Pilates Yapmanın Faydaları

Spor yapmak bizlere kendimizi iyi hissettiren gün içinde bizi zinde tutan bir aktivitedir.

Spor yapmak bizlere kendimizi iyi hissettiren gün içinde bizi zinde tutan bir aktivitedir. Bu aktivitelerin içinde ise bizim en çok dikkatimizi çeken egzersiz pilates olmaktadır. Pilates yapmak kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir diyebiliriz. Pilates yapmak insana kendini iyi hissettirdiği gibi aslında zinde tutar ve daha iyi düşünmemizi, günlük hayatta daha mantıklı olmamızı sağlayan bir egzersizdir. Pilates yaptıkça geliştiğinizi ve egzersizler konusunda uzmanlaştığınızı görebilirsiniz. Pilates yaparak kendinizi bu konuda geliştirebilir ve pilates eğitmeni olabilirsiniz. Gerekli eğitimleri alıp kendi hesabınızı oluşturduktan sonra egzersiz videolarınızdan gelir elde edebilirsiniz.

Pilatesin Faydaları

Pilates yapmanın faydaları sadece esneklik sağlaması ve merkezi bölgenin kuvvetlenmesidir şeklinde kısa bir açıklamayla bitirmek doğru olmaz. Pilates bundan daha fazlasıdır. Tüm vücudu çalıştıran bu spor düzenli olarak yapıldığında sırt ağrılarını gözle görülür şekilde azalttığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda pilates yapmak kemik yoğunluğunu arttırır ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Pilates yapmak karın kaslarını mekik hareketleri kadar hatta daha da fazla güçlendirir. Pilates yaparken aslında her harekette karın kaslarımızı sıkmış oluyoruz. Sıkma hareketi yaptığımız için derindeki karın kaslarını yüzeysel olan kaslarla birlikte çalıştırıyoruz. Bu hareket de karın bölgesinde ne kadar iyi yoğunlaştığınızı gösteriyor. Sakatlanmaların önlenmesi pilates yapmanın faydaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pilates yapmak esnekliği, gücü ve dengeyi artırır, bu sayede sakatlanma riskini en az seviyeye indirmiş olur. Gücün artması hareketleri kontrol etmemizi de kolaylaştırır. Ayrıca pilates vücut farkındalığını artırdığı için hareketleriniz daha verimli ve bilinçli olur. Bu da eklemler, bağ doku ve kaslar üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olur.

Hemen hemen çoğu insanın duruşundan rahatsız olduğunu duyuyoruz. Bu konuda pilates yapmanın faydalarını duyunca şaşıracaksınız. Tüm gün masa başında oturarak, cep telefonuna odaklanarak aslında vücudumuzun duruşunu bozuyoruz. Bu da zaman içinde kaslar arasında bir dengesizlik yaratıyor. Pilates bu kötü alışkanlıkların zamanla biriken kötü etkilerini geri döndürmeye yardımcı oluyor.

Evde Pilates Yapmak

Pilates denince akla aletli pilates gelir ama herhangi bir stüdyoya gitmeden de doğru pilates ekipmanlarını kullanarak evde pilates yapabilirsiniz. Ne yazık ki bu zor pandemi sürecinde evlerden çıkamıyoruz ancak bu durum spor yapmamıza pilates sayesinde engel olmuyor. Pandemi sürecini en verimli şekilde değerlendirebilir ve evde pilatesinizi yapabilirsiniz. Ancak evde pilates yapmak için bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Doğru ekipman seçimi yaparak uygun kıyafetler alarak ve pilates öncesi ısınma hareketlerini unutmadan evde pilates yapılabilirsiniz.

Öncelikle pilates yapmaya başlamadan önce sakatlanmayı önlemek adına mutlaka ısınma hareketleri yapmanız gerekir. Isınmak için koşmak yürümek zıplamak gibi basit hareketleri evinizden çıkmadan yapabilirsiniz.

Pilates Yapmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Evde pilates yapmak için neler gerekli sorusunun başında yoga ya da pilates matı gelir. Bu malzemelere ek olarak pilates topu edinmeniz daha iyi olacaktır. Rahat bir pilates yapabilmek için aldığınız malzemelerin boyunuzsa uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Edubook'ta Pilates Eğitmeni Olmak

Eğer pilates eğitmeni iseniz Edubook yeni nesil öğrenme platformu tam size göre. Edubookta edubook pilates eğitim videolarınızı hazırlayabilir pilates yapmak isteyen insanlara edubook ile ulaşabilirsiniz.Pilates yapmak isteyen insanlara öncü olabilir ve bu videolarınızdan kazanç elde edebilirsiniz. Pilates eğitimi konusunda kendinizi de geliştirebilirsiniz. Edubook adresinde eğitmen olmak için yapmanız gereken https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru siteyi ziyaret ederek eğitmen olun bölümünden üye olup edubook nasıl yapılır eğitimlerini alarak edubook’larınızı oluşturmanız.Oluşturduğunuz edubookları sisteme yükleyebilir ve videolarınızdan kazanç elde etmeye hemen başlarsınız. Pilates eğitimlerinizden hem gelir elde etmek hem de pilates eğitimlerinizi daha çok kişiye ulaştırmak istiyorsanız hemen Edubook’a ücretsiz üye olun.

İlgili Yazı Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

İlgili Yazı Sağlık Koçluğu Nedir? Online Sağlık Koçluğu Eğitimi

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.