Veri Bilimi Eğitimi Nedir?

Veri Bilimi

Veri aslında sıkça karşılaştığımız bir kavramdır. Kısaca tanımlamak gerekirse bilgi anlamına gelmektedir. Veri bilimi ise; var olan bilgileri ortaya çıkarmak amacıyla sistemleri, süreçleri, bilimsel yolları kullanarak veri denilen kavram ile ilgili her türlü konuyu inceleyen bilim dalıdır. Veri günümüzde hızla popülerlik kazanan yapay zekâ, makine öğrenimi gibi konuların temelini oluşturmaktadır.

Veri Bilimi Nedir?

Veri, teknolojinin gelişmesiyle beraber hızla büyüyen bir olgudur. Verinin hızla artması, veriyi incelemek ve çıkarımlarda bulunmak için her geçen gün daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Her geçen gün daha çok artan ve hızla biriken veriyi anlamlandırmak, analiz etmek, çözümlemek amacıyla da veri bilimine ihtiyaç duyulmuştur. Öyle ki artık günümüzde veri bilimi olmadan bu çıkarımları yapmak imkânsız hale gelmiştir. Bu durumda veri bilimi adında bir bilim dalını ortaya çıkarmış ve bu alanda veri bilimci adı altında bir meslek dalı ortaya çıkmıştır.

Veri bilimi, şirketlerin veya işletmelerin kusursuz kararlar almasını sağlamaktadır. Bu kararlar toplum ihtiyacı ve faydasına bağlı olarak çeşitli öngörülerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Günümüzün en popüler ve en yaygın araştırma, uygulama alanlarının başında gelen veri bilimi, kendi içerisinde birçok branşı bulundurmaktadır. Veri bilimciler ise bu verileri analiz eden, yorumlayan, gelecek ile ilgili öngörülerde bulunup, farklı araçlarla bu işlemleri analiz etmektedirler.

Veri Biliminde Amaç Nedir?

Veri biliminin ortaya çıkmasının birçok amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan bazıları şöyledir;

Veri ile geçmişi çözümleme : Veri, geçmişe dair bilgileri öğrenme ve faydalı bilgileri çözümlemeyi amaçlar. Örneğin; şirket sahibi birisi geçmişte, şirketinde ne kadar satış yapıldığı ve bu satışların kur hareketlerinden nasıl etkilendiğine dair bilgileri veri bilimi sayesinde öğrenmektedir. Veri bilimi sayesinde bunları öğrenir, çözümler ve gelecekte yapacağı satış oranlarını buna göre hesaplamaktadır.
Veri ile gelecek hakkında öngörü sağlama : Veri biliminin en önemli amaçlarından biri var olan verilerin analizi sonucunda geleceği öngörmektir. Örneğin, yatırım yapmak isteyen bir kişinin önünde onlarca seçenek bulunmaktadır. Hangisine yatırım yapacağına nasıl karar vereceği konusunda veri bilimi devreye girmektedir. Alternatif seçeneklerinin her birinin geçmişteki verileri analiz edilir ve bu sayede her birinin alternatif fiyat modellemesi yapılarak gelecekteki fiyatlarının ne olacağı hakkında bilgi elde edilebilir.

Veri Bilimi Eğitimi Nedir?

Veri bilimi hızla gelişen ve gün geçtikçe daha fazla kişinin çalıştığı bir bilim dalı olmaktadır. Veri bilimi eğitimi ise, veri bilimi alanına daha fazla kişi kazandırmak veya veri bilimine merak salan bu alanda çalışmak isteyen, şirket veya işletmelerde büyük verilerin analizini, raporlama işlemlerini yapan kişiler için sunulan bir eğitim türüdür. Veri bilimi eğitiminde; Verileri analiz etmek için farklı araçlar kullanmak, verilerden anlamlı sonuçlar elde etmek ve bilgiler ışığında karar veren mekanizmaya sunmak amacıyla istatistiksel çalışmalar yapmak hedeflenir.

Veri Bilimi Uzaktan Eğitimi

Gelişen teknoloji sayesinde veri bilimi 21.yüzyılın en çok gelişen mesleklerinin başında geliyor. Bu alanda ilerlemek veya kendini geliştirmek isteyen kişilerde veri bilimi eğitimi almak istemektedirler. Bu amaçla açılan birçok kurs bulunsa da, hem zaman bulamama hem de maddi bütçeyi zorlama sebebiyle çoğu kişi bu kurslara gidememektedir. Bundan dolayı online olarak açılan eğitim kursları sayesinde ile bu sorunlara çözüm getirilmiştir. Uzaktan eğitim sayesinde veri bilimi eğitimi almak ve kendini geliştirmek mümkün.

EDUBOOK İle Online Veri Bilimi Eğitimi

Edubook her türlü konuda kendini geliştirmiş eğitmenlerin, dijital materyallerini hazırladıkları ve satışa sundukları platformdur. Edubook, platformunda veri bilimi eğitimini almak ta mümkün. Bu platformda, veri bilimi hakkında hem eğitim verebilir hem de eğitim alabilirsiniz. Veri Bilimi uzmanıysanız kendi edubook arşivinizi oluşturabilir ve bu arşivlerinizi edubook üzerinden satabilirsiniz.

İsterseniz hazırlanmış edubook arşivlerinden de yararlanabilirsiniz. Böylece hem ek kazanç elde edersiniz hem de kişisel markanızı edubook ile gündeme getirebilirsiniz. Veri Biliminin detaylarını öğrenmek istiyorum diyorsanız Edubook sizleri alanında uzman kişilerle bir araya getirerek sizin öğreniminizi destekliyor. Veri Bilimi uzmanı iseniz hemen Edubook'a ücretsiz kayıt olun.

 Yazısını inceleyen: Python Programlama Dili Nedir?