Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Meditasyon: İnsanoğlunun varoluşundan uzaklaşma sürecinde yaşadığı problemleri çözmek için kendini, kendine daha yakın hissetmek amacıyla dinlediği ve bu dinleme sürecini bir takım fiziksel ve zihinsel davranışlarla desteklediği, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla belirli rutinlerle tekrarladığı düşünmeyi destekleyici bir davranıştır. Daha net ifadeyle ayrıntılı ve derin düşünme diyebiliriz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon yapmak için fiziksel ve zihinsel olarak hazır olmak son derece önemlidir. Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra ancak meditasyon sürecine başlayabilirsiniz. Oturuş pozisyonunuz önemli olmakla birlikte omurganızın dik olması beyninizin meditasyon moduna girmesine yardımcı olacaktır. Her ne kadar meditasyon zihinsel bir süreç olsa da o zihnin bağımlı olduğu bedenin de meditasyon sürecine hazır olması gerekmektedir. Meditasyon öncesinde çok yemek yememiş olmanız, enerjinizin vücudunuza değil beyninize ve oradan da zihninize odaklanmasını sağlayacaktır. Tabi çok aç olmamaya da özen göstermekte fayda var. Çünkü aç bir vücut zihinsel yolculuktan ziyade hayatta kalmak amacıyla düşüncelerini yemek bulmaya odaklayacak ve bu da sizi amacınızdan uzaklaştıracaktır. Fiziksel olarak hazır olduktan sonra, zihninizi de temizlemeniz ve günlük olayların etkisinden kurtulmanız gerekmektedir. Oturuş pozisyonunuz, fiziksel ve zihinsel hazırlığınız bittiyse, artık zihninizin düşüncelerini izlemeye hazırsınız demektir. Unutmayın, meditasyon sürecinde siz değil, zihniniz düşünecek ve sadece gözlemleyecektir.

Meditasyon Anlamı

Meditasyon kelime anlamı olarak meditatio kelimesinden Türkçeleştirilmiş olup tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra derinlemesine düşünmeye hazır olmak anlamına gelmektedir. Eğer fiziksel ve zihinsel hazırlıklarınızı tamamladıysanız o zaman siz de meditasyona hazırsınız demektir.

Meditasyon Denince Akla Gelenler

Meditasyon denince akla her zaman güzel olan, huzur veren ve insan için faydalı olan şeyler gelmektedir. Meditasyon kelimesini duymak bile insanı rahatlatırken, meditasyon sürecine dahil olmak insanı çok daha iyi bir ruh haline geçiş sağlayacaktır. Ferahlık, dinginlik ve güçlü olma hissi verecektir.

Meditasyon Faydaları

Meditasyon en basit tabirle yaşam kalitenizi arttırır ve sizlere daha doygun bir yaşam sürme olanağı sağlar. Meditasyon yaparak günlük yaşantınızın zorluklarını önemsizleştirebilir ve sizi mutlu eden olaylara odaklanabilirsiniz. Meditasyon fiziksel bir süreç olduğu için kendinizi zinde hisseder ve zihninizin potansiyelini maksimum bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede meditasyon öncesi olaylara bakış açınızdan çok farklı bir bakış açısı kazanarak sorunlarınızın çözümünde bile daha kolay yollar bulabilirsiniz. Meditasyon salt bir düşünce yolculuğundan ziyade düşüncelerinizi derinleştirmenize ve günlük hayatınızdaki sığ düşüncelerin zihninizi işgal etmesine izin vermez.

Meditasyon Felsefesi

Meditasyon sürecinde zihin arındırma işlemi olan düşünme; dinginleşme, rahatlama, iç huzur bulma süreci meditasyon felsefesi olarak karşımıza çıkar.

Meditasyon Dersleri

Meditasyon yapmak uzmanlık gerektiren bir süreç olduğu için maksimum verim almak istiyorsanız mutlaka meditasyon dersleri almalısınız. Meditasyon dersleri veren ve sizleri bu konuda en doğru şekilde yönlendiren eğitmenlerden yardım almanız hem verim hem de etki açısından sizlere yardımcı olacaktır.

Meditasyon Eğitimi

Meditasyon eğitimi zihinsel olarak hazır bulunmanın yanında fiziksel gereklilikler de barındırdığı için meditasyon eğitimi almanız sizin faydanıza olacaktır. Eğitmenler bu süreçte sizlere nasıl duruş sergilemeniz ve neyi, nasıl düşünmeniz gerektiğini anlatarak yardımcı olurlar. Bu sayede meditasyon sürecine başlayabilir ve öğrendikten sonra kendiniz de meditasyon yapabilirsiniz.

Meditasyon Eğitmenliği

Meditasyon eğitmeni olmak için birtakım süreçleri başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir. Bu işi bilen kişilerin yönlendirmesi sizler için daha faydalı olacaktır. Meditasyon eğitmenliği alanında uzman kişiler süreç esnasında dikkat etmeniz gerekenleri bilir ve ona göre yönlendirmeler yaparak sizlere yardımcı olurlar. Eğer siz de bir Meditasyon Eğitmeni iseniz Edubook’a ücretsiz kayıt olarak eğitimlerinizi vermeye başlayabilirsiniz. Edubook sisteminde kendi Edubook eğitim materyallerinizi hazırlayabilir ve bu materyallerinizi satışa sunarak ek kazanç sağlayabilirsiniz. Meditasyon eğitimi almak isterseniz yine Edubook sistemine kolayca üyelik kaydınızı oluşturabilirsiniz.

İlgili Yazı Mindfulness Nedir?

İlgili Yazı Edubook ile Yoga Eğitimi