Metaverse Dünyasında Eğitime Bugünden Bir Projeksiyon Çizmek

Bugünlerde tüm mecralarda “metaverse” kavramını sıklıkla duyar olduk. Özellikle de Facebook’un ismini “meta” olarak değiştirmesi bunda önemli bir etken oldu. Aslında web 2.0’dan web 3.0.’a geçememişken bu metaverse de nereden çıktı? Kısaca bir göz atalım ve daha sonra bir eğitimci olarak metaverse dünyasında nasıl bir eğitim sistemi oluşabileceği üzerindeki düşüncelerimi aktarayım. Yalnız bu yazıda metaverse dünyasının insanlık adına iyiliği veya kötülüğü hakkında bir düşünce belirtimi yoktur. Haydi o zaman başlayalım.

 

Metaverse, tüm sanal dünyaların ve internet üzerindeki içeriğin, Arttırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve Blockchain gibi teknolojilerinin işlevlerinin birleşimi olarak oluşturulmuş, sanal ve gerçek olanın eş zamanlı deneyimlendirilebildiği bir tür yeni gerçeklik evreni veya boyutu diyebiliriz. Daha da anlaşılır şekliyle söylemek gerekirse; kişilerin avatarlarıyla, Ar (Arttırılmış Gerçeklik) ve Vr (Sanal Gerçeklik) ile yer alacağı yeni bir boyut. Ancak şu an bir Metaverse’den söz edemiyoruz. Ama onu oluşturabilecek unsurları şu an hayatımızda deneyimleyebiliyoruz. Örneğin; AR ve VR ile müze gezileri, online oyunlar oynayabiliyoruz. (Bu oyunlarda seçtiğimiz karakterlerimiz üzerinden bir oyun kişiliği elde ediyoruz.) Bunun yanında; sanal ikizler, NFT ile oluşturulmuş sanal sanat eserleri (şu an çok yüksek fiyattan satılan çizimler ki en son Cem Yılmaz’ın NFT’si buna örnektir) ve Blockchain tabanlı uygulamaları ayrı ayrı kullanmaktayız.

 

Peki bu evrende eğitim nasıl gerçekleşecektir? Gelin buna birlikte bir projeksiyon çizelim. Özellikle pandemi, eğitim camiasına çok önemli yenilikler, yetenekler ve vizyonlar kattı. Dolayısıyla burada ifade edeceklerim eğitimciler için sürpriz ya da şaşılacak olmayacaktır.  Metaverse dünyasında herkesin bir avatarı olmak zorundadır. Bunun için tüm bu eğitim süreçlerinde avatar kişinin her şeyi olacak. (Sadece eğitimde değil, bu evrende yapacağı her şey için geçerli)

Metaverse ile Neler Değişecek?

  • Dersler için artık bir mekana gereksinim olmayacak.
  • AR ve VR ile sanal sınıf ortamlarında öğretmen ve öğrenciler bir araya gelebilecekler. Bu sayede her şey yaşayarak-yaparak öğrenme modeline uygun ve kişiye özgü bir hal alabilecek.
  • Bu dünyada korkusuzca bir kimya deneyi bizzat deneyimlenebilecek ya da bir savaşın içinde bulunabilecek.
  • Eğitim-üretim ilişkisi daha da belirginleşecek.
  • Birebir ders piyasasında ödeme araçları farklılaşmış olacak.
  • Öğrenciler bu sanal evrende her türlü dersi deneyimleyebilecek.
  • Öğretmenler bu evrende her şeyi bilen konumunda olmaktan çıkacaklar ama en iyi rehberler, yol göstericiler haline gelecekler. Liderlik özellikleri gelişecek. Hatta hologram teknolojisinin gelişmesi her zaman her yerde bir rehberle eğitim şansını ortaya çıkaracak.

Peki tüm bunlar mümkün mü? 5 sene öncesine göre bugün yaşadıklarımız rüya değilse mümkün.

 

Benzer Yazılar

Eğitim Teknolojileri Nedir?

Web 2.0 Araçları İle Dijital Öğretim Materyali Hazırlama Kursu