Ütopyalı bir lezzet: Ekşi mayalı ekmek tarifi

Ekşi mayalı ekmek, biz şehirlilerin özendiği, fırından ya da marketlerden alıp tatmin olmadığı, sadece babaannelerin yapabileceğini düşündüğümüz bir özellik, imkânsız bir lezzet gibi. Asla yapamayacağımız gibi baktığımız fakat evde yapımı oldukça basit ekşi mayalı ekmeğin yapımı Edubook ile çok kolay.

Edubook ekibinin profesyonelleri olarak bugün de üstadından ekşi mayalı ekmek tarifini anlatmasını istedik. Bu tarifi, marketlerde bulabileceğiniz türden değil sadece evde yapabileceğiniz şekilde hazırladık!

MAYAYI EKŞİTME SANATI: SİHİRLİ BİR 10 GÜN

Ekşi mayalı ekmek, hazır ve donmuş ürünlerin tüketimin olduğu günümüzde, sağlıklı beslenme için elde edilmesi zor bir konuma yerleştirebilir. Ondandır ki, ekşi mayalı ekmeğin yalnızca marketlerden veya sosyal medyadan hazır olarak elde edileceği yanılgısına sıkça düşülür. Eğer siz de her şeyin tüketim olduğu çağımızın biraz dışına çıkar ve yeterli gayreti gösterirseniz, ekşi mayaya doğru giden yolda ilk adımı atmış olursunuz.

SİHİRLİ 1. GÜN:

Yaklaşık olarak 50 gr unun üzerine 50 ml içme suyu ilave edin. 50 ml içme suyunu okuyunca telaşa kapılanlar içinse, çeyrek su bardağı olarak tercüme edebiliriz. Bu karışımın üzerine bir tutam tuz ilave ederek bir bez ile kapatın ve karanlık bir ortama alın.
Unutmayın ki bu aşamada canlı bir varlık elde ediyoruz. Dilerseniz ekmeğinizin ilk adımı olan ekşi maya yapımı esnasında mayanıza isim verebilir ve onunla duygusal bir bağ kurabilirsiniz. Sadece bir öneri.

2. VE 3. GÜNDE EKŞİ MAYAYA DOĞRU

Karanlık odada bekleyen mayamıza, 25 gr un ve 25 ml su ekleyerek beslemeye başlıyoruz. Bu, mayamızın ihtiyacı olan besini sağlayacak ve ekmeğimizi yaparken kaliteli bir ekşi maya kullanmamıza olanak tanıyacak. Bu günlerden sonra, ekşi mayamıza her gün yerine 2 gün ara ile besleme yapabilir ve miktarı arttırarak 50 gr un ve 50 gr su ekleyebiliriz.

ÖNEMLİ 6. GÜN!

Sihirli 10 günün ortasında, 6. gün mayamızı yenilemek adına bir kısmını alarak üzerine 50 gr su ve 50 gr un ilave ediyoruz. Bu cümlede bahsettiğimiz ‘bir kısım’ kelimesi yaklaşık olarak 100 grama denk gelmektedir, yeni başlayanlar için notumuz olsun.

7-8-9. GÜN

Ekşi mayalı ekmek yaparken geri kalan günlerimizde ise, aynı şekilde mayamızı besleyerek 50 gr un ve 50 ml içme suyu ekleyerek devam ediyoruz.

SON GÜNDEN ÖNCE SİHİRLİ NOKTALAR!

Bir kere okumanız için değil, yaparken adım adım sizi takip edebilmemiz için finalden önce sizlerle püf noktaları paylaşmak istiyoruz!
Ekşi mayayı elde etmeden önce bunlara dikkat ederseniz doğallık ve lezzet konusunda kusursuzluğu
yakalayacaksınız!
● Mayamız tüm bu süre içerisinde hala karanlık odada ve oda sıcaklığında bekliyor!
● Bu süre içerisinde mayanın kendi kendine büyüdüğünü fark edeceksiniz!
● Mayanın üzerinde küçük kabarcıklar fark edebilirsiniz, bunlar oldukça normal!
● Mayayı beslerken asla çok sarsmamaya dikkat etmelisiniz, unutmayın ki o büyüyen, gelişen
bir varlık!
● Ekşi maya yapımında 3. Günden itibaren maya üzerinde sizi rahatsız eden bir koku
hissedebilirsiniz! Sakın bozulduğunu düşünmeyin, ekşi maya hazırlıyorsunuz ve amonyak
kokusu oldukça normal! İnanması zor fakat hayranları dahi var o kokunun!
● 3 ve 4. Günde maya üzerinde kabuk oluşmuşsa, temiz bir tahta kaşık yardımıyla o kabuğu
kaldırıp atabilirsiniz!

