Seminer Nedir Nasıl Yapılır?

Seminer; bir konu veya araştırma üzerine bilgi verme, tartışma ve karşılıklı monolog tarzında yapılan konuşmadır. Aslında çeşitli versiyonları mevcut olsa da temelinde konuyla alakalı bilgi alışverişi sağlamak vardır. İş yahut eğitim hayatında sıklıkla seminerlerin düzenlenmesi pek çok avantajı içinde barındırır. Sosyal etkinlikler bazında değerlendirilmesi, seminerlerin öğreticiliğinin yanında aynı zamanda sosyolojik etkilerini gözler önüne serer.
Moderatör ya da seminer yöneticisi olarak nitelenen kişinin yönetmesiyle, topluluğa bilgi verme ve sorulara cevap verme seminer düzenlemenin amaçlarındandır. Seminerin amacına ulaşması, başarı ve yüksek verimlilik elde edilmesi için uyulması gereken kurallar vardır. Konu başlıkları, içerik, özet, ortamın dekore edilmesi, konukların ve katılımcıların yerleşim düzeni gibi pek çok konu ayrıntılı biçimde düzenlenmelidir.

Seminerin Önemi Nedir?

Seminer önemi bakımından değerlendirildiğinde onlarca detay karşımıza çıkar. Zira dikkat edilmesi gerekenler, henüz program başlamadan daha seminere hazırlık aşamasında projelenmelidir. İyi bir hazırlık yapmak, seminerin akışının da kaliteli ve eksiksiz olmasını sağlayacaktır. Ancak seminer yapmak da düzenlemek de mutlaka bu konuda bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bunun için de nitelikli eğitimler kişilerin bu alandaki donanımlarını arttıracaktır.
Seminer katılımcılar açısından faydalı yönleri bulunmaktadır. Çünkü seminerler her şeyden önce vizyonumuzu günceller. Yeni bir sosyal çevre edinip, farklı görüş sahiplerine saygı duymayı bu sayede geliştiririz. Seminer konularından, katılımcılarından öğrenilen bilgiler günlük yaşamımızda ve yakın çevremize kattıklarımız yönünden büyük katkılar sağlar.

Seminer Özellikleri

Seminer kavramının temel içeriklerinden biri bilgi vermektir. Herhangi bir konu belirlenip üzerine karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunulur. Bu fikirler bazen şahsi görüşler bazen ise bilimsel verilerdir. Bilgilendirmesi yapılacak olan konuda seyircilerin etkisi ve aktifliği de oldukça önemlidir. Katılımcıları sıkmayacak, anlaşılır bilgiler verecek ve mimikleriyle de iyi bir performans sergileyecek yönetici seçimi son derece önemlidir.
Seminer önemi ve özellikleri aynı oranda anlam taşır. Semineri yapacak olan kişi veya kişiler, konuları ayrıntılı biçimde değerlendirmeli ve net bir anlatı performansı göstermelidir. Konunun dışına çıkmadan ancak tekrarada düşmeden bilgi aktarımı yapmak başarılı bir seminerin özelliğidir.

Kimler Seminer Verebilir?

Yüksekokul ya da üniversitelerde görev alan akademisyenlerin seminerlerde aktif olduğu bilinmektedir. Öğrenciler veya konuya ilgi duyanlar için çalışmalar, belge sunumları ve tartışma oturumu seminer olarak tanımlanır. Yani bir seminer genel olarak, konuda uzman olan kişiler tarafından yapılabilir. Konuşmanın ya da  sunumun bitiminde ise seyircilerin soruları yanıtlanarak etkileşimli bir tartışma ortamı sağlanır.
Seminer tek bir kişinin liderliğinde yapılabileceği gibi konuda bilgili ve uzman kişi gruplarıyla da yapılabilmektedir. Akademik ve kültürel anlamlar taşıyan seminerler için eğitimi ve donanımı yüksek kişiler bu görevi üstlenebilir. Konu ile ilgili araştırmalar yapmak, bilgileri tekrarlamak ve akıcı bir hitabet yetisi seminer yöneticisinin özelliklerindendir.

Seminer Eğitimi

Seminer yapmak ve bu konuda deneyim kazanmak isteyen herkes çalışmalar yaparak, seminer sunumu konusunda eğitim alarak uzmanlaşabilir. Mesleki yeterlilik ve akademik kariyer anlamında da kendinizi geliştirmek istiyorsanız eğitimlere katılabilirsiniz. Edubook online seminer eğitimleri ile siz de etkili bir konuşmacı, anlatıcı ve bilgi aktarıcı statüsüne erişebilirsiniz. Ücretsiz üyelik imkanı ile eğitimlere şimdi katılın. Şayet siz bir seminer eğitmeni iseniz Edubook eğitmen kadrosunda yeriniz hazırdır. Profesyonellerin yer aldığı ekibimizde seminer eğitimi vererek hem bildiklerinizi öğretip yeni uzmanlar yetiştirebilir hem de kariyerinizi yükseltebilirsiniz. Kendinize ek gelir elde etmek ve insanlara faydalı olmak isterseniz https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresinden ücretsiz olarak kaydınızı açtırabilirsiniz.

İlgili Yazı Topluluk Önünde Konuşma Yapmak