Nörolinguistik Programlama (NLP) Nedir?

Nörolinguistik Programlama Nedir?

Nörolinguistik programlamanın en yaygın tanımı “subjektif deneyimlerin yapısının incelenmesi” olarak bilinir. Ancak bu ifade yeterli bir açıklama sunmaz. NLP olarak kısaltılan kavram basitçe “analiz” amacına dayansada kapsamlı bir çalışmadır. Nörolinguistik nedir sorusunun cevabı; zihnimizin işleme şeklinin incelenmesidir. Herhangi bir iş ve durumla karşı karşıya kalındığında verilen tepki, bir deneyim ediniminde yahut bir şey öğrenirken iç dünyamızda bunun nasıl yansıma bulduğu gibi durumları inceleyen araştırma sistemidir. Elbette bu sistem disiplinize işlemez. Zira nörolinguistik uygulamalar pek çok sentezden oluşur. Yani kişinin keşfi, anlaşılması gibi analizlerden sonra en önemli husus NLP’nin daha çok netice odaklı olmasıdır.

Nörolinguistik Programlama Nasıl Yapılır?

Nörolinguistik tekniği; algısal davranış yönetimi, realitede kalma ve olayları anlama yolumuzu pozitivite etme veya nötr kalma anlamında etkilidir. Çünkü düşünce gücümüz ve algılamalarımız sonucunda şekil alan hislerimiz, çevremizdeki şeyleri şekillendirir. Bu nedenle NLP tekniğini kullanabilmek hayatımızdaki doğru değişiklikleri yapabilmek için son derece önemlidir. Nörolinguistik programlama bir psikoloji kuramından çok daha farklıdır. 1970’li yıllarda Richard Bandler ve John Grinder isimli iki kişinin geliştirdiği yöntem özgün temellere dayanır. Dil ve iletişim alanında çalışmalar yapan iki arkadaş zaman içerisinde bu yöntemi ortaya koymuşlardır.
Nörolinguistik tekniğinde 4 temel programlama metodu vardır. Bunlar; uyum, duyusal ve algısal farkındalık, sonuç odaklı yaklaşım ve değişime direnç göstermemek yani esnekliktir.

Nörolinguistik Programlama Ne İşe Yarar?

Nörolinguistik programlama hayatın her safhasında fayda sağlayan bir tekniktir. Başkalarıyla iletişim kurma ve ilişkiye başlayabilme NLP uygulamasının temel esaslarındandır. NLP çalışmaları ile derin düşünce gücü, iyi bir iletişim becerisi ve çevreyle uyumlu olabilme araçları öğrenilir. Bu sayede ilişkilerde gelişmiş bağlar oluşturulabilir ve yaşamın devamlılığı için elzem olan iletişim, kaliteli bir biçimde sağlanmış olur. Aynı zamanda koku, ses, renk gibi duyusal faktörlere duyarlılık NLP ile artar. Çünkü keskinlenmiş duyular farkındalıklar ile gelişir. Nörolinguistik çalışmanın bir diğer işe yaradığı nokta, olumsuz bir durumla karşılaşıldığında sıkışmışlık hissine kapılmayı önlemektir. Böylece probleme takılı kalmayıp sonuca ve istenen şeye odaklanma sağlanmış olur. NLP daha esnek ve toleransı yüksek bir kapasiteye erişmemize yardımcı olur. Bir fikir, görüş ya da alışkanlığa körlemesine bağlı kalmayıp esnek olmak gelişmenin ana hattıdır. Bu sebeple nörolinguistik programlamayla sabit fikirlerden kurtulup, yeni yolları denemek ve benimsemek çoğu zaman hayatı kolaylaştıracak tutumlardandır.

Online Nörolinguistik Pazarlama Eğitimi

Nörolinguistik programlama eğitimi bilinç ve bilinçdışı algılama yardımıyla yeniden yapılandırma tekniklerini konu alır. Uzaktan eğitim çağında bulunduğumuz son yıllarda online eğitimlere rağbet artmıştır. Nörolinguistik eğitim almak isteyen kişiler ev ortamlarında derslere katılım sağlayabilirler. Edubook’a ücretsiz kayıt avantajıyla hemen şimdi üye olup video ve derslere erişim imkanına sahip olabilirsiniz. Edubook sisteminde bu alanda eğitim materyalleri bulunan profesyonel eğitmenlerin eğitimlerini satın alabilirsiniz.

Edubook’ta Nörolinguistik Programlama Eğitmeni Ol!

Nörolinguistik programlama kişi odaklı bir yöntemdir. NLP stilini öğrenmek yalnızca teoride sunulan bilgileri ezberlemekle mümkün olmaz. Eğitmenler ile birebir pratik bilgilerin öğrenilmesi kişilerin yetkin bir uzmanlık statüsüne ulaşmaları için olmazsa olmaz faktördür. Nörolinguistik programlama eğitimine şimdi katılın. Şayet siz bir Nörolinguistik programlama eğitmeni iseniz ücretsiz olarak kayıt olup, sitemizin eğitmen kadrosuna dahil olabilirsiniz. Kişisel gelişim ile sonsuz tekamül yolculuğunda bilgi ve donanımlarınızı katılımcılara aktarıp pek çok insana faydalı olunması için yol açabilirsiniz. Dijital araçlarla hazırlayacağınız Edubooklarınızı  satışa sunarak ek gelir elde eder ve kariyerinizi bu doğrultuda ilerletebilirsiniz. http://https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru bağlantısından ücretsiz üyeliğinizi hemen oluşturup ailemize eğitmen olarak katılın!

İlgili Yazı Duygusal Zeka Nedir? Online Duygusal Zeka Eğitimi