EKŞİ MAYANIN ODADAN ÇIKMA ZAMANI: 10. GÜN!

Son günde, mayanın üzerinde tekrar kabuk oluşmuşsa bu kabuğu kaldırıp atabilirsiniz, tabii ki yine tahta kaşık yardımıyla.

EKŞİ MAYALI EKMEĞE DOĞRU: 1 GECE ÖNCE

Ekşi mayayı elde ettiğiniz sürecin sonunda, 100 gr ekşi maya, 50 ml su ve 50 gr tam buğdayı karıştırıp, üzerini streç film yardımı ile örtüp 1 gece bekletin. Tüm bu işlemleri oda ısında yapmanız, sürecin sonunda alacağınız keyfi ikiye katlayacaktır! 1 gece beklettiğiniz karışımı, ertesi sabah, 200 ml su üzerine tahta kaşık yardımı ile ekleyin ve nazikçe karıştırmaya başlayın. Mayanız eriyene kadar bu işleme devam edin. Mayanız eridikten sonra 50 gr un ekleyerek hafifçe yoğurun ve otoliz sürecine geçin.

KARİZMA KAVRAM: OTOLİZ SÜRECİ!

Otoliz süreci, mayaya un ve sudan başka bir şey eklemeden dinlenmeye geçirme evresidir.
1. Ekmeğinizin mükemmel kabarmasını istiyorsanız otoliz sürecine dikkat edin ve hamurunuzu minimum 40 dakika ile maksimum 2 saat arasında üzerine bezle kapatarak dinlendirin. Otoliz süreci hamurda gluten oluşumunu destekleyerek ekmeğin içerisinde oluşan gazı tutar. Bu gaz ise ekmeğinizin göz alıcı halde kabarmasına olanak tanır. Bu nedenle otoliz sürecinin altını çiziyoruz!
2. Hamurumuz yeterince dinlendikten sonra ise yoğurmaya başlıyoruz. Tabii tüm gücümüzü kullanmamak kaydıyla! Bu aşamadaki yoğurma gücünü, çok nazikçe olmayan fakat şov da yapmayan bir derecede ayarlamanızı tavsiye ederiz. Artık hamuru kaba alabilirsiniz! Unutmayın ki, lezzetli bir ekmeğin sırrı katlamada gizli! Ekmeğinizi önce 30 dakikada bir daha sonra 4 saatte bir katlayarak lezzetini iki katına çıkarabilirsiniz! Katlamasını yaptığınız ekmeği ertesi gün, yaklaşık 230 derecelik fırına sürün. Ayrıca bu evrede
ekmeğinizin üzerine bıçak yardımı ile küçük kesikler atın ki pişme sırasında gazını atabilsin. NOT: Ekmeğinizi kapaklı bir döküm tencerede pişirmeniz tavsiye edilir. Eğer döküm tencereniz yoksa, üstü kapatılabilen bir borcam kullanarak da ekmeğinizin kabarmasını en üst seviyeye taşıyabilirsiniz! Ekmeğinizi, ilk 25 dk kapaklı halde, daha sonra kapağını açarak toplamda 55 dk pişirin.
Yaklaşık 1 saat soğumasını bekledikten sonra tüketmeye başlayabilirsiniz!

PEKİ BİZ BÖYLE EKMEK YAPMAYI NEREDEN ÖĞRENDİK!

Unutmayın ki ekşi maya elde etmek, canlı bir sürece dahil olmak ve onun gelişim evresini yakından takip etmektir. İlk yapışınızda istediğiniz sonucu elde edemezseniz motivasyonunuzu düşürmeyin. Edubook’un uzman eğitimcilerinden ders alarak istediğiniz ekmeği yapabilmeniz mümkün. Bir ekmek ustası iseniz, ekmek pişirmenin püf noktalarını Edubook’ta eğitmen olarak ekmek pişirmeyi öğrenmek isteyenlerle paylaşabilirsiniz. İster kendi eğitim materyallerinizi hazırlayabilir ister edubook materyallerinizi oluşturabilirsiniz. Böylece materyallerinizi satışa çıkararak ek gelir elde etmeye başlarsınız. Edubook’a ücretsiz hemen kayıt olun. Siz de bir eğitmen olarak Edubook’ta yerinizi alın.

İlgili Yazı Yemek Yapmak Nasıl Öğrenilir?