Uzaktan Eğitimde Kullanılan Faydalı Uygulamalar

Uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar pandeminin de etkisiyle giderek arttı ve hem öğrenciler hem de öğretmenler için çok büyük kolaylıklar sağladı. Eğitim öğretim sürecinin online olmasıyla, öğrencilerin derse odaklanmalarını sağlamak da zorlaşmıştı. Dersleri keyifli hale getirmenin yollarını arayan öğretmenler, kendilerini de motive edecek birçok farklı uygulamayı kullanmaya başladı. 

Öğrencilerin motivasyonunu arttıracak ve öğrenme sürelerini azaltarak bilginin kalıcılığını sağlayacak uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar crowdsignal, formative, peergrade ve proprofs gibi uygulamalardır.

Formative Kullanımı

 

Uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar öğrenmenin farklı aşamalarına katkı sağlar. Formative uygulaması, çevrimiçi test oluşturmaya olanak tanır. Çevrimiçi oluşturulan bir testin siteye eklenebilmesinin yanında var olan hazır testler de siteye yüklenebilir. PDF, belge veya Google dokümanı şeklinde yüklenebilen testlerde öğrencilerin verdikleri cevaplar görüntülenebilir ve soru ayrıntıları düzenlenerek tekrardan paylaşılabilir. Aynı zamanda farklı web siteleri üzerinden Formative sitesindeki testlere içerik eklenebilir. Ses kaydı ekleme, grafik oluşturma, matematiksel ifadeler yazma, deneme gibi etkileşimli soru türleri de Formative uygulaması tarafından desteklenen içeriklerdir. Eğitimcilerin kullanması gereken 5 dijital uygulama için tıklayınız.

1000’den fazla hazır şablonun bulunduğu uygulamada, testlerin dili İngilizce olduğundan Türkçe’ye çevirmek gerekir. Anlık yanıt aracı kullanılarak öğrenci cevapları anlık olarak izlenebilir ve öğrencilerin en çok hangi konularda zorluk yaşadıkları gözlemlenebilir. Uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar arasında süreç değerlendirmesi için yararlanılabilecek Formative uygulaması, öğrencilere odaklanma konusunda başarı sağlar.

Peergrade Uygulaması

 

Öğrencilerin öğrendikleri bilgileri pekiştirerek kalıcı hale getirebilmelerinin yolu öğrenme sonrasında kendi başlarına yaptıkları etkinliklerden geçer. Öğretmenlerin konuyla ilgili verecekleri ödevler, bilginin daha iyi algılanmasını ve hafızada kalıcı bir yer edinmesini sağlar. Uzaktan eğitimde daha da zorlaşan öğretim, bazı uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar sayesinde kolaylaştırılabiliyor. Bu uygulamalardan biri de Peergrade’dir. Peergrade uygulaması sayesinde öğretmenler ödev oluşturabilir. Bir değerlendirme listesi yükleyerek öğrencileri daha yakından gözlemleyebilir. Bir değerlendirme yöntemi olarak da tanımlanabilen Peergrade, geri bildirimler için çok yararlı bir uygulamadır.

Proprofs Uzaktan Eğitim Aracı

 

Uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar öğrenciler için bir motivasyon kaynağı oluyor. Bu uygulamalardan bir diğeri olan Proprofs da oldukça yararlı bir araçtır.

Uzaktan eğitimi daha verimli hale getirebilmek ve daha başarılı bir öğrenme sağlayabilmek amacıyla kullanılan Proprofs sayesinde quiz ve anketler hazırlanabilir. Quiz sonrası sertifika da verilebilen uygulamanın kullanımıda oldukça basittir. “Create” kısmından yapmak istediğiniz şeyi seçebilir ve doğru-yanlış, çoklu seçenek, boşluk doldurma, eşleştirme gibi soru kalıplarını kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz etkinliği sisteme kaydederek linkini veya embed kodunu öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde CrowdSignal Uygulaması

 

Edubook’ta bulabileceğiniz uygulamalardan biri olan Crowdsignal uygulaması, blok düzenleyici içerisinden anketler oluşturmaya ve yönetmeye yarar. Anket görünümünün özelleştirilmesi de mümkündür.

Uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar arasında öğrenme aşaması dışında kullanılan Crowdsignal, genellikle geri bildirim amacıyla kullanılır. Oluşturulan anketler sayesinde, öğrencilerin kullanılan öğretim yöntemlerini yararlı bulup bulmadıkları, konuları hangi şekilde daha iyi anladıkları, oluşturulan öğretim sisteminde eksik buldukları şeyleri öğrenmeye yardımcı olur.

Eğitmenler, Crowdsignal kullanarak öğrencilerinin düşüncelerini ve fikirlerini öğrenebilir. Böylece daha etkili bir öğretim sistemi geliştirilebilir. Uzaktan eğitimin zorlukları hem öğrenci hem de öğretmenler için bu yolla azaltılabilir. Aynı zamanda bu uygulama ile çoktan seçmeli testler oluşturulabilir ve öğrencilerin verdikleri cevaplar görüntülenebilir. Gelen tüm yanıtlar anlık olarak takip edilebilir ve yanıtlayan öğrencilerin IP adreslerine kadar ulaşma imkânı sağlar.

Uzaktan eğitimde kullanılan uygulamalar konusunda Edubook’ta birçok dijtal araca  ulaşmanız mümkün. Burada yer alan dijital uygulamaları kullanarak ders veya eğtiim içeriklerinizi harika şekilde tasarlyabilirsiniz. Ayırca Edubook’ta alanınızla ilgili ücretsiz eğitim içerikleri hazırlayabilir ve kendi hazırladığınız içerikleri satabilirsiniz. Bahsedilen tüm bu uygulamalara Edubook sayesinde tek bir panel üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Web 2.0 araçlarını kullanarak oluşturacağınız k8, k12 ve üniversite seviyelerdeki eğitim materyallerinizi ve videolarınızı yükleyebilirsiniz. Dilerseniz kurum oryantasyon süreçşlerinizi de Edubook üzerinden gerçekleşitrebilirsiniz. Ücretsiz olarak hemen Edubook’a kaydolun ve tüm bu kolaylıklardan yararlanmaya başlayın.