Senkron ve Asenkron Uzaktan Eğitim Nedir?

Senkron ve asenkron uzaktan eğitim, farklı mekanlarda iletişim teknolojilerinin kullanımı ile eş zamanlı etkileşime olanak tanır. Eğitmen ve öğrencilerin farklı yerlerde bulunmaları durumunda oldukça yararlı olan bu eğitim türünde, etkili öğrenme sağlanır.

Senkron eğitim, eğitmen ve katılımcıların sanal ortam üzerinde aynı zamanda farklı mekanlardan bir araya gelerek birbirleriyle etkileşim haline geçtiği çevrimiçi öğrenme tekniklerinden biridir. Senkron uzaktan eğitimin kapsadığı yöntemler ise;

  • Sanal sınıf,
  • Canlı ürün uygulaması,
  • Koçluk,
  • Etkileşimli sohbetler,
  • Geleneksel sınıf,
  • Senkron eğitimler olarak sayılabilir.

Öğrencilerin duymasına, görmesine ve internet üzerinde uygulamaları paylaşabilmesine imkân tanıyan birçok araç da bu uzaktan eğitim yöntemi sayesinde kullanılabilir. Bu eş zamanlı sistemler, öğrencilere daha az izole edilmiş hissi verir. Bu sayede enerjileri hep yüksek kalır. Eş zamanlı iletişim sayesinde anında geri besleme de yapılabilir. Aynı zamanda farklı yerlerden kişilerin etkileşime girdiği ortamlara sesli konferans, tele konferans, internet-bilgisayar ve uydu yayını örnek verilebilir. .

Senkron Modelde Kullanılan Araçlar

 

Gerçek zamanlı senkron modelde, geleneksel eğitim yaklaşımında kullanılan eğitimler de vardır. Eğitimci ve katılımcı internet yoluyla bir araya gelerek laboratuvar uygulamaları, etkileşimli sohbetler ve sanal sınıf oluşturabilir. Senkron eğitimde sınıf ortamının web ortamına aktarılmasını sağlayan teknoloji ise Adobe Connect’tir. Aynı işlev için DimDim programı da kullanılabilir. DimDim, video ve ses iletişimi sağlayan online konferans aracıdır. Ücretsiz sürümü, 20 kullanıcıya kadar destekler ve PDF dosyalarını gerçek zamanlı olarak online sunumlar şekilde sunma olanağı sağlar. Aynı zamanda uygulamada beyaz tahta uygulaması da kullanılabilir. Bu sayede çizim ve yorum yapılabilir.

Adobe Connect yapısı da öğrencilerin dersleri daha iyi anlaması ve eğitmenle öğrencilerin bir araya gelmesini sağlayan özel bir yazılımdan oluşur. Eş zamanlı ve görüntülü sohbet imkânı tanıyan program üzerinde anlık sunum paylaşımı da yapılabilir. Bunun yanında web adresi paylaşımı, beyaz tahta uygulamasının kullanımı, görüntülü ve sesli sohbet ve dosya paylaşımı yapılabilir.

Senkron Eğitimin Avantajları Neler?

 

Senkron eğitim modelinin en önemli avantajı zaman esnekliği sağlamasıdır. Katılımcılar istedikleri zaman, istedikleri mekânda derslere katılım gösterebilirler. Aynı zamanda uzaktan eğitim programları kolay erişilebilir özelliktedir.

Dünya çapında dijital sertifikaların da verilebildiği bu yöntemin düşük maliyetli olması da avantaj sağlıyor. Yadsınamayacak bir diğer avantajı ise bilgiye kolay erişim sağlaması.

Senkron Eğitimin Dezavantajları Neler?

 

Senkron eğitim, halihazırdaki teknolojik alt yapı içerisinde tüm kullanıcılar için yeterli teknik donanım gerektirir. Bu tür eğitimler için her zaman internet bağlantısı gereklidir ve sürekli bir geniş bant aralığı gereksinimi söz konusudur.

Pratik bilgi eksikliğini de bu eğitim modelinin dezavantajı olarak sayabiliriz. Uzmanlıklar; pratik alıştırma gerektirir fakat bu eğitim modelinde pratik yapmak mümkün değildir. En modern simülatörler kullanılsa bile gerçek uygulamaların yerini alamaz. Yüz yüze bulunmak, materyallere dokunmak önemlidir.

Farklı Zamanlı Asenkron Öğrenme

 

Asenkron olarak bilinen farklı zamanlı öğrenme, bilginin önceden üretilerek ve depolanarak, öğrencilerin istedikleri zaman erişebileceği bir uzaktan eğitim şeklidir. Bilgiler, bilgisayarda dinamik olarak sürekli yenilenir.

Asenkron öğrenme tek yönlü pasif ve çift yönlü etkileşimli olmak üzere iki farklı özelliğe sahiptir. Tek yönlü pasif, önceden hazırlanan ders içeriklerine öğrencilerin istediği zaman erişebilmesine olanak tanırken; çift yönlü etkileşimli öğrenme ise öğrencilerin soru da sorabileceği forumlar içerir.Sürükleyici (immersive learning) Öğrenme Nedir? bakınız.

Asenkron öğrenmenin avantajları; yer ve zaman engellerini ortadan kaldırması, herkes için eğitime erişim sağlaması, utangaç kişilerin derse katılımlarının arttırılması ve öğrencilerin derse birden fazla kez katılabilmesine olanak tanıması olarak sayılabilir. Yeni nesillerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanan eduBook, yeni nesil öğrenme modellerini ortaya koyuyor. Dijital araçlarla (web 2.0) hazırlayabileceğiniz eğitim içeriklerinizi asenkron öğrenme modeli ile kolayca birleştirebilirsiniz. Edubook ’ta eğitmen olmak ve eğitim içerikleri hazırlamak ücretsizdir. Ayrıca kurumunuza/okulunuza ait boş kütüphane alanını satın alarak; yıl içinde yapmış olduğunuz kırtasiye, depolama ve baskı alanlarından tasarruf sağlarsınız. Eğitim materyallerinizi eduBook’a taşıyın. Dijitalde birlikte var olalım. Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Benzer Yazılar

Zihin Haritaları Tekniği ile Öğrenme

Öğrenme Stilleri Nelerdir? Öğrenme Sürecine Katkıları