TOEFL Nedir?

TOEFL tüm dünyada geçerli olan ve bir dil yeterlilik sertifikası olarak İngilizce bilgisini test eden bir sınav çeşididir.

 

TOEFL Test of English as a Foreign Language olarak tanımlanır. İngilizce yeterlilik sertifikası için en yaygın kullanılan standart akademik sınavlardan biridir. Ana dili İngilizce olmayanların yazılı ve sözlü becerilerini değerlendirir.

 

En popüler olanları TOEFL iBT ve TOEFL Essentials sınavı olan bir sınav programının parçasıdır. Diğer TOEFL programı testleri, TOEFL ITP, TOEFL Junior ve TOEFL Primary'dir. TOEFL'ın bu diğer formları öğrencilere yalnızca okulları aracılığıyla sunulur. 

 

TOEFL dört bölümden oluşur: Okuma, dinlediğini anlama, sözlü anlatım ve yazılı sınav.  TOEFL iBT, öğrencilerin İngilizce eğitim veren bir üniversitede okumaya hazır olup olmadığını değerlendirmek için tasarlanmış uzun ve zorlu (3 saat) bir sınavdır. Birçok öğrenci sınava girmeden önce TOEFL sınavlarına hazırlanmak için 3 ila 6 ay zaman ayırır.

 

Essentials sınavı, daha az akademik odaklı, daha kolay ve daha ucuz bir İngilizce sınavı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak adaylar bazı durumlarda TOEFL sınavına girmeyi tercih eder. Çünkü bazı kurumlara girişte bu sınava ait sonuç belgesi istenebilmektedir.

 

Toefl Ne Soruyorlar?

 

İlk sınav okumadır. Metin her zaman soruların yanında bulunur. İkinci test dinlemedir. Okuma bölümünde daha önce 3 okuma yaptıysanız toplam 51 soru için 5 ders”, 5 okuma okuduysanız 3 dinleme yapabilirsiniz. Konuşmacılar çok hızlı konuşmuyor ve terimleri net bir şekilde ifade ediyorlar. (2021 yılı için belirlenen TOEFL sınav ücreti 185 Dolar’dır)


Üçüncü bölüm konuşma ile ilgilidir. Üç farklı tipte 6 testten oluşur. İlk ikisinde tanıdık konular hakkında konuşmanız isteniyor: Hazırlanmak için 15 saniyeniz ve mikrofona her şeyi söylemek için 45 saniyeniz vardır.

 

Son aşama ise   TOEFL sınavı yazmadır. İki bölümden oluşur:

 

Önce kısa bir metin ve bununla ilgili bir ders okumak, ardından her ikisinde de söylenenleri özetlemek gerekir (20 dk mevcuttur)

 

İkinci bölümde, verilen bir konu hakkında bir metin yazmanız isteniyor: 30 dakika süreniz var ve 300 kelimeyi geçmeniz gerekiyor. 

 

Akademik bir sınav olduğundan ileri seviye dil bilgisi gerektirmektedir. Hem okuma hem de yazma konusunda başarı ve deneyim gerektiren bu sınava hazırlanmak için; hem okuma hem yazma hem de konuşa bilgisinin ileri seviyede olması avantajdır.

 

Toefl Sınavı Online Mı?

 

Online olan TOEFL sınavı IBT adı verilen sınavdır. iBT test puanı ise her bir başlığın kendi içinde değerlendirilmesidir. TOEFL sınavının puan oluşturmasının adıdır. Bir öğrenci bu sınava istediği kadar girebilir, ancak 3 günde bir defadan fazla giremez.

 

Sınava evde de girebilirsiniz. Sınavınız çevrimiçi olarak bir gözetmen tarafından incelenir. TOEFL sınavının sonucuna göre daha yüksek not almak için farklı zamanlarda farklı sınavlara da girmeniz mümkün olmaktadır.

 

Kayıt için başvuru sonrasında sınav merkezi seçerek evde ya da sınav merkezlerinde sınavınıza girebilirsiniz. Bu işlemler için başvuru ücretini de yatırılması gerekmektedir. 2021 yılı için 185 Dolar ücret ödemeniz gerekmektedir. Her sınava girişte bu ücret ödenir.

 

Toefl Sınavları Ne Zaman?

 

Günümüzde sınavlar haftanın 6 günü online olarak yapılmaktadır. Bu yüzden ihtiyacınız olduğunda bu sınavların yapılması için başvurunuzun ardından sınavlara girebilirsiniz. Pahalı bir sınav olduğu için her zaman girilmeyebilir. Bu yüzden adayların uzun süre hazırlanıp, iyi bir şekilde sınava giriş yapmaları için özel kurslar alması gerekebilir. Siz de bu TOEFL alanında eğitim içerikleri hazırlayan ve bu alanda uzman olan bir eğitmen iseniz Edubook’ta eğitmen olabilirsiniz. Online sınav sistemine uygun ve dijital araçlarla hazırlanmış eğitim içerikleri hazırlamanız mümkün. Ayrıca istediğiniz zaman eğitim içeriklerinizi ücretsiz bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz eğitim içeriklerini eduBook’ta istediğiniz fiyattan satışa sunabilirsiniz. Yapmanız gereken, üye ol kısmından ücretsiz üyelik başvurunuzu gerçekleştirmektir. Sonrasında size açılan eğitimleri izleyerek eğitim içeriklerinizi hazırlamaya hemen başlayın.

 

Benzer Yazılar

4.Sınıf Türkçe Konu Anlatımı Güncel

3. Sınıf İngilizce Konuları Neler? Konu Anlatımı