Sürükleyici (immersive learning) Öğrenme Nedir?

Sürükleyici (immersive learning) öğrenme eğitimin daha sürükleyici hale getirilmesini sağlıyor. Salgın hastalık sebebiyle yüz yüze eğitim eksikliği, sürükleyici öğrenme tekniklerinin kullanımını da arttırdı. Öğrenmeyi daha kapsamlı hale getiren sürükleyici öğrenme tekniklerinden bazıları,

  • Gamification,
  • Video tabanlı öğrenme,
  • Senaryo tabanlı öğrenme,
  • Mikro öğrenme olarak sayılabilir.

Sürükleyici (immersive learning) öğrenme kapsamında sürükleyici araçlar ve teknolojilerden yararlanılarak uygulanan eğitim teknikleri, katılımı da arttırıyor. Bu tekniklerden Gamification, oyunlaştırma tekniğidir. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi ve ödüller sunarak rekabeti arttırmayı amaçlar. Oyuna katılan öğrenciler ödüller sayesinde motive olarak daha fazla katılım sağlarlar. Son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettiren oyunlaştırma metodu, dijital oyun tasarım tekniklerini kullanır.

Sürükleyici (immersive learning) öğrenme özellikle iş dünyası başta olmak üzere kullanılan tekniklerle öğrenmeyi daha etkileşimli hale getirir. Oyunlarda kullanılan level, rütbe ve ödül gibi motive eden unsurlar, oyunla ilgisi olmayan internet sitelerinde de kullanılıyor. E-ticaret sitelerinde yorum yazma, tavsiye verme, puanlama ve bankaların yeterli puan toplamanız durumunda kartlarınızı üst seviyeye çıkarmaları motivasyon sağlıyor. Oyunlaştırma uygulamalarında, oyunlardaki gibi puan tabloları, seviye göstergeleri ve rozetler de kullanılıyor.

İyi hazırlanmış oyunlaştırma yüksek katılım oranının yanında farklı avantajları da beraberinde getirir. Bunlar;

  • Daha iyi tamamlama oranları,
  • Yeterlilik kazancı,
  • Davranış değişikliğini etkilemek,
  • Uygulamayı öğrenmek için daha hızlı zaman,
  • Daha yüksek geri çağırmadır.

Bir diğer teknik olan mikro öğrenme de sürükleyici (immersive learning) öğrenme tekniklerinden oyunlaştırma ile benzerlik gösterir. Başlarda sürekli öğrenme düşüncelerini oluşturmasa da doğru şekilde kullanıldığında sürükleyici öğrenmenin önemli bir bileşenini oluşturur. Öğrenmeyi insanların iş akışına taşıyarak ihtiyaç duyulduğu anda kullanılmasını sağlar.

Çalışanların öğrenme alışkanlıklarını daha fazla geliştirmeleri ve kurum içerisinde sürekli öğrenme kültürüne teşvik edilmeleri sürükleyici (immersive learning) öğrenme tekniklerinden mikro öğrenme tekniği sayesinde mümkündür. Birçok kurum ve kuruluş mikro öğrenmeyi kullanarak başarılı olurlar. Mikro öğrenme; daha resmi öğrenme etkinlikleri ve infografikler oluşturulmasına olanak tanır. Bunların yanında kısa video, senaryolar, liderlikten hızlı mesajlar ile öğrenmenin kalıcı olmasını sağlar.

Video ve Senaryo Tabanlı Öğrenme Teknikleri

Sürükleyici (immersive learning) öğrenme teknikleri arasında video tabanlı öğrenme, kitlelerin dikkatini daha fazla çekerek öğrenimin sürükleyici olmasına yardımcı oluyor. Videolar sayesinde, ilgi çekici dijital öğrenme sağlanarak amaç, neden ve sonuç ilişkisiyle öğrenme kolay hale getiriliyor.

Senaryo tabanlı öğrenme ise gruplar için kapsamlı bir öğrenme tekniğidir. Farklı eğitimler için kullanılabilirler ve profesyonel yetenekleri, satış eğitimlerini içerirler. Güvenli bir ortamda öğrenmeyi sağlayan bir tekniktir. Senaryolar sayesinde, öğrenciler hatalarından ders alırlar.

Akılda tutma ve hatırlama oranları yükselir. Aynı zamanda öykü tabanlı öğrenme ile birlikte de kullanılabilir. Sürükleyici (immersive learning) öğrenme senaryolarının sürükleyici ve etkili olduğuna emin olmak için; işle ilgili araçların  öğrenmeye dahil edilmesi, kişisel anekdotların kullanılması, sorun çözme simülasyonlarının oluşturulması ayrıca gerçek dünyanın değerinin öğrenciye belirtilmesi gibi yönergelere de bakılabilir. Öğrenme süreci tekniklerinin öğrenmeye katkılarını öğrenmek içi tıklayınız.

Sürükleyici (immersive learning) Öğrenme

 

Sürükleyici (immersive learning) öğrenme sanal ve artırılmış gerçeklik kullanılarak öğrenmenin sürükleyici hale getirildiği bir tekniktir. Bu tür teknolojilerin kullanılması öğrenme deneyimini daha çekici hale getirerek zihne güçlü mesajlar göndermeye imkan tanır. Daha hızlı öğrenme, daha iyi saklama ve iyileştirilmiş karar alma konusunda katkıda bulunur. Teknolojiyle birleştirilen müfredatın içeriği de öğrenmenin sürükleyiciliği açısından önemlidir. Hatalı bir müfredatın sanallaştırılması bir anlam ifade etmeyecektir. Bu öğrenme tekniğinin kullanımına bir örnek verecek olursak Google Expeditions Pioneer programından bahsedebiliriz. Program sayesinde öğretmenler, öğrencilerini sanal geziye çıkarabilirler. Teknolojiyle eğitimi dijitalleştiği bir platform olan eduBook, yeni öğrenme modellerini ön plana çıkaran dijital bir kütüphanedir. Hazırlayacağınız ders içeriklerinde; videoları, ses dosyalarını kısaca etkileşimli ders materyallerini hazırlayarak sürükleyici öğrenme metodunu rahatlıkla burada oluşturabilirsiniz. Size sunmuş olduğu web 2.0 araçları ile; arttırılmış gerçeklik uygulamalarını, oyun ödüllerini, animasyonları eduBook platformu üzerinden planlayabilirsiniz. Hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal kullanıcılara hizmet veren eduBook’a şimdi ulaşın. Eğitim anlayışınızı bizimle dijitale taşıyın.