Portre Yapma Nedir? Portre Çizim Tekniklerini Öğrenin

Portre Yapımını Öğrenmek

Portre yapımı tamamıyla bir görsel sanat dalına aittir. Hatta ortaya çıkan portrelerin bir sanat eseri olarak nitelenmesi son derece doğru olur. Kelime olarak hemen herkes aşina olsa da portrenin anlam açısından neyi ifade ettiği çok iyi bilinmiyor. Kısaca özetlersek; herhangi bir kişiyi görüntüsü bakımından resmetmek portre çizimini tanımlar.
Portre yapımı hem yetenek hem de eğitim gerektirir. Bu sanat dalına yatkınlığınız varsa mutlaka bir eğitim alarak işin teknik ayrıntılarını öğrenmelisiniz. Amatör çizimleri oldukça başarılı olan pek çok kişi, aldıkları kapsamlı çizim eğitimleriyle yüksek kariyerlere imza atmaktadırlar. Sizin de ilgi alanınız resim ve portre çizimi ise online derslerde anlatılan çizim teknikleri sayesinde profesyonel bir ressam olabilirsiniz.

Portre Nedir?

Bir kişinin karakteristik özellikleriyle resminin çizilmesi portreye bir örnektir. Ancak tanımı basit bir resim çizimi gibi görünse de bunu hayata geçirmek büyük bir emek ister. Portre yapımı çok daha detaylı ve dikkat ile birlikte ince bir çalışma gerektirir.
Portre çiziminde, resmi yapılacak kişinin yüz kısmı ve bazen de gövdesinin tamamı da görsel aktarıma dahil edilir. Ancak buradaki en önemli özellik, portre yapımı esnasında kişinin o anki yüz ifadesi, duygu durumunun yansıması ve bulunduğu şeklin birebir göründüğü gibi resmedilmesidir.

Portre Nasıl Çizilir?

Portre; karakalem ile bir resim olarak yapılabileceği gibi, yağlı boya, heykel veya bir fotoğrafın anime versiyonu çizimi ile de mümkün olabilir. Burada ortaya çıkacak olan eser, çizimi yapılan kişinin talebi ve çizimi yapan sanatçının el becerisine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
Portre yapımı öncesi öncelikle amatör ya da profesyonel de olsa bir eskiz defteri, çizim öncesi mutlaka ihtiyaç duyulan malzemedir. Karakalem çizimi yapılacaksa farklı, yağlı boya ile yapılacaksa farklı materyaller kullanılarak materyale göre veya başka materyaller kullanılacaksa daha başka tekniklerle çizim yapılır. Portre çizim teknikleri aşama aşama uygulanan çeşitli konu ve yöntemlerden oluşur.
Portresi yapılacak kişinin; boyu, kilosu, yaşı, kıyafetleri, pozisyonu ve tüm karakteristik özellikleri, çizim sanatının icrasında büyük önem taşır. Tüm bunların dikkat edilecek noktalarına ancak portre yapımı eğitimlerinden detaylı olarak öğrenip uygulayabilirsiniz.

Portre Çizim Teknikleri

Portre yapımı büyük bir ustalıkla eserleştirilir. Elbette ilk zamanlardaki çalışmalar ve çizimler, teknik bilgilerden uzak olduğu için ustalık eseri kategorisinde sayılmaz. Fakat öğrenilen teknikler pratikte uygulamaya konulduğunda, sık sık çizim yapıldığında nasıl da uzmanlaştığınızı siz de fark edeceksiniz.
Portre çizim teknikleri; perspektif, derinlik, orantı ve geniş kapsamlı teorik hesaplamalara dayanır. Örneğin her yaş ve yüz tipine göre farklı oran orantı hesaplamaları yapılır. Kişinin anatomik yapısı, ortamdaki ışığın yoğunluğu ve açısı gibi pek çok nüans da dikkat edilmesi gereken teknik bilgilerdendir. Portre çizimleriniz sıklaştıktan bir süre sonra bu hesaplamaları artık gözünüzle anlayabilir ve eşsiz şaheserler ortaya koyabilirsiniz.

Online Portre Çizim Eğitimi

Resim yapmaya ilginiz ve yeteneğiniz varsa bunu desteklemek istemeniz en doğal sonuçtur. Çünkü kişi kendisinde bulunan bu yeteneği kullanmaktan hem son derece mutluluk duyar hem de bunu bir meslek olarak yürütebilir. Online portre çizimi yapmak ve eğitimlere katılmak için hemen Edubook’a ücretsiz üye olun. 
Siz bir portre çizimi eğitmeniyseniz, profesyonel uzmanlarımızın bulunduğu ailemizde sizi de görmek bizi mutlu eder. Yapmaktan keyif aldığınız işle meşgul olurken, kariyerinizi eğitmenlik sahasında ilerletebilirsiniz. Portre sanatçıları yetiştirmek ve ek gelir sağlamak istiyorsanız https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru linkinden sitemize giriş yapıp, hazırladığınız Edubook’ları yüklemeye başlayabilirsiniz.

İlgili Yazı Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?