Human Design (İnsan Tasarımı) Kavramı Nedir?

Human design yani insan tasarımı kavramı oldukça derinlikli bir konudur. İnsan astrolojisinin temeli olan bu sistem, aslında kişinin benliğini keşfetmesi adına açılan bir kapıdır. Zira bu dünyada bulunan herkes bir amaç doğrultusunda doğmuş ve yaşamını sürdürmektedir. Kadim öğretiler ve modern bilim sentezi olarak nitelendirilen inşa etme ve yapılandırma sanatı tamamen öze dönüş demektir. Bireylerin yapabilme potansiyelleri ve değişime, gelişime, güçlenmeye meyilli yönlerini fark etmeye yönelik olan human design uzman kişilerce organize edilir. Gelişim ve yenilenmenin yanında karar almada serbesiyet, feraset ve keşif gibi yetilerin de yükseliş göstermesi, bu yöntemle mümkündür. Kişiler kendi öz duygularını, davranışlarını, enerji seviyelerini kapsamlı bir biçimde keşfedebilir. Bu değişim, dönüşüm ve tazelenmenin verdiği duygularla da kişisel mutluluğun sahici haline erişilmiş olur.

Human Design Analizi Nedir?

Human design tasarımı isminden de anlaşıldığı gibi insan ve direkt olarak yaşam tasarımıdır. Bu kolay bir sistem olmamakla birlikte, şayet işinde uzman bir kişiyle çalışmalar yaparsınız son derece konforlu ve seri neticeler almanız mümkün olacaktır. Astroloji, i-ching sistemi ve çakra gibi aktivasyonların birleşiminden meydana gelen insan tasarımı sistemi ileri boyut bir analiz türüdür. Human design analizi ögelerle tanımlanabilir. Bu ögeler ve adımlarda da aşama aşama ilerleme kaydedilir.


• Merkezler: Taç, zihin, boğaz, benlik, kalp, sakral, duygu, dalak ve kök merkezleri. 
• Manifestor, Generator, Manifesting Generator, Projector ve Reflector.
• Karar mekanizması: Duygular, sakral, dalak, kalp, benlik, dışsal.
• Kanallar.
• Kapılar.
• Çizgiler.
Tüm bunlar human design analizinde insan tasarımı yolunda başvurulan tekniklerin kullanıldığı alanlarımızdır. Yani, aslında zaten bizde olan her şeyin üstün istidatlarını ortaya çıkarmak için işleyen bir sistemdir.

Human Design Kim Buldu?

Human design sistem 1987 yılında Ra Uru Ha tarafından kurulmuştur. Sistemin kurucusu; hayata geliş amacımızı anlayıp uygulamak, bu dünyaya varlık imzamızı atmak ve fıtratımızın gerekliliklerini keşfedip harekete geçmemiz gerektiğini savunur. Bu hemen herkesin varlık bilinciyle sahip olduğu bir güdü olsa da birçoğumuz içimizdeki saklı hazineyi ortaya çıkarmakta zorlanmaktayız. Human design analizi tam da bu noktada kendimizin en derininde gizli kalmış ve hayat bulmayı bekleyen yetenekleri ortaya çıkarıp bizde büyük bir uyanış başlatır.
Doğum tarihi, gün ve saat olarak incelenen kişisel şemalar kendi tabiatımızı fark etmemizi sağlar. Elbette özümüzü tanımak ve bilmek değişim için yeterli değildir. Sistemin kurucusunun da sıklıkla ifade ettiği şey yaşam amacımız ve yaşadıklarımızın birbiriyle uyumlu hale getirilmesidir. Yani bizi esas amacımızdan saptıran, yolumuzun dışında tutan öğrenilmiş şartlanmalardan arınmak gelişimin başlangıcıdır. Zira koşullanmış zihin bir karar mekanizması olduğu için eğer bilincin uyanık kısmı devreye girmezse asla doğru kararlar alamayız. Human design kurucusu, uzmanların asıl olan vazifesinin kişideki uyanışı başlatmak olduğunu yineler.

Human Design Eğitim

Human design alanında uzmanlaşmak ve kendi yaşam döngünüzde kendinize rehber olmak isteyebilirsiniz. Bu alanda uzmanlık kazanmak, farkında olmadan sizi başkalarına da rehber olma yolunda ilerletecektir. Eğitimler katılmak ve donanımlı eğitmenlerimizden nitelikli dersler almak istiyorsanız Edubook sizinledir. Ücretsiz olarak kayıt olup online eğitimlere hemen katılım sağlayabilirsiniz. Human design eğitimi veren hem öğretici hem de uygulayıcı bir mesleki pozisyonda iseniz siz de ailemizde eğitmen olarak yer alabilirsiniz. Hayatın temel amacı olan ve ömür boyu devam eden öğrenme ile gelişmeyi bu minvalde devam ettirebilirsiniz. Ek kazanç elde edip başka nice ruhların aydınlanmasına sebep olmak sizin elinizdedir. Ücretsiz olarak üye olmak için  https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresine giriş yapabilirsiniz.

İlgili Yazı Astroloji Nedir? Astroloji Eğitimi