Web 2.0 Araçları Nedir? Web 2.0 Araçları Örnekler

Web 2.0 araçları kullanıcıların içerik geliştirmesine olanak tanıyan, kullanıcılar arasında bilgi ve fikir alışverişini öngören web platformlarıdır. Tüm bireylere bilgi paylaşımını sağlayarak ilgi alanı olan konular hakkında yorum yapmak için de özgür bir alan oluşturur. Web 2.0 araçları bilgi araştırma, linkler, yazarlık ve yazma, etiketlemeler gibi özelliklere sahiptir.

Arama motorlarıyla uygun kelimelerle sorgulama yapıldığında konu hakkında birçok bilgiye ulaşılabilir. Tek yönlü ve iki yönlü link paylaşımı yapılabilir ve hedef kitleye bu araçlar sayesinde daha kolay erişilir. İçerik oluşturma ve yayınlama gibi işleriniz için de yine Web 2.0 araçları kullanılabilir. Aynı zamanda bu içerikleri sitenize yükleyebilirsiniz. Son olarak içeriğinizde etiketlemeler kullanarak aramalarda daha kolay bulunabilmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunları yapabilmek için kullanabileceğiniz Web 2.0 araçları;

  • Typeform,
  • Wordpress,
  • Playposit,
  • Animal 4D,
  • Mentimeter olarak sayılabilir.

Typeform Aracı

 

Form, anket ve test gibi şablonlar kullanarak veya kendi şablonunuzu oluşturarak bunları paylaşabilmenizi sağlayan Typeform aracı, ekranın tamamını kullanan bir tasarım yaklaşımına sahip. Oluşturduğunuz formlara web sitelerinden veya e-mail yoluyla erişilebilir. Oluşturduğunuz formu yayınladıktan sonra, form doldurma işlemi Typeform tarafından takip edilir ve raporlanır. Bu raporları yalnızca bu araç üzerinden takip etmenize de gerek yok. Google Tag Manager gibi uygulamalar kullanarak raporları farklı araçlara da yönlendirebilirsiniz. Premium özellikleri de bulunan araç, farklı uygulamalarla da entegre şekilde kullanılabiliyor.

Wordpress Nedir?

 

Özellikle blog oluşturmak için kullanılan Wordpress Web 2.0 araçları arasında en çok kullanılan platformdur. Açık kaynak kodlu yazılıma sahip araç ücretsiz şekilde kullanılarak haber sitesi, blog sitesi, oyun ve forum sitesi gibi birçok site oluşturulabilir. Otomatik ve manuel şekilde kurulabilir ve yazılım bilgisi gerektirmez. Popüler ve herkes tarafından bilinen birçok büyük şirketin sitesi Wordpress ile oluşturulmuştur. Bunlara örnek olarak Toyota, Nginx, Microsoft’u örnek verebiliriz. E-ticaret siteleri, haber ve dergi siteleri, işletmeler gibi geniş bir alanda kullanılıyor.

Soru Hazırlama Aracı: Playposit

 

Öğretmenlerin kullandığı Playposit, öğrencilerin konuyla ilgili bilgisini ölçecek değerlendirme özelliklerine sahiptir. Youtube, Vimeo gibi sitelerden seçim yapılabilir. Öğrencilere konuyla ilgili video gönderilebilir, anket, çoktan seçmeli test, uzun cevaplı tartışma soruları gibi formlar eklenebilir. Aynı zamanda oluşturulan sorulara video, görüntü ve ses de eklenebilir. Öğrenciler cevaplarını sesli şekilde yükleyebilirler. Playposit üzerinde sanal sınıflar da oluşturularak grup çalışmaları yapılabilir. Sınıfa toplu şekilde ödevler de yine araç sayesinde kolayca verilebilir. Özellikle uzaktan eğitimde web 2.0 araçları büyük kolaylık sağlıyor, Playposit de bunlardan biri.

Eğitimde Animal 4D Web 2.0 Aracı

 

Eğitimde kullanılan Animal 4D, ilkokul ve okul öncesi düzeyindeki öğrencilere uygun olan bir araçtır. Önceden indirilen kartlar derste kullanılarak daha etkili ve verimli ders işlenebilir. Uygulama sayesinde tablet veya akıllı telefon üzerinden hayvanların İngilizce anlamları sesli şekilde gösterilebilir. Öğrencilerin telaffuzunu geliştirecek bu araç sayesinde öğrenmek de daha eğlenceli hale geliyor.

Mentimeter ile Değerlendirme Etkinlikleri Düzenleyin

 

Değerlendirme etkinlikleri hazırlamaya yarayan web 2.0 araçları arasında Mentimeter tablet, akıllı telefon veya bilgisayara yüklenebiliyor. Aynı zamanda akıllı tahta ve projeksiyon da kullanılarak öğrencilere soru çözme, yarışma gibi etkinlikler yapılabiliyor. Öğrencilere açık uçlu soru sorulabiliyor ve yoruma açık bu sorular öğrencilerin beyin fırtınası yapmasına olanak tanıyor. Ölçme ve değerlendirme konusunda öğretmenlere oldukça faydalı olan web 2.0 araçları kullanımı pratiktir ve herhangi bir yazılım bilgisi gerektirmez. Yukarıda yer alan uygulamları ve daha fazlasına Edubook üzerinden ulaşabileceğinizi biliyor musunuz? Edubook, dijital eğitim materyallerinin hazırlandığı ve eğitimi interkatif hale getiren bir platformdur. Hayalinizle sınırlı istediğiniz içerikleri Edubook’ta kolayca hazırlayabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız eduBookları istediğiniz fiyattan satışa sunabilirsiniz. Detaylı bilgi için şimdi ücretsiz üyeliğinizi başlatın. Size açılan Edubook hazırlama eğitimlerini izleyin. Sorularınız iin bize info@edubook.com.tr adresimizden ulaşabilirsiniz.

İlgili yazılar

Web 2.0 Araçları İle Dijital Öğretim Materyali Hazırlama Kurs

Uzaktan Eğitimde Kullanılan Faydalı Uygulamalar