Topluluk Önünde Konuşma ve Yöntemleri Nelerdir?

Topluluk önünde konuşma yapmak gerek mesleki açıdan gerek ise eğitim-öğretim hayatında mutlaka karşı karşıya gelinen bir durumdur. Kişilerin mesleği ne olursa olsun topluluk önünde konuşmak hayatımızın bir parçasıdır.
Herhangi bir dinleyici kitlesine bir şeyler anlatmak elbette  kolay değildir. Konu ile ilgili tatmin edici bilgiler vermenin yanında, dinleyicilerin ilgisini sürekli canlı tutmakta gerekmektedir. Bu ise hem beceri hem de teknik ve psikolojik bilgilere hakim olmakla mümkündür. Topluluk önünde konuşma yaparken başarılı olmak; akademik başarı, kariyer hedefleri ve kendi markasını oluşturmak adına da başarılı olmak anlamına gelir. Bu nedenle iletişim tekniklerini ve topluluğa bir şey anlatmanın temel yöntemlerini bilmek özgüven gelişimimizin anahtarıdır.

Topluluk Önünde Konuşma Fobisi Nedir?

Topluluk önünde konuşma fobisi tıp dilinde glossofobi olarak isimlendirilir. Kişi topluluk önünde konuşma mecburiyetinde kaldığında yoğun ve karakteristik bir korku yaşar. Bu korku fiziksel semptomlar olarak da ortaya çıkabilir. Fobisi nedeniyle kıvranan ve neredeyse bayılacakmış gibi hisseden kişi, konuyla alakalı bilgili olsa da bildiklerini anlatamaz. Topluluk önünde konuşma yapması gerekse bile konuşamaz ya da heyecandan anlamsız cümleler kurabilir. Kalabalık bir topluluk kitlesine hitap edileceği zamanlarda stresli olmak kişide fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ateş basması, avuç içlerinde terleme, karın ağrısı, baş dönmesi gibi somatik sinyaller, topluluk önünde konuşma fobisi belirtilerindendir. Bu durum kendi kendine geçmez veya düzelmez. Aksine, eğer kontrol altına alınmazsa birçok açıdan hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir. Ayrıca fobiler, yıllar içerisinde daha da şiddetlenip başka psikolojik rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadırlar.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nasıl Yenilir?

Topluluk önünde konuşma yalnızca bir yeteneğin ürünü değildir. Aynı zamanda pekiştirilen ve geliştirilen yeteneklerin bilgiyle desteklenmesi sonucunda, başarılı bir topluluğa hitabetten bahsedilebilir. Topluluk önünde konuşma korkusu kişisel gelişim uzmanları ve motivasyonlar ile terapiler sayesinde aşılabilir. Ancak uzmanların verdiği ev ödevleri de pratikte başarı sağlamak adına kişilerin sorumluluğundadır.
Topluluk önünde konuşma korkusunu yenmek için bazı tekniklerden söz edilebilir:


● İyi bir ön hazırlık yapın.
● Sık sık konuşma ve anlatma pratiği yapın.
● Dikkat çeken ve akıcı sunumlar hazırlayın.
● Ses kaydı alın, bu sayede kendinizi dinlediğinizde varsa eksik noktalarınızı fark etmiş olacaksınız.
● Topluluk önünde konuşma eğitimi alın. Bu, bilmediğiniz tüyoları öğrenip kendinizi geliştirme ve korkunuzu yenmede büyük katkılar sağlayacaktır.

TopluluK ÖNÜNDE Konuşma Eğitimi 

Topluluk önünde konuşma yapılacağında sadece bilgi aktarımından bahsedilemez. Temel amaç bilgi vermek olsa da bu çok yönlü bir proje olarak nitelenebilir. Zira yapılacak hazırlıkların bilgi verme odaklı olması kadar insan psikolojisine hakimiyet de son derece önemlidir. Dinleyicilerin sıkılmaması, anlatılan veya tanıtılan ürün, makale, ders, rapor gibi konuların dikkat çekici sunumlarla aktarılması büyük önem taşır. Kişi kendinden ve yeterliliğinden emin ise korku ile heyecan gibi olumsuz duygularda ortadan kalkmış olacaktır. Topluluk önünde konuşma yapmanızı gerektirecek bir işiniz varsa eğitim almanız sizin için pek çok avantaj sağlayacaktır. Edubook online konuşma eğitimlerine katılıp topluluk önünde konuşma fobinizi yenebilirsiniz.


Eğer siz konuşma, kişisel motivasyon ve diksiyon eğitimi gibi alanlarda eğitmenlik yapıyorsanız Edubook’ta eğitmen olabilirsiniz. Hazırladığınız Edubooklar ile ek gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Topluluk önünde konuşma eğitimi vererek eğitmenlikteki popülaritenizi yükseltebilirsiniz. Başkalarının hayattaki başarılarına ortak olduğunuz gibi kendinizde hem kariyer hem gelir anlamında ilerlemiş olursunuz. Edubook’a ücretsiz olarak üye olmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru linkini tıklamanız yeterlidir.

İlgili Yazı Seminer Nedir Nasıl Yapılır?