Öğrenme Stilleri Nelerdir? Öğrenme Sürecine Katkıları

Öğrenme stilleri öğrenme sürecine katkıda bulunur. Öğrenme süreci, uzun bir yolculuktur ve bu yolda birden fazla yöntem kullanılır. Hepsinin ortak amacı bilginin kalıcılığını sağlamak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak olsa da her yöntem her insanda aynı etkileri göstermeyebiliyor. Öğrenmeyi en kolay hale getirecek öğrenme stilleri hayatı algılama yöntemiyle ilişkilidir.

Öğrenme; genellikle okuma, dinleme, görme ve uygulama şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntemlerden biri ağır basar ve en iyi öğrenme şeklini ortaya çıkarır. Birden fazla öğrenme alanı da baskın olabilir.

Eğitimciler, baskın olan bu öğrenme tekniklerini öğrenciler için bulmalıdır. Özellikle rehberlik birimleri, öğrenme stilleri konusunda öğrencileri bilgilendirmelidir. Bunun için öğrencilere test uygulanabilir ve aileleriyle görüşerek ideal öğrenme stili bulunabilir.

Öğrenme stilleri duygusal tercihlere göre sınıflandırılır ve baskın öğrenme stilinin erken keşfedilmesi başarılı olmak için önemlidir. Çabuk öğrenmek ve öğrenmekten keyif almak için 3 farklı öğrenme stili bulunur. Bunlar görsel öğrenme, işitsel öğrenme ve kinestetik öğrenmedir.

Görsel Öğrenme

 

Öğrenme stilleri arasında görerek ve gözlem yaparak öğrenmenin baskın olduğu görsel öğrenme; görsel tablolar, renkli bloklar, görsel kompozisyonlardan oluşur. Bunlar görsel öğrenmeye hâkim olan insanlara daha fazla hitap eden bir öğrenme stilidir. Görsel öğrenme stilini benimsemiş kişiler, bir şey düşünürken yukarı bakarlar ve kılık kıyafetine özen gösteren titiz kişilerdir. Dağınık ortamlardan hoşlanmazlar ve davranışları bu yöndedir.

Öğrenme stilleri arasından en verimli öğrenme şekli görsel öğrenme olan kişiler, ders sırasında not aldıklarında konuyu daha iyi öğrenebilir. Özetler çıkararak önemli notlar şeklinde çalışmaları, başarılı olmalarını sağlar. Önemli görülen yerler renkli kalemle işaretlenebilir ve problem çözülürken, çözümler aşamalar şeklinde yazılır. Şemalar, semboller ve grafiklerden yardım alarak çalışılır. Tüm bunlar görsel öğrenmeye yatkın olan kişilerin öğrenme teknikleridir.

İşitsel Öğrenme

 

İşitsel öğrenme, dinleyerek ve tartışarak öğrenme biçimidir. Öğrenme stilleri arasında önemli bir yere sahip olan bu yöntem genellikle sık iletişim kuran kişilere hitap eder. Ses kayıtları, müzikler ve bunun gibi ses ögeleri kullanılarak öğrenme daha kolay hale gelir. Bu tür kişiler daha sosyaldir ve birileriyle ders çalışmaktan keyif alırlar.

Sohbet etmeyi ve tartışmayı severler ve bir şey düşünürken genellikle göz kulak hizasına bakarlar. İşitsel öğrenmeye yatkın kişiler kendilerine bir çalışma arkadaşı bulabilirler.

Okuma ve dinleme esnasında ses kaydı alarak tekrar dinleyebilirler ve sesli okuma yöntemlerini kullanarak öğrenmelerini daha verimli hale getirebilirler. Önemli başlıkları yüksek sesle okumaları da öğrenme süreçlerine katkıda bulunur. İşitsel zekâ oyunları da işitsel öğrenmeye yatkın kişiler için yararlı olacaktır.

Kinestetik Öğrenme

 

Deneylerin ve fiziksel araçların ön planda olduğu kinestetik öğrenme, dokunsal öğrenme anlamına gelen bir stil olarak karşımıza çıkar. Uygulama, dokunma ve sürece dahil olarak öğrenmenin baskın olduğu bu öğrenme stiline uygun kişiler, enerjiktir. Hiperaktif belirtiler gösterebilirler ve enerjilerini doğru yere verdiklerinde çok başarılı olabilirler.

Kinestetik öğrenmeye yatkın kişiler masa başında ve düzenli bir ortamda çalışmak yerine bu konuda daha esnek olmalıdır. Hareketli olduklarından ders çalışma sırasında hareket edebilecekleri bir alanda bulunmalıdırlar. Okumaları gereken bir metni etrafta dolanarak okumaları, onların daha iyi öğrenmelerini sağlayabilir.

Gezerek ve görerek öğrenmeleri bilginin kalıcı olmasına olanak tanır ve öğrenme esnasında başka işlerle de meşgul olabilirler. Bu tür kişiler dikkat oyunları oynayarak dikkat becerilerini geliştirebilir ve daha iyi odaklanmayı başarabilirler. İşbirliğine dayalı öğrenme için tıklayınız. Dijital dünyaya hızla adım  attığımız bu yıllarda artık öğrenme stilleri de değişmeye başladı. Bu değişim eğitimde; zenginleştirilmiş görsel ders materyalleri teknoloji ile birleşerek öğrenmeyi daha kalıcı hale getirmeyi gerekli kılıyor. İşte Edubook tam da bu ihtiyacı giderebilecek web 2.0 dijital araçlarının kullanıldığı bir platform. İster görsel öğrenmeyi ister işitsel öğrenmeyi ön plana çıkarabileceğiniz ders içeriklerini hazırlama imkanı size sunuyor. Siz de öğrenme stilleri daha kalıcı hale getirmek için Edubook keşfete göz atabilirsiniz. Ücretsiz eğitmenlik başvurunuzu yaparak hemen Edubooklarınızı hazırlayabilirsiniz. Edubook’a hemen ücretsiz kaydolun, size sunduğu avantajlardan yararlanın.