç kalmaktan kaçınmaktır.

 

Sağlığın en önemli müttefiki olan su tüketimi de vücudun sıvı kaybına uğramaması için oldukça önemlidir. Besin ve enerji sağlayan yiyeceklere ek olarak, her gün yeterli miktarda su içmek önemlidir.

 

Özellikle kilo vermek istiyorsanız, su dengesini korumak çok önemlidir. Aslında, uygun sıvı dengesinı, vücut ısısını düzenlemeye, açlık hissini kontrol etmeye ve aşırı toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sağlıklı beslenme düzeni konusunda plan oluşturmak istediğinizde kendi bulduğunuz uygulamalar yerine, uzman desteği almanız şarttır.

 

Son tavsiye sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, internetteki hazır diyetlere güvenmemelisiniz. Bu yüzden kişisel fiziksel özelliklere dayanarak bir uzmana danışmak önemlidir.

Edubook’ta Diyetisyen Eğitmeni Olmak

 

Kalori alımını yeterince bölmek, esenlik ve iyi bir psikofizik performansı sağlamak için, düşük kalorili bir diyet uyguluyor olsanız bile günlük öğünler beş olmalıdır. Her şeyden önce, günlük toplam kalori ihtiyacının %20'sini oluşturan ve vücudun enerji ile yeniden doldurulması için gerekli olan kahvaltıyla güne başlanmalıdır.

 

Yılda binlerce insan sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı yaşamanın yollarını aramaktadır. Bu nedenle profesyonel diyetisyen uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Siz de diyetisyen alanın uzman hekimseniz tecrüblerinizi Edubook’ta eğitim içeriğine dönüştürebilirsiniz. Web 2.0 araçlarını da kullanarak eğitim içeriklerinizi daha interaktif hale getireceğiniz Edubook’ta eğitimlerinizi istediğiniz fiyattan satışa sunabiliyorsunuz. Şimdi eğitmenlik başvurunu ücretsiz yapın. Kazanmaya başlayın.

 

Benzer Yazılar

 

Ses Terapisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır?