Sağlık Koçluğu Nedir? Online Sağlık Koçluğu Eğitimi

Sağlık koçluğu, kişilerin ruhsal ve bedensel sağlığını bir bütün halde algılayıp bu yönde yaklaşım sergileyen bir hizmettir.

Sağlık koçluğu, kişilerin ruhsal ve bedensel sağlığını bir bütün halde algılayıp bu yönde yaklaşım sergileyen bir hizmettir. Diğer sağlık hizmetleri ile teorik bağlamda büyük farklılıklar olmasa da sağlık koçluğu uygulaması, kişiye özgü ve çok daha niteliksel tedavilerden oluşur. Sağlıklı yaşam koçluğu, hastalık oluşmadan önce olası risk ve genetik faktörlerin değerlendirilmesiyle önlem almada oldukça aktif çalışır. Bu yöndeki yaklaşım metotlarından dolayı koruyucu hekimlik olarak da tanımlamak mümkündür. Zira kişinin yaşam şeklini de olması gerektiği gibi sağlıklı bir halde planlamayı amaçlar. Aynı zamanda sağlıkla ilgili doğrudan yaşam kalitesini düşürecek sorunlar yaşayan kişilerin, hayatlarını olumlu anlamda değiştirip dönüştürmeyi hedefler.

Sağlık Koçluğu Hizmetleri

Sağlık koçluğu hizmetleri çok geniş kapsamlıdır. Zira kişiye göre uygulanacak yöntemler, tamamen hastalığı ortadan kaldırma ya da nötralize etme amacı taşır. Fiziksel rahatsızlıklar ile mental ve psikolojik olarak duygusal kaosun yönetilmesi sağlık koçluğunda en önemli ilk adımdır. Öncelikle deneyimlenen hastalık bir şekilde kabullenilip ardından savaşarak değil, sorunun doğru yönetilmesiyle yaşamanın temelleri bu hizmetle atılır. Kaliteli bir iletişim ve doğru yöntemler ile koçluk çalışmaları yapmak, kişilerin içten dışa değişim yaşamalarına olanak tanır. Bu sayede hastalar ya da hastalığa yakalanmamak için tedbirli davrananlar, başkalarına karşı en az beklentiyle yaşamayı öğrenirler. Bu da pek çok yıkıcı hastalığın oluşumunu önlemede en az beslenme kadar mühimdir. Edubook bünyesinde sağlık koçluğu hizmeti veren adeta şifa dağıtıcı birebirinden profesyonel birçok eğitmen aktif olarak hizmet vermektedir. Üstelik birtakım sağlık sorunları olan ve bunları çözüme ulaştırdıktan sonra kendilerinin de bu işe ilgilerinin arttığı insanlar azımsanmayacak kadar çoktur. Bu doğrultuda eğitim sağlık koçluğu yapan uzmanlarımızdan hizmet almanın yanı sıra, eğitim alarak sizler de birer sağlıklı yaşam koçu olabilirsiniz.

Online Sağlıklı Yaşam Koçluğu Dersleri

Online sağlık koçluğu eğitimi, hastalarına bütünsel ve fonksiyonel bir tedavi süreci oluşturmak isteyen tüm sağlık profesyonelleri için çok iyi bir olanaktır. Çünkü eğitimin online olması, zamandan ciddi anlamda tasarruf edilmesini ve çok daha hızlı yol kat etmeyi sağlayacaktır. Edubook.com sitesinin kaliteli eğitim videoları ve deneyimli profesyonel eğitmenleri eşliğinde ise tüm derslerin çok daha verimli geçtiğini muhakkak belirtmek gerekir. Önceki zamanlarda koçluk eğitimi almış ancak değişen ihtiyaç ve talepler doğrultusunda mesleğinde derinlik kazanmak isteyen koçlar online eğitimlerden yararlanabilmektedirler. Psikolojik danışman ve psikoterapist gibi meslek erbapları da bu derslerle bilgilerini arttırabilirler. Danışanlarına daha iyi bir terapi sunmak adına sağlıklı yaşam koçluğu eğitimi tamamlayıcı bir etki katar. Çeşitli hastalıkları bulunan ve sıklıkla kronik hastalıklarını kontrol altında tutmayı başarmış kişiler hayatlarını bilinçli bir şekilde idame ettirebilmek için yaşam koçluğu eğitimi alabilirler. Bu son derece faydalı bir yaklaşım olur. Herhangi bir hastalık tanısı alan yakınlarına destek olmak ve tedavi sürecinin kolayca atlatılmasına destek olmak adına kişiler sağlık koçluğu eğitiminden sıklıkla yararlanırlar. Online sağlıklı yaşam koçluğu dersleri haftalık olarak planlanmış listeler halinde ve her derste farklı konuların ele alındığı formatta sunulur.

Sağlık Koçluğu Eğitmenleri

Sağlıklı yaşam koçluğu eğitmenleri belli donanım ve birikimi elde etmiş seçkin kişilerden oluşur. Sizde alanınızda uzman bir Sağlık Koçu iseniniz Sağlık koçluğu eğitmeni olmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresine kayıt olmanız yeterlidir. Üstelik ücretsiz bir şekilde kaydınızı oluşturup aklınıza takılanların da cevabını bulabilirsiniz. Kendi dijital materyallerinizi hazırlayabilir ve bunların satışını gerçekleştirerek kazanç elde edebilirsiniz. Edubook, eğitmenleri ile eğitim almak isteyen ve eğitim vermek isteyen kişileri bir araya getiren en doğru adrestir.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.