Ses Terapisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ses Terapisi Nedir? Neden Önemlidir?

Ses terapisi, sesini yüksek tempoda kullanan kişilerin ses yapılarının bozulmaması ya da bozulması halinde sağlığına kavuşturmak için uygulanan bir terapi türüdür.
Ses hastalıklarının oluşması günlük hayatta her zaman mümkündür. Ancak ses hastalıkları riskine yatkın gruplar genelde ses sanatçıları, öğretmenler, tiyatrocular, siyasiler gibi kişilerden oluşur. Sesin yüksek performansla kontrolsüz olarak yıpratılması ses deformasyonunu ortaya çıkarabilmektedir. İşte bu tarz sorunların çözümü için öncelikle ses terapisi doğru bir yaklaşım olacaktır. Fakat öncelikle problemin ana nedeni tespit edilmelidir. Ses terapisi nedir sorusunun cevabı, sesi iyileştirme ve sağlığını koruyarak kullanabilme tekniklerinin öğretilmesi olarak verilebilir. Gırtlak ve doğrudan ses telleri ile hastalıkların birçoğu da bu uygulama ile var olan hastalıklardan kurtulabilir.

Ses Terapisi Teknikleri

Ses terapisi için yıllar içerisinde patolog ve terapistlerin geliştirdiği pek çok yöntem vardır. Ses terapisi yöntemleri, hastalık ve şikayetlere göre uygulanır. Çünkü her problemin nedeni birden fazla tetikleyici ve birbirinden farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar.
Dil ve konuşma patologlarıyla uzman psikoterapistler sebebe bağlı olarak, çoklu tedavi teknikleri kullanırlar. Terapide önce ses analizi yapılır. Doğru nefes alıp vermeyi öğretme ilk adımlardandır. Egzersizler ve sesin yönetilmesi de terapinin bir parçasıdır.
Ses terapisi teknikleri sesin maksimum kalitesinin açığa çıkarılması için uygulanır. Ayrıca ses sorunlarını oluşturan ve arttıran alışkanlıkların tamamını ortadan kaldırmayı hedefler. Böylece sesi dejenere eden alışkanlıklar değiştirilince hastalığın tekrarlaması da önlenmiş olur.

Ses Terapisi Faydaları Nelerdir?

Ses terapisi, spesifik gelişen ses problemlerinde olduğu kadar birtakım operasyonlar sonrası iyileşme dönemlerinde de faydalanılan bir uygulamadır. Örneğin bir ses problemi için ya da ses tellerini etkileyecek boğaz bölgesi ameliyatlarından sonra sesin iyileşmesi için çalışmalar gerekebilir. Ayrıca oluşan ses hasarına yol açan yanlış davranışları değiştirmek için hastanın bilinçlendirilmesi ve sesin doğru kullanımının öğretilmesi gerekebilir. Ancak bu şekilde kalıcı bir iyileşme sağlanabilir.
Ses terapisi faydaları tamamen hastalığa yönelik çalışır. Ses nodülleri, ses felci, ses kısıklıkları, doğuştan gelen ses teli hastalıkları, ses teli operasyonları sonrası sesin rehabilitesi, kas gerilim disfonisi ve erkeklerde ergenlikten sonra seste kalınlaşma olmaması gibi durumlarda ses terapisi uygulamasından faydalanılır.

Online Ses Terapisi Eğitimi

Online ses terapisi eğitimi koordine çalışmalar gerektiren bilgileri konu alır. Günümüzde uzaktan eğitimin yaygınlaşması online derslerin sayısını arttırmıştır. Hal böyle olunca ses terapisi eğitimleri hem ev konforunda hem de zaman kaybı oluşturmadan programlanmaktadır. Eğitimlerde temel fizyolojinin öğretilmesinden sesin sağlıklı düzeyde kontrol edilebilmesinin psikolojisi de öğretilir. 
Sesin nasıl çıktığı ve neden hasar alabileceği gibi konular eğitimlerde başlıca anlatılır. Bu konularda hastanın eğitilmesi, vokal hijyen sağlama teknikleri, ses egzersizleri, nefesi doğru kullanma gibi onlarca metot eğitim kapsamında yer alır. Ücretsiz olarak Edubook’a üye olabilir ve ses terapisi eğitimleri arasına hemen katılabilirsiniz.

Edubook’ta Ses Terapisi Eğitmeni Ol!

Ses terapisi eğitimlerini tamamlamak yetkin bir uzman olma kriter değildir. Kapsamlı dersler ve bilgileri edinmeyle birlikte, deneyimli eğitmenlerin kurslarına katılmak profesyonelleşmede altın kurallardandır. Edubook katılımcılar ile eğitmenlerin buluşma noktasıdır. İşinde uzman, bilgi ve aktarımı etkili profesyonellerin yer aldığı eğitmen kadromuz her zaman sizinledir. Şayet siz bir ses terapisi uzmanı iseniz sitemize hazırladığınız Edubook’larınızı yükleyip, ücretsiz kayıt yaptırma avantajıyla ailemizin bir üyesi olabilirsiniz. Dersleriniz ve eğitmen statüsüne yükselttiğiniz kişilerle pek çok insana ulaşıp yararlı olmuş olursunuz. Hazırlamış olduğunuz Edubook eğitim materyallerini satışa sunarak ek gelir elde edip kazancınızı arttırabilirsiniz. https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresinden üyeliğinizi hemen aktifleştirin, siz de Edubook’ta kazanan ve bilgi kazandıran bir eğitmen olun!