Online Derste Oyun Önerileri

Online Derste Oyun Oynamak Yararlı Mı?

Online derste oyun ve eğlenceli etkinlikler bir öğrencinin ihtiyaç duyduğu motivasyonun bir parçasıdır. Ders esnasında öğrencinin ilgisinin dağılacağı ya da vaktin boş geçmesine neden olur yönündeki düşünceler çok gerilerde kaldı. Despot ve katı eğitim modeli günümüz için pek de işe yaramamaktadır. Zira bu eğitim şekli gerçekten de zorunluluklara dayalı ve sıkıcı bir yaklaşımdır. Ancak ders arasında veya dersin herhangi bir bölümünde oyunlar oynamak hem öğretmen hem öğrenci için deşarj aracı olmaktadır.

Online derste oyun oynamak gerek aplikasyonlar gerek ise öğretmen ya da öğrencilerin hayal güçleri ile şekillenebilir. Burada yaş gruplarına uygun oyunlar seçilmelidir. İlgi alanları, dersle bağlantılı oyunlar ya da bilişsel zihni geliştirecek aktiviteler tercih etmek mental açıdan büyük fayda sağlar.

 

Online Derslerde Etkileşimi Yüksek Tutmanın Yolları


Online derste oyun oynamak isteyen modern ve vizyonist öğretmenler yaratıcılıklarıyla farklarını gösterirler. İnteraktif oyunlar dışında en sık oynanan ve kendi fikirlerinizle de geliştirebileceğiniz oyunlar kurabilirsiniz. Online derste oyun oynama bakımından fikir amaçlı olarak bazı öneri oyunlar;

 

Liderin Nerde?: Bu oyunda öğretmen bir öğrenciyi ebe olarak belirler ve başka bir odaya geçmesini söyler. Karşı gruptan da bir lider seçilir ve grubuna direktif verir. Buna göre lider ne yaparsa onu yapmak kuraldır. Sonrasında içeri alınan ebe asıl lideri bulmaya çalışır.

Şarkı Söyleyelim: Öğretmen bir müzik açar ve ekrana öğrencilerden birinin adını yazar. Örneğin öğretmen Ayşe ismini yazdıysa Ayşe de hemen bir başka arkadaşının ismini yazmalıdır. Aksi takdirde başka bir isim yazmazsa şarkıyı o söyleyecektir. İsmini yazdığı kişi de başka bir isim yazmazsa durum onun için de aynıdır.

Online derste oyun çerçevesinde bu ve benzer tarzda oyunlar eğlenceli vakitlere kapı aralar. Eğlenen, motivasyonunu tam elde eden çocuklar ise derslerinde çok daha çalışkan ve başarılı olurlar.

 

Online Derste Oyun Oynamanın Yararları


Online derste oyun oynamanın yararları yalnızca akademik başarı noktasında katkı sağlamaz. Enerjisini atamayan, yeterince sosyalleşemeyen ve eğlence odaklı vakitleri günlük rutinine alamayan çocuklar sıklıkla depresif ruh haline bürünebilirler. Çünkü yaş dönemine göre değişse de hemen her çocuk oyun oynamaya ihtiyaç duyar. Online derste oyun ise hem bu keyifli vakitleri topluca organize etmeyi sağlar hem de oyun oynarken öğrenmek ekstra bir avantaj olur.

Öğrencilerin mental ve duygusal iyilik halleri beslendikleri alanın esnekliği ve kalitesi ile paralel ilerler. Kendi dünyasında mutlu ve neşeli olan çocuklar ise hayatın bütününde daha sağlıklı ve pozitif bir bakış açısıyla hareket ederler.

Online Derste Güçlü Bir İletişim Yakalayın


Online derste oyun oynamak günümüzdeki eğitim modelinin bir parçasıdır. Yıllar içerisinde değişen ve dönüşen algısal normlar bugün çok daha özgürlükçü bir anlayışa dönüşmüştür. Yani kendini özgür hissetmeyen, öğretmeniyle rahatça iletişim kuramayan ve zoraki bir ders dinleme haline bürünen çocuklar okuldan uzaklaşmaktadır. Ancak online derste oyun kavramı içi doldurulduğunda büyük faydalar sağlamaktadır. Her şeyden önce, saygı seviyesi korunarak öğretmeniyle arkadaş gibi olabilen ve öğretmenini seven bir çocuk dersini de sevecektir. Dersi sevmek ise çalışmayı, araştırmayı, gayreti ve idealleri oluşturacak temek vazifesi görür.

Online derste oyun oynamak için biraz araştırma yapmak yeterlidir. Araştırma yapan öğretmenler, öğrencilerini de tanıdıkları için uygun ve zevk alınacak oyunlar kurmada hiç zorlanmayacaklardır. Ayrıca taleplere ve beklentilere göre farklı aktiviteler oluşturmak da zaman içerisinde çok daha pratik bir hal alacaktır. Edubook’ta yer alan Web 2.0 araçlarıyla k8, k12 gibi seviyelerde oyun ve eğitim materyallerini ücretsiz oluşturabilirsiniz. Eğitmenler için birçok kolaylığın bir arada sunulduğu yeni nesil eğitim platformu Edubook’a ücretsiz üye olma fırsatını kaçırmayın.