Öğrenciler İçin Ders Uygulamaları

Ders uygulamaları uzaktan eğitime geçilmesiyle daha da yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Öğrencilerin teknolojiyi kullanarak daha etkili öğrenme sağlaması için birçok uygulama bulunuyor. Hem yabancı dil öğrenmede hem de okul derslerinde yardımcı olmada oldukça etkili olan uygulamaların kullanımlarının basit olması onları daha kullanılabilir yapıyor. Ders uygulamaları arasında en popüler olanlara baktığımızda bunlar;

  • Brainly,
  • CamScanner,
  • Google Translate,
  • Busuu,
  • Google Calender,
  • Duolingo olarak sayılabilir.

Akıllı telefonlar başta olmak üzere hayatımızda önemli bir yere sahip olan teknolojik araçlar sayesinde eğitim daha verimli hale geliyor. Öğrencilerin kendi başlarına uğraşarak bir şeyler öğrenebileceği uygulamalar onların özgüven duygularının da gelişmesine katkı sağlıyor. Başkalarından yardım istemeden uygulama sayesinde istedikleri şeyleri kolay yoldan öğrenebiliyorlar.

Brainly Nasıl Kullanılır?

 

Ders uygulamaları arasında Brainly önemli bir yere sahip. Diğer adıyla e-ödev uygulaması, telefonlara indirilebilen aynı zamanda web sitesi de bulunan; öğrencilerin birbirlerinin sorularına cevap verdiği bir platform. Öğrenciler ödevleriyle, sınavlarıyla veya projeleriyle ilgili bir konu hakkında bu uygulama üzerinden soru sorabiliyor. Diğer öğrenciler de bu paylaşımlara cevap vererek destek oluyorlar. Böylece herkes sorusuna cevap bulabiliyor. İlkokuldan üniversiteye kadar her düzeydeki öğrencinin kullanabileceği Brainly, birçok ders için de zengin içeriklere  sahip. Matematik, Kimya, Edebiyat gibi derslerin konu anlatımlarına Brainly üzerinden erişebilirsiniz.

CamScanner Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Ders uygulamaları teknolojinin de gelişmesiyle her geçen gün artıyor. Artmakla da kalmıyor, gelişiyor. Camscanner ise bu gelişmiş programlardan biri. Öğrenciler sınav ve ödevlerini bu uygulamaya girerek tarattıklarında online ortamda belge oluşturabiliyorlar. Yani el yazısını bilgisayar ortamına aktaran bir uygulama diyebiliriz. Belgeleri taratmak ve bunları kağıt olarak saklamak yerine online ortamda saklamak için Camscanner uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için kameranızı açarak belgenizi taratmanız yeterli.

Öğrenciler için Google Uygulamaları

 

Öğrencilerin eğitim süreçlerinde kullanabilecekleri iki Google uygulaması vardır. Bunlar Google Calendar ve Google Translate programlarıdır. Öğrencilerin ders programlarını ve sınav planlarını rahatça görebilmesi ve hatırlatıcı kurabilmesini sağlayan Google Calendar ders uygulamaları arasında sayılabilir. Google Calendar kullanımı için takvim üzerinde bir günün üzerine basmanız yeterli. İstediğiniz güne bir etkinlik tanımlayabilirsiniz.

Bir çeviri aracı olan Google Translate, ders uygulamaları arasında da sayılabilir. Yabancı dil derslerinde çeviri konusunda öğrencilere yardımcı olan araç birçok dil desteğine sahip. Aynı zamanda sesli telaffuz özelliği sayesinde öğrencilerin konuşma becerilerini de geliştiriyor. Ödevlerde ve sınava hazırlanmada öğrencilere yardımcı olan Google Translate, belge üzerindeki yazıları tarayarak çevirme, sesli çevirme gibi gelişmiş özellikleri barındırıyor.

Yabancı Dil Öğreniminde Busuu ve Duolingo Kullanımı

 

Dil öğreniminde ders uygulamaları çok fazladır. Bunlardan biri olan Busuu, dünya çapında bir dil öğrenme topluluğudur. 12 farklı dil kursu sunan ve 100 milyondan fazla kayıtlı öğrencisi bulunan program, öğrencilere ücretsiz olarak dil bilgisi dersleri veriyor. Çevrimdışı olarak da kullanılabilen Busuu, premium özelliklere de sahip. Eğer dil alanında uzmansanız kendi eğitim materyallerinizi Edubook’ta hazırlayabilirsiniz. Edubook üzerinde tek panelden Web 2.0 araçlarıyla dijital materyal hazırlama kursuna erişebilirsiniz.

Dil öğreniminde belki de en iddialı programlardan biri olan Duolingo ders uygulamaları arasında geliyor. Birkaç farklı dil desteği olan Duolingo üzerindeki kursları tamamlayan biri, dil öğreniminde belli bir seviyeye gelmiş oluyor. Sesli, resimli ve yazılı şekilde ders içeriğine sahip olan Duolingo, telaffuz becerisinin gelişiminde de önemli rol oynuyor.

Edubook’a ücretsiz olarak üye olabilir ve uzmanlık alanınız, hobileriniz ile ilgili eğitimler hazırlayabilirsiniz. Edubook'ta eğitmenlik yapabilirsiniz. Ücretsiz olarak üye olacağınız Edubook’ta birçok web 2.0 aracını kullanarak kendi ders içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz eğitim içeriklerini istediğiniz fiyattan satışa sunmak için şimdi üyelik kaydınızı yapın.

 

Benzer Yazılar

Uzaktan Eğitimde Kullanılan Faydalı Uygulamalar

İnteraktif Uzaktan Eğitim Araçları ve Yararları