Ters Yüz Öğrenme (Flipped Learning) Nedir?

Ters yüz öğrenme tekniği, diğer isimleriyle flipped learning ya da inverted learning son yılların popüler eğitim modellerindendir. Bu teknik uzaktan eğitimin yaygınlaşması ile örenk edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü bir sistemdir. Online eğitimden çok daha farklı ve daha pratik bir işleyişi olması herkes için birçok avantaj sunmaktadır.

Ters yüz öğrenme; ders konularının önceden sıralanıp kaydedilerek katılımcılara dijital ortamda sunulması esasına dayanır. Bu şekilde öğrencilerin artı bir öğreticiye ihtiyaç duymaması hedeflenir. Yani kişiler kendi kendine okuma ve öğrenme hızlarını keşfedebilirler. Çalışma stillerini kendileri oluşturup; konuları, videoları ve tüm kaynakları kendileri seçip hiçbir konuyu atlamadan eğitim süreçlerini yönetebilirler. Öğrenciler tüm konuları önceden öğrenir sonra yüz yüze eğitimde önceden öğrendiklerini deneyimleyebilirler. Bu da ters yüz öğrenme şeklinin en büyük avantajlarından biridir.

Ters Yüz Eğitim Nasıl Uygulanır?

Son yılların popüler eğitim uygulamalarından biri olarak hayatımıza kazandırılan ters yüz öğrenmeyle birlikte dijital ortam eğitimleri de seviye atlamıştır. Sıklıkla ilk ve ortaöğretim seviyeleri için yaygın bir kullanımı söz konusu olsa da ters yüz öğrenme, yüksek öğrenim seviyelerinde de geçerliliği olan bir modeldir.

Ters yüz eğitim modeli ile online eğitim, direkt olarak dijital eğitim araçlarla sürdürülmektedir. Şu an için öğrencilerin EBA üzerinden çalışmalarını ve ön bilgi edinimlerini tamamlayıp sınıfa hazır olarak gitmeleri mümkündür. Ancak bir eğitmenle birebir eğitime ihtiyaç duyulmadan hazır olan video ve eğitim modüllerinin kullanımı da bu eğitim şeklinin içeriğine dahildir. Ters yüz öğrenme gerek öğretmenler gerek öğrenciler için hayat akışını kolaylaştıracak ve akademik başarıya kısa zamanda ulaşılmasını sağlayacak bir uygulamadır.

 

Ters Yüz Öğrenme Öğrenci için Avantajları 

Ters yüz öğrenme sisteminin öğrenci açısından avantajları oldukça fazla ve kapsamlıdır. Buna göre sistem:

  • Öğrencinin beceri ve algılama farklılıklarına göre çalışma stilleri oluşturmasına imkan tanır.​​​​​​

  • Öğrencinin kendi vizyon ve fikri ile bağımsız bir bakış açısı edinmesini sağlar.

  • Öğrencinin günlük ve derslere göre kullanacağı bilgiye daha erken ulaşmasına olanak sunar.

  • Hasta olan veya herhangi bir sebepten uzaktan eğitim gören kişilerin derslerinden geri kalmasını önlemiş olur.

  • Öğrenme faaliyetlerine sorumluluk almayı öğrencilere öğretir.

Ters yüz öğrenme kişinin bireysel potansiyelini ortaya çıkarması için büyük bir alan sunar.

 

Ters Yüz Öğrenme Öğretmen için Avantajları

 

Bu öğrenme şeklinin eğitmenler için de birtakım kolaylıkları mevcuttur. Bu kolaylıkların başında, sınıfta yürütülen bireysel ya da grup faaliyetlerinde öğrenciler için kişisel öğrenme metotları sunabilmeleri gelmektedir. Kişisel yaklaşımlarla öğrencinin bireysel çalışma aktivitesine göre öğrenme tarzına yönlendirir. Öğretmenler açısından avantajları;

 

  • Öğretmen bilgi aktarımından ziyade, bilgiyi kullanmada öğrencilere kılavuz olur.
  • Öğretmenin kısa zamanda daha büyük gruplara ulaşma süresi kısalmış olur. Çünkü öğrenciler önceden bilgi sahibi oldukları için okulda öğreticilik ön planda değildir.
  • Öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişim bilgi kritiği yapmak üzerine olacağından çok daha sağlıklı bir iletişim kurulur.

Ters yüz sınıf sistemine dair yürütülen çalışmalar bazı tartışmalara da açıktır. Örneğin Jenkins’e göre “eğitim tabanlı teknoloji ve çevrimiçi platformlar” güncel versiyonlarını sunmaya devam ederken, yeni eğitim modellerindeki kavramlar; öğretmen ve öğrenciler arasında çeşitli dalgalanmalara yol açabilmektedir. Bu sıklıkla olumlu olsa da dezavantajlara mahal vermemek için sistematik çalışma düzeni oluşturulmalıdır. (Duerden, 2013; Miller, 2012)

Ters yüz öğrenme metodu Edubook’un eğitim anlayışının bir parçasıdır. Kendi kendine öğrenme modelini dijital araçlarla hazırlanan eğitim içerikleri ile destekleyen Edubook’ta eğitim materyallerinizi hazırlayabilirsiniz. Her seviye ve alanda hazırlanacak eğitimlerle öğrenmeyi kalıcı hale getirebilirsiniz. Yeni nesil bir eğitim platformu olan Edubook’ta eğitmenlik için ücretsiz olarak kayıt işlemini şimdi yaptırın.

İlgili yazı İnteraktif Uzaktan Eğitim Araçları ve Yararları