Mindfulness Nedir? Online Mindfulness Eğitimi

Bilinçli Farkındalık

Mindfulness, kelime anlamı olarak bilinçli farkındalık olarak tanımlanan ve geliştirilebilir bir yönetim biçimi olarak karşımıza çıkan deneyimsel bir yaklaşımdır. İki farklı boyutta açıklanan Mindfulness, birinci boyut yönüyle; an’da olanları  an içinde fark etmek, ikinci boyut yönüyle ise; fark edilenleri karşılama biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bireylerin her geçen gün artan yoğun hayat temposu stres seviyelerini de arttıran bir faktördür. Kaotik hayat düzeninde stres ve negatif etkili tüm duyguları yönetmek pek de kolay değildir. Bunun için farkındalık ve iradeli bir duygu durum denetim mekanizmasının devrede olması gerekmektedir. Mindfulness ile bunu başarabilmek mümkündür.
Mindfulness eğitimi an içerisinde beklenmedik ve ani şekilde gelişen hazırlıksız olunan olaylara her koşulda nezaket çerçevesinde yaklaşmayı öğretir. Ayrıca her şeyi tek yönüyle değil nerdeyse her boyutu ile değerlendirme yetisi de bu eğitim ile gelişir.

Mindfulness Temel Öğretileri ve Bilinçli Farkındalık

Minfulness eğitimi içerisindeki temel hususlar, kişiye sadece kendi penceresinden bakmamayı ve kısır döngüye düşmemeyi telkin eder. İlk olarak her ne yaşanırsa yaşansın sağlam bir odaklanma ile gerek iş ve gerek ise özel hayatta kaliteli bir iletişim kurabilmeyi sağlar. Çünkü bir duruma odaklanmak onun fark edilmeyen diğer açılarını da gözler önüne serer. Bu sayede ani tepkiler, öfke patlamaları ve istenmeyen her reaksiyon önlenebilir hale gelir.
Herkesin değerleri, inançları ve alışkanlıklarının farklı olduğunu düşünürsek Mindfulness yargısız ve etik bir bakış açısı edinmek için şahane bir yoldur. Eğitimlerde; Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) teorik öğretileri, temel Mindfulness uygulama ve egzersizleri, bilinçli farkındalık ve stres azaltma programı (MBSR) ile Mindfulness Bilişsel Terapi ana maddeleri gibi konular aktif olarak yer almaktadır.

Mindfulness Online Eğitimleri

Mindfulness eğitimi bilgi ve analitik yaklaşımlar üzerine olsa da burada öne çıkan başka eğitim konuları da söz konusudur. Hayat kalitesini bariz bir şekilde yükselten ve yaşamın neredeyse her alanında başarı ile duygusal tatmini de beraberinde getiren unsurlardan biri Mindfulness egzersizleri olmaktadır. Bu egzersizler ve çalışmalar esnasında sadece hissettiklerimizi yönetmekle kalmayıp aynı zamanda bedensel dinginlik açısından da rahatlatıcı yaklaşımlarda da bulunuruz. 
Doğru nefes alarak aslında öfkemizin tamamen kimyasal olduğunu, meditasyonlar ile iç dengemizi sağlamayı ve korumayı, anlık ve geçmiş odaklı düşüncelerle farklı hisleri aynı doğrultuda yönetmeyi ve duyularımızı yakından tanımayı Mindfulness ile keyifle başarabiliriz.
Online Mindfulness eğitimleri de hayatı kolaylaştıran bir başka eğitimi yöntemidir. Uzaktan eğitimin yaygınlaştığı günümüz dünyasında Mindfulness dersleri de hem bilgi odaklı öğretici hem de pratikler yaparak uygulamalı olarak katılımcılara sunulur. Egzersizler ve eğitim boyunca öğretilen her talimat ve dersler, hayatımızın her anına doğrudan etki eden bir bilinç düzeyi için bizleri tekamül seviyesine ulaştırmayı hedefler. Bu, başkalarını anlama ve bağ kurabilme adına önemli bir noktadır. Ancak asıl olan öncelikle kendimizle barışmak ve huzurlu bir ruhsal uyanıklık hissedebilmektir. Zira içimiz ışıldamadan başkalarını da aydınlatmak mümkün olmayacaktır.

Mindfulness Eğitmenleri

Online eğitimler ve madde ötesi kavramlar ile Mindfulness, hayatı kökünde değiştirecek kadar işlevsel tesirlere sahiptir. Mindfulness eğitmenleri de bu bilinci verebilme donanımlı kişilerdir. Mindfulness eğitimi almak istiyorsanız Edubook her zaman yanınızdadır. Ücretsiz kayıt olarak eğitimlere katılabilir ve kendinizi dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Şayet siz bir Mindfulness eğitmeni ise Edubooklarınızı hazırlayabilir ücretsiz kayıt ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Hem ek gelir elde edebilir hem de bu kutsal öğretiyi birçok insana ulaştırmanın huzuruna erişebilirsiniz. Üyelik için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru bağlantısı ile sitemize katılım sağlayabilirsiniz. Edubook işinde uzman ve nitelikli eğitmenler ile kursiyerleri buluşturan dev bir platformdur.

İlgili Yazı Duygusal Zeka Nedir?

İlgili Yazı Meditasyon Nedir?