Fitness Nedir? Nasıl Yapılır? Online Fitness Eğitimi

Fitness Nedir? Fitness Nasıl Yapılır?

Fitness, formda olmak için yapılan bir spordur. Esasen sadece formda olmak ya da zayıflamak için yapılmaz. Fitness ne demek sorusuna cevap olarak, sağlıklı yaşamın bir parçasıdır demek doğru olur. Çoklu egzersiz gruplarına dayalı olduğundan sağlık için son derece yararlıdır. Fitness yaparken tüm kasların ayrı ayrı ve işlevine göre çalıştırılması hedeflenir. Diğer spor dallarından ayrılan özelliği, aletli veya aletsiz olmak üzere özel antrenmanlarla kasların hareketlendirilmesidir. Bütün egzersiz programlarında olduğu gibi fitness çalışmalarında da kişiye özel olarak yaklaşım uygulanır. Kişilerin fiziki durumları, talepleri, ihtiyaçları, sağlık durumları gibi etkenler bunu şekillendirir. Edubook’ta online fitness eğitim materyallerinizi hazırlayarak siz de birer fitness eğitmeni olabilirsiniz.

Fitness Hareketleri

Fitness yaparken herkese uygulanacak standart hareketlerden söz edilemez. Yaş, hayat tarzı, kilo ve beklentiler çalışma şekillerini belirler. 16 yaşında başlanabilen bu spor sağlıklı olmak adına farklı hareketlerle yapılır. Fitness hareketleri kardiyovasküler çalışma bazında koşma ve pedal çevirme tarzında nabzı yükseltecek çalışmalardan oluşur. Burada amaç, vücudu şekillendirmekten öte kalori harcatmak ve zindelik oluşturmaktır. Ancak zayıflarken vücut şekillendirme gibi hedefler varsa o zaman hereketler de değişkenlik gösterir. Squat, deadlift, dumbell lunge, plank, chest press gibi direkt olarak bölgesel kasları harekete geçirecek hareketler estetik amaçlı yapılan fitness çalışmalarıdır. Fitness her ne şekilde ya da hangi antrenman sıklığı ile olursa olsun hareketli bir spordur. Yapılma sebebi fark etmeksizin bütünsel olarak veya doğrudan kasların çalıştırılması amaçlanır.

Fitness Nedir Yararları

Fitness için bütün sporların temelini oluşturur denilebilir. Çünkü hemen her spor türünde kas grupları kullanılır. Kasların güç ve dayanıklılık kazanması için egzersizlere başvurulur. Fitness yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bunlar hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişide gözlemlenir. Düzenli yapılan fitness egzersizleri öncelikle kan dolaşımını düzenler. Bu hem sağlık bütünlüğü hem de yağ yakımı için önemlidir. Kemik ve kas sisteminin güçlenmesini sağlayan fitness aynı zamanda bazal metabolizmanın doğru çalışmasına yardımcı olur. Temponun yüksek olması kalp sağlığı adına kalbi güçlendirmeye yarar. Kardiyo egzersizler, kan basıncını düzenler, doğru nefes tekniğini öğretir. Terlemeyle toksinler atılır. Kasların çalışması ve spor yapmanın neticesinde seratonin salgılanması artar. Bu sayede uyku kalitesi de düzelir.

Online Fitness Eğitimi

Fitness sporunda uzmanlaşmak için birtakım eğitimler almak gereklidir. Online fitness eğitimi oldukça verimli ve ev konforunda epey pratik bir uygulamadır. Edubook olarak deneyimli eğitmen kadromuz ve müfredata uygun derslerimizle profesyonel hizmet sunmaktayız. Bu eğitimlerde önce kendi bedenini ve beklentilerini keşfeden katılımcılar sağlıklı yaşamı benimseyerek işe başlarlar.
Fitness eğitimleri teorik ve teknik bilgiler ile ruhsal ihtiyaçları da belirlemeyi eğitim esnasında öğretir. Zira spor esnasında ruh ve beden zindeliği bir bütün olarak gelişir. Hazırlayacağınız eğitimlerle, profesyonel eğitmen statüsüne erişerek  ücretsiz kayıt avantajıyla bize katılabilirsiniz.

Edubook’ta Fitness Eğitmeni Ol!

Fitness eğitmeni her şeyden önce kişinin sağlığını korumaya ve iyi hale getirmeye yönelik çalışmalar sunmalıdır. Bu bilinçle davranıp, tamamen kişiye özel yaklaşımları benimsemiş deneyime sahip eğitmenler başarılı olurlar. Kariyer planınızda fitness eğitmenliği varsa Edubook sizinledir. Eğitimler sonucunda başarılı bir eğitmen olabilirsiniz. Şayet siz bir fitness eğitmeniyseniz Edubook’larınızı hazırlayıp yükleyebilirsiniz. Edubook’a ücretsiz kayıt yaptırarak kendinize ek gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı yaşam mottosunu yaygınlaştırarak bu algıdaki eğitmenler yetiştirebilirsiniz. Edubook’ fitness eğitmeni olmak için ücretsiz üyelik ile https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru bağlantısından bize katılıp eğitimlerinizi planlamaya başlayın.

İlgili Yazı Pilates Yapmanın Faydaları

İlgili Yazı Yoga Eğitimleri