Web 3.0 Nedir? Web 1.0 ile Web 2.0 ve Web 3.0 Arasındaki Fark

Web 3.0, yazılım dünyasında sürekli olarak gördüğümüz yapay zekanın internete uyarlanması olarak tanımlanabilir.  Bu noktada sistemsel olarak makine öğreniminin öne çıkacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla içerik dediğimiz, sitelerin temelini oluşturan etmenler artık kişilerin kontrolünden çıkıp, makinelerin hakimiyetine girecek.

Bugünlerde internetin tanımının değişeceği ve Metaverse ile farklı bir boyutta deneyim sağlanacağı konuşuluyor. Bu bağlamda Metaverse ve bu teknolojinin bir noktada kesiştiğini söylemek hiç de zor değil.

İnternet ve teknoloji dünyası nesil tabanlı ilerler. Yani birinci nesil, ikinci nesil gibi Web 3.0 da bu şekilde gelişti. Kavramsal düzlemi her ne kadar 2000’lerin ortasında oluşsa da bugünlere ulaşması kolay olmadı ve hala daha tam anlamı ile kullanılmaya hazır değil. 1980’li yıllarda geliştirilen Web 1.0 ile internetin devrim niteliğindeki yolculuğu da başlamış oldu. Özellikle 1990’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi adı verilen yerleşim biriminde geliştirilen internet araçları sayesinde Web 2.0’a geçiş sağlanmış ve yaklaşık olarak 20 yıldır bu teknoloji üzerinden tüm işlemler yürümüştür.

Web 1.0 ile Web 2.0 ve Web 3.0 Arasındaki Fark Nedir?

İnternetin geleceği olarak bakılan Web 3.0, birçok yönü ile hem Web 1.0 hem de Web 2.0’dan ayrılıyor. Bu farkı açıklamak için her iki sürümü de açıklamak ve nasıl geliştiklerine değinmek gerekiyor. Böylece bugün internet dünyasının konuştuğu noktaya geliş serüveni de ortaya çıkacaktır.  

Web 1.0, 1980’lerin sonunda ortaya çıkmış yalnızca metinlerin olduğu bir dünyaydı. Bu nedenle “Salt Okunur Çağı” adı da verilir. Bu dönemin en önemli özellikleri arasında web siteleri arasında köprü oluşturmak ve iframe gibi özelliklerle sayfaları birbirine bağlamak gibi noktalar yer alıyordu. Bu dönemin en bilinen iletişim aracı ise bugün de sıklıkla kullandığımız e-postalardı. O günlerde e-postalar (e-mail) yalnızca birisiyle konuşmak için kullanılmaktayken bugün iletişimden çok farklı alanlarda da amaca hizmet ediyor. Bu dönemin sonunda ortaya çıksa da Google en bilindik temsilcilerindendir.

Web 2.0 ise, 1990’ların sonunda ortaya çıktı. Web 1.0’a göre daha toplu ve görsel olarak daha iyi olan bu nesil internet teknolojisinde sosyal medya devleri ortaya çıktı. Facebook, Twitter, Flickr, Instagram gibi pek çok site bu dönemin ürünleri arasında yer alır. Web sitelerinde Flash kullanımı ile görsellik ön plana çıktı. Buna ek olarak sitelerde kullanılmak üzere geliştirilen araçlar (widget) platforma özelleştirilecek kadar gelişim gösterdi. Sosyal medyanın dışında paylaşım siteleri de ortaya çıkmaya ve ilgi görmeye başladılar. Youtube bunların başında geliyor. 2006 yılında kurulan ve 2009’da Google bünyesine geçen platform üzerinden bugün yalnızca video paylaşımı yapılmakla kalınmıyor, aynı zamanda canlı yayın da yapılabiliyor. Ayrıca bu nesil web dünyasına da yapay zekâ girmeye başlamıştır.

Web 3.0’da ise yapay zekanın artık tamamen hâkim olduğu bir dünyadan bahsedebiliyoruz. İnternetin 2 boyuttan çıkıp, üçüncü boyuta geçtiğini gözlemleyebildiğimiz bir evrende kullanıcıların tercihlerine göre platformların şekilleneceğini düşünülüyor. Özellikle kripto paralar ile ortaya çıkan merkeziyetsiz ekonomi modeli ile internetin de merkeziyetsizleştirilmesi gerektiğini düşünen yazılımcılar, bilgi bağlantısallığı ile oluşturulacak havuzlarda analiz edilen dataların temel oluşturmasını sağlayacak adımlar atıyor.

Her ne kadar Web 3.0 geleceği uzak olmasa da web 2.0 araçları hala güncelliğini koruyor. Web 3.0 kavramına adım attığımız bugünlerde Edubook sizin dijital dönüşüme adım atmanızda kolay bir yol sunuyor. Web 2.0 araçlarını kullanarak eğiti içeriklerinizi daha interaktif hale getirebilirsiniz. Bunun yanında eğitiminizde kullandığınız pdf, görsel, ses, bağlantı gibi araçları Edubook dijital çantanıza dahil edebilirsiniz. Ayrıca hazırlayacağınız eğitimleri istediğiniz fiyattan Edubook üzerinden online olarak satışa sunabiliyorsunuz. Burada hazırlanan ve satılan ürünler tamamen onlinedır ve online kullanılır. Ücretsiz olarak eğitmenlik başvurunuzu şimdi yapın web 3.0 dünyasına kolayca adım atın.

Benzer  Yazılar

Metaverse Dünyasında Eğitime Bugünden Bir Projeksiyon Çizmek