Web 2.0 Araçları İle Dijital Öğretim Materyali Hazırlama Kursu

Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu somut ürünler üretmeye yarayan ürün odaklı bir çalışmadır. Web 2.0 uygulamaları kullanılarak esnek çalışma imkanlarına sahip olabilir ve en iyi öğrenme metoduyla etkili öğrenme sağlayabilirsiniz. Bu materyaller kullanılarak daha aktif ve daha katılımcı bir sınıf oluşturulur. Grup çalışması, üst düzey düşünme, bireysel ve yapılandırmacı öğrenme, sorumluluk alma ve etkili öğrenme gibi becerilerin gelişmesinde önemli rol oynar.

Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu alarak bu materyalleri hazırlayan öğretmenlerin öğrencileri değerlendirme çeşitliliği artar ve ürün odaklı değerlendirme yöntemlerini kullanabilir. Web 2.0 araçlarının çeşitliliği ile öğretmenler zaman ve mekân konusunda da daha özgür hale gelir. Öğrencilere kısa zamanda daha fazla bilgi verebilir ve değerlendirme aşamasındaki vakit kaybını da en az seviyeye indirir. Eğitimde kullanılabilecek bazı web 2.0 uygulamaları ise;

  • Voscreen,
  • Voki,
  • Powtoon,
  • Socrative,
  • Playposit olarak sayılabilir.

Voscreen Uygulaması

 

Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu içerisinde yer alan Voscreen ile aktif öğrenmeyi arttıracak birçok şey yapılabilir. Film, dizi ve belgesel gibi yayınlardan kısa İngilizce diyaloglarının olduğu videoların yayınlandığı bu sistem, kullanıcıların diyalogları dinlemesini ve İngilizce diyaloglar sayesinde İngilizceyi daha kolay öğrenmesini sağlıyor. Özellikle telaffuzun gelişmesi ve gramer bilgisinin geliştirilmesi için en iyi uygulamalardan biri olduğu söylenebilir.

Voscreen kullanmak için ilk olarak giriş yapmak gerekiyor. Giriş sonrası sayfadaki ilk video otomatik oynatılır. Video bittikten sonra alt kısma 2 seçenek gelir. Bunlardan biri videoda diyalogları görerek, bir diğeri de diyalogları görmeden cevap verebileceğiniz versiyonlarıdır. Herhangi birini seçerek istenilen sürede cevabın bulunması istenir. Uzaktan eğitimde kullanılan faydalı uygulamaları şimdi öğrenmek çin tıklayın.

Voki Uygulaması

 

Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu alarak farklı içerikler üretebileceğiniz Voki uygulaması, çevrimiçi karakter oluşturmaya ve yazılan metinlerin seslendirilmesini sağlar. Her dilde kadın ve erkek sesi olarak seslendirme imkânı tanıyan uygulama yalnızca metinleri değil, sizin oluşturacağınız ses kayıtlarını da seslendirme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda bu seslendirmeleri bilgisayarınıza kaydetmeye olanak tanır. Derslerin eğlenceli hale getirilmesi için etkili bir uygulama olan Voki ile özellikle yabancı dil derslerinde öğrencilerin üzerindeki baskı ve korku azaltılabilir.

Siz de eduBook’ta tek panelden Voki uygulamasını kullanabilir ve istediğiniz metinlerin seslendirmesini yaparak öğrencileriniz için etkili ve eğlenceli bir öğrenme sağlayabilirsiniz. Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu alarak hemen ders içeriklerinizi üretmeye başlayın.

Powtoon Uygulaması

 

Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu ile öğrenebileceğiniz Powtoon uygulaması; konuşma balonları, resimler, şekiller ve karakterler kullanarak animasyonlar yaratabileceğiniz bir araçtır. Ücretli ve ücretsiz seçeneklere sahip olan uygulama ile yaratıcı animasyonlara imza atabilir ve derslerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.  Powtoon uygulamasının kullanımı oldukça basittir. Tek dezavantajı ise dilinin İngilizce olmasıdır. Oluşturduğunuz animasyonları YouTube gibi video paylaşım sitelerinde de paylaşabilirsiniz.

Socrative Uygulaması

 

İnternet üzerinden testler oluşturarak anında geri bildirim alabileceğiniz Socrative uygulamasını web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu alarak kolayca kullanabilirsiniz. Öğrencileriniz ister kendi adlarıyla isterlerse takma adlarıyla sisteme giriş yaparlar ve sizin açtığınız testlerdeki soruları çözerler. Aynı anda her öğrenciye ait karakter ve simgeler akıllı tahta üzerinde ilerler ve öğrenciler bunu görerek rekabet havasına girerler. Bu da onların eğlenerek öğrenmesini sağlar.

Playposit Uygulaması

 

Özellikle uzaktan eğitimde işe yarayan bir uygulama olan Playposit’i web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlama kursu alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Çoktan seçmeli sorular, boşluk doldurma ve doğru-yanlış gibi ölçme araçlarını kullanabileceğiniz uygulamada online ortamda anlık geri bildirim alabilirsiniz. Google Classroom, Zoom, Edmodo gibi uygulamalarla da kolay şekilde entegre olabilen Playposit ile kavramları otomatik düzeltme, otomatik not ataması ve performansa dayalı geri bildirim gibi avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Hemen Edubook’a üye olarak tek panel üzerinden bu uygulamayı kullanabilir ve eğitim içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca web 2.0 araçları ile dijital materyal hazırlama kursu sunan eduBook’ta birçok yeni aracıda kullanma imkanına sahip olursunuz. Eğitimlerinizin, okul müfredatınızın ya da kurumlarınızın eğitim süreçlerini eduBook’ta hazırlayacağınız dijital içeriklerle gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi info@edubook.com.tr adresimizden bize yazın. Dijital kütüphanenizi ve dijital içeriklerinizi birlikte oluşturalım.