Uzaktan Eğitimin Öğretmenler Üzerindeki Etkisi

Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi son yıllarda hayatımızın tam da ortasında olan bir gerçek. Çünkü çevremizde mutlaka bir ya da birden fazla kişi ya öğretmen ya da öğrenci sıfatıyla hayatına devam etmektedir. Pandemi nedeniyle gelen kısıtlamalardan nasibini alan okullar da uzaktan eğitimle iyiden iyiye tanışmıştır.


Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi elbette zannedildiği kadar basit veya sadece olumlu değildir. Zira ev konforunda ders anlatmak her ne kadar kolay ve keyifli gibi görünse de yönetilmesi çok daha zor bir süreçtir. Ancak süreçleri akılcı organize etme yetisi ile her öğretmen bu durumu son derece pratik bir şekilde yönetebilir. Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi öğretmenin sorunlarla baş edebilme yöntemlerinin doğruluğu ile de orantılıdır. Yani ders anlatmada ve öğretmede başarılı olabilmek önemli olsa da aslında zorlu zamanlardaki kriz yönetimi çok daha mühimdir.

Uzaktan Eğitimde Öğretmenlerin Beklentileri


Uzaktan eğitimin bir mecburiyet haline gelmesi taşların yeniden dağıtılmasını sağlamıştır. Çünkü eğitim metot ve şekillerinin daha yenilikçi olması her açıdan gerekli bir durumdur. Salgın ile evlere kapanmak zorunda kalmamız da bu değişimin hızla hayata geçmesine sebep oldu. Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi de kısa vadeli hissettirdikleriyle ortaya çıktı.

Uzaktan eğitim ya da başka bir eğitim şeklinde bir öğretmenin en temel isteği öğrencisinin başarı seviyesini sağlamaktır. Ancak böylesine hızlı ve ani bir değişimin yalnızca öğretmenlerin sorumluluğunda yürütülmesi beklenemez. Bu bir ekip işidir. Gerek öğretmenler gerek ise öğrenciler eğitimin devamlılığını hedefleyip bu çerçevede çalışmalarını sürdürmelidirler. Fakat burada bir diğer önemli nokta ise öğretmen ile ebeveynlerin sıkı bir iş birliği yapabilmesidir. Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi ve genel anlamdaki yansımaları bu sayede pozitif olarak yönetilebilir.

Uzaktan Eğitimin Öğretmenler Açısından Avantajları


Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi ve süreçten bahsetmeden önce ifade etmek gerekir ki bu öğrenci odaklı bir sistemdir. Yani ana hedef öğrencilerin okula gelebilme imkanları ya da böyle bir tercihleri olmamasına rağmen derslerin aksamamasıdır. Eğitim hakkının devamı ancak bu şekilde sağlanabilir.  İnteraktif uzaktan eğitim araçları için tıklayınız.

Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi ve avantajları ise tamamıyla öğretmenlerin yetenekleri ile değerlendirilebilir. Uzaktan eğitimin öğretmenler açısından başlıca avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Mekan ve zamandan bağımsız olduğu için istenen saatlerde ders programı oluşturulabilir.
  • Yüz yüze eğitim için gereken ulaşım ve diğer harcamalar ortadan kalkacağı için bu sistem maliyet bakımından avantajlıdır.
  • Yaşam boyu eğitim ve yaşam boyu öğretme gibi olanakları sınırsız olarak kullanabilmek mümkündür.
  • Öğretmen kendi dinamikleri doğrultusunda münferit olarak, öğrencilerinin ders çalışma stilleri doğrultusunda ders işleyebilir.

 

Uzaktan Eğitimde Dezavantajları Avantaja Çevirmek 


Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi olumlu şekilde değerlendirilse de bu bazen dış etkenler ile mümkün olmayabilir. Örneğin teknolojik açıdan yeterli imkanlara sahip olmayan kişiler için online dersler çoğu zaman sıkıntılı olabilir. Ancak iyi bir internet alt yapısı bu sorunu kolayca çözüme ulaştırır.

Uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi belki de en baskın olarak öğrencilerin kontrolü açısından zorlu olabilir. Öğrencilere gerektiğinde müdahale etmek, çalışma alışkanlığı kazandırmak, toplulukla iyi bir iletişim kurabilmek her zaman kolay olmayabilir. Bu gibi durumlar ilk zamanlarda stresli olup verimli bir eğitim ortamının oluşmasına engel olsa da zaman içerisinde düzene girmesi beklenir. 

Birbirinden ayrı mekanlarda bulunan kişilerin duygu durumlarının aktarımları çoğunlukla eksik kalabilir. Yani bir öğretmenin aynı anda her öğrencisinin durumuna hakim olması zor olabilir. Ancak uzaktan eğitimin öğretmenler üzerindeki etkisi tüm bu zorlukları bilip karşı duruşu olumlu bir biçimde sergilemekle çözüme ulaştırılabilir. Edubook öğretmenleri eğitim materyali hazırlama yükünden kaldırma üzerine kurulu bir sistemdir. Öğretmen Edubook ile eğlenceli ders içeriklerini dijital araçlarla hazırlayabilir. Web 2.0 araçlarının aktif kullandığı Edubook’ta her seviyeden ve sınıftan eğitim materyalini hazırlamak mümkündür. İnteraktif eğitimin adresi Edubook’a ücretsiz kaydınızı yaptırarak yeni nesil eğitim platformunda siz de yerinizi alın.