Makine Öğrenimi Nedir? Makine Öğrenimi Size Ne Kazandırır?

Makine Öğrenimi ve Eğitimi

Makine öğrenimi, son yıllarda oldukça sık başvurulan yapay zeka alanında uzmanlaşmayı konu alır. Teknolojinin ilerleyip adeta seviye atlaması sonucu, makine ve robotik sektörde gelişme kaydetmiştir. Makine öğrenmek ise, tüm bu dijitalleşme sürecinin ilerlemesi içerisinde, yapay zeka üretiminin doğrudan kodlanmasında büyük bir önem taşır. Online makine öğrenimi eğitmeni, bu alanda profesyonelleşmenizi sağlar. Zaten makine eğitimi yalnızca profesyonellerin verdiği dersleri kapsar. Aynı zamanda bu eğitimler sadece profesyoneller yetiştirmeye yöneliktir. Makinenin yapısal fonksiyonu ile tam kapsamlı öğrenilmesi ve veri denetimlerinin doğru uygulanması için iki ana unsur vardır. Bu temel bilgiler ve tüm eğitim aşamaları bilgisayar ve teknolojik aygıtlara tamamıyla hakim olabilmenizi sağlar.

Makine Öğrenimi Nedir?

Makine öğrenimi, bilgisayar gibi teknolojik ağlarda açık ve net olarak programlanma yapmaya ihtiyaç duyulmadan, geliştirme yetisi sağlayan bir yapay zeka çeşididir. Makine öğreniminde ana fikir ve amaç; değişkenlik gösteren koşullarda dahi tüm bilgi kaynaklı verilerin korunmasıdır. Ayrıca bu koruma verilerin anlamını ve işlevini de korumak için programlanmaktadır.
Günümüzde büyük bir popülarite kazanmış olsa da aslında makine öğrenimi, ilk bilgisayar üretimi ve kullanımı ile birlikte başlamıştır. Ancak yıllar içinde süregelen teknolojik sıçramalar, makine içerik ve işletimlerinede çağ atlatmıştır.

Makine Öğrenimi Tarihçesi

Makine öğrenimi tarihçesi, oldukça derin bilgi ve araştırmalara dayanır. Öyle ki, ilk etapta insan beyninin nöron ve sinir ağlarının keşfi, makine kullanımının keşfine ilham olmuştur. Mantık profesörü olan Walter Pitts ile nörobilimci Warren McCulloch, 1943 yılında sinir ağının ilk sayısal modelini sunarak bu alana bir yol açmışlardır. “Sinirsel Aktivitelere İçkin Fikirlerin Mantıksal Bir Hesaplaması” olarak sunulan insanın zihinsel süreci, makine geliştirmede deta taklit edilen bir kaynak olmuştur.
1950 yılında ilk defa “makine öğrenimi öngörüsü” Alan Turing tarafından üzerinde çalışılmaya başlanmış bir teoridir. Turing; o yıllarda makinelerin çalışma stili, zekası ve yapısal algoritmasına dair pek çok bilgiyi açığa çıkarmıştır. Çok uzun zamanları içine alan bu araştırmalar; 1952 yılına gelindiğinde Arthur Samuel tarafından icat edilmiştir. İlk tasarlama, üretim, geliştirme ve makine öğrenimi algoritmaları, makine kullanımının tüm ana hatlarını belirleyen adımlar olmuştur.

Makine Öğrenimi Algoritmaları

Makine öğrenimi birçok teknik bilgi ve ince hesaplamalardan oluşur. Bu algoritmalar, büyük paydayı belirleyen eğitim verilerinden oluşan temel öğreti parametleridir. Yalnızca eğitim veya bilgi kaynaklı algoritma işleyişi bulunmaz. Ayrıca gerçekçi ve global hesaplamaların aksamadan çalışması için tüm bu algoritmik planlamaların bilinmesi gerekir.
Makine öğrenimi algoritmaları, farklı şekillerde analiz edilir. Bunlar, makine öğreniminin varyasyon ve yönlerine göre farklılık gösterir. Denetimli öğrenme, denetimsiz öğrenme, pekiştirmeye dayalı öğrenme gibi makine işletim içerikleri çeşitlendirilebilir. En sık kullanılan makine eğitim algoritmaları, hedeflenen seçenekleri doğru tahmin etmek, beklenen dışı veri kaynaklarını bulmak, parametreleri en yakın olasılıklarla hesaplamak ve entegre olan tüm benzerlikleri tespit etmektir.

Online Makine Öğrenimi Eğitimi

Online makine öğrenimi eğitimi günümüzde en başarılı eğitim programlarından biridir. Kişiler uzaktan eğitimle çok daha hızlı yol kat ederken, araştırma, not alma ve uygulamalı eğitimler sayesinde uzman bir makine ve yapay zeka geliştirici olabilir. Siz de yüksek performanslı bir ders anlatım eğitimine dahil olmak istiyorsanız Edubook’a ücretsiz kaydınızı yaptırabilirsiniz.Makine öğrenimi eğitmeni iseniz de Edubook’ta sizlere de her zaman yer vardır. Hemenhttp://https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresinden ücretsiz üye olup mesleğinizde yükselmeye başlayabilirsiniz. Kazancınızı arttırıp kariyerinizde de büyük ilerlemeler sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazı Veri Bilim Nedir?