Reklam Yazarlığı Nedir? Online Reklam Yazarlığı Eğitimi

Reklam yazarlığı mesleği oldukça ayrıntılı bir tanıma sahiptir. Ancak en önemli nokta, reklam yazarlığı yapacak kişinin iyi bir reklam yazarı statüsünde olabilmesi için hayal gücü ve üretkenliği yüksek olmalıdır.

Reklam yazarlığı mesleği oldukça ayrıntılı bir tanıma sahiptir. Ancak en önemli nokta, reklam yazarlığı yapacak kişinin iyi bir reklam yazarı statüsünde olabilmesi için hayal gücü ve üretkenliği yüksek olmalıdır. Yani bir reklam yazarı, tanıtım, satış ve pazarlamasını yapacağı bir ürün ya da hizmetin iyi bir anlatıcısı olmalıdır. Bu doğrultuda ikna edici iletişim dili ile hedef kitleyi belirleyip ulaşmaktan sorumlu olan kişinin profesyonel bir reklam yazarlığı yaptığı söylenebilir.
Satış ve pazarlama sahası gerek ürün gerek ise hizmet alanında bir hayli büyük paydayı kapsar. Bu nedenle reklam yazarı tek bir alanda uzman olamaz. Kısır bilgiler ve sınırlı yaratıcılık yetisi reklam yazarlığı meslek grupları için kesinlikle yeterli olmayacaktır. Online reklam yazarlığı eğitimleri kişilere teorik bilgiler öğretirken hayal gücünün sınırsızlığının keşfedilmesini de sağlar. Ayrıca konulara geniş açılı perspektif ile bakma adına bir aydınlanma da yaşatmaktadır.

Reklam Yazarı Nasıl Olunur? Reklam Yazarlığı Nitelikleri Nelerdir?

Reklam yazarlığı için teorik bilgilerin edinilmesi elzem bir şarttır. Özellikle üniversitelerin ön lisans ya da lisans eğitimlerinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım yahut Reklamcılık bölümlerinden mezun olanlar bu alanda meslek sahibi olmuş olurlar. Fakat reklam yazarı olmanın tek şartı üniversite diplomasına sahip olmak değildir. Özel kurslar ve eğitim programlarına katılıp eğitimlerini tamamlayanlar da bu mesleğe dahil olurlar. Fakat burada yalnızca teorik bilgiler yeterli değildir. İçerik üreticiliğinde aktif davranmak, yeni fikirlere açık olmak ve her daim araştırma ruhunun mevcut olması başarıyı getiren esas faktörlerdendir.
İyi bir reklam yazarında olması gereken birtakım nitelikler bulunur. Ayrıca eğitimler sayesinde de geliştirilmesi mümkün olan bu niteliklerin başında yaratıcı olmak ve ikna kabiliyetinin yüksek olması gelir. Diğer bilgiler ve analitik nüanslar online reklam yazarlığı eğitimlerinde akademik diller ile anlatılmaktadır.

Reklam Yazarlığı Eğitimi

Reklam yazarlığı eğitimi sadece bir satış pazarlama tekniği üzerine kurulu değildir. Eğitimlerin tümünde pek çok edebiyat bilgisinden ticari unsura kadar kapsamlı bir ders programından bahsetmek mümkündür. Öncelikle iyi bir yazım diline sahip olmak ve imla ile yazım kurallarını doğru bir biçimde kullanabilmek son derece önemli bir ders konusudur. Reklam yazarlığı yapacak kişilerin kaleminin ve anlatım yeteneğinin kuvvetli olması bazen doğal bir yeti olarak görülse de kesinlikle kurallara hakim olabilmek profesyonel bir eğitim almadan mümkün değildir. Tüm bu yazım kurallarına ek olarak pazarlama yönünü geliştirmek, ürünün hitap ettiği topluluğu analiz edebilmek ve klişelerden uzak kalıp parlak fikirlerle tanıtımlar yapabilmek eğitimler ile söz konusu olacaktır. Online reklam yazarlığı aynı zamanda görsel aktivasyonu yüksek bir sunumu barındırdığı için photoshop, illustrator ve MS Office gibi programlar da eğitimlerde iyi derecede öğretilmektedir.

Reklam Yazarlığı Eğitmenleri

Reklam yazarlığı sadece kalem gösterisi değil aynı zamanda analitik ve stratejik düşünce gücüyle ortaya kombine bir iş çıkarmaktır. Zira yüz yüze ya da online reklam yazarlığı eğitimlerinde slogan oluşturmaktan, reklam kampanyaları düzenleyip popülarite arttırma hedeflerine kadar birçok çalışma birlikte yürütülür. Bir Reklam Yazarı iseniz ve  reklam yazarlığı konusunda  eğitimler hazırlayan bir eğitmenseniz Edubook platformuna ücretsiz kayıt olup hazırladığınız edubooklarınızı sitemize yükleyebilir ve eğitimlerinizin satışından gelir kazanmaya başlayabilirsiniz. Katılımcılar ve eğitmenlerin buluşma noktası olan Edubook her iki taraf adına pek çok avantaj sağlar.
Reklam yazarlığı eğitmeni olarak ailemize katılmak için üye ol kısmından sitemize ücretsiz kayıt yaptırın ve edubooklarınızı hemen hazırlamaya başlayın.

İlgili Yazı Dijital Kitaplardan Nasıl Ek Gelir Elde Edilir?

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.