Liderlik Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Liderlik vasfı, çok yönlü değerlendirilen bir kavramdır. Farklı alanlardaki bireyler için bu kavram farklı tanımlamalarla kullanılır.  Liderlik vasfında olan liderin tanımı ise bir topluluk adına; organize etmede çalışmalar yapan, yarar sağlayan, gelişimi ve güncel aksiyonları yöneten kişidir. Aynı zamanda etrafındaki herkesinde hedefe odaklanmasını sağlayıp motive eden kişilerin ortak özellikleri lider olmalarıdır.
Liderlik özellikleri aslında kişisel özelliklerle de orantılıdır. Tıpkı karakteristik özellikler gibi, lider olanlar için de belirgin niteliklerden bahsedilebilir. Ancak genel anlamda bir lideri tanımak için elbette kişinin zaman ve proje yönetimindeki liyakatine bakmakta gerekmektedir. İyi bir liderin özellikleri arasında; özgüven, bilgi ve güçlü iletişim becerileri mutlaka bulunacaktır. Bunların her biri, liderin önderlik ettiği konuda başarı sağlamak için olmazsa olmaz davranışsal stratejilerdir.

Liderlik Türleri

Liderlik sanıldığı gibi disiplinli ve diktatörce bir yaklaşımla yönetim düzeni oluşturmak değildir. Bu tarz bir yaklaşım kısır kalacaktır. Ancak konuya, alana, toplum normlarına ve diğer belirleyici kriterlere göre bir lider, farklı yaklaşımlar sergilemek durumundadır. Zaten bu nedenle liderlik tanımına ek olarak bir de liderlik türleri vardır. Tanımın içini dolduran faktörlerde liderliğin türüne göre değişkenlik gösterir. Liderlik türlerinin anlam bazında farklılıkları, değişik durumlarda ve birbirinden farklı yapıdaki kişilere hitap edilebilmesi açısından büyük anlamlar taşır. Buna göre liderlik türleri şöyledir:

● Etik Liderlik
● Dönüşümcü Liderlik
● Dağıtımcı Liderlik
● Karizmatik Liderlik
● Öğretim Liderliği
● Vizyoner Liderlik
● Kültürel Liderlik
● Hizmetkar Liderlik


Birçok insan bahsi geçen türleri bilmemekle beraber taşıdıkları anlamlarada aşina olmayabilir. Ancak liderlikte asla tek bir yaklaşımı benimsemek yeterli değildir. Çünkü değişen zaman, farklılaşan beklentiler ve kişilerin kavrama şekillerine uyumlu olmak gerekmektedir. Bu da türlerin hepsi hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Liderlik Öğrenilebilir mi?

Liderlik özellikleri taşıyan kişi bu özelliklerine doğuştan sahip olabileceği gibi var olan özelliklerinin üzerine koyarakta liderlik vasıflarını kazabilir.Yani bir kişi lider ruhuyla doğabilir. Ancak kişi, doğuştan gelen bu özelliklerinin farkında olmaz ve gerektiği gibi uygulamaya koymazsa bu yönünün hiçbir anlam ve önemi kalmaz. Önemli olan bu özelliklerini keşfedip bu nitelikleri aktif hale getirmektir. Çocukluğunda asosyal olan ve yetişkinlik döneminde ise adeta kabuğunu kırıp bambaşka bir hale evrilen birçok insan vardır. İşte bu kişiler liderlik ruhu ile doğmayan ancak sonradan bu seviyeye erişen kişilerdir. Hayatlarında her zaman daha analitik davranıp başarıyı elde etmeyi öğrenmişlerdir. Liderlik alanında eğitim almış ve etki-tepki yasasını bilen herkesin başarılı olması ise beklenen bir durumdur.

Online Liderlik Eğitimi

Kaç yaşında olursanız olun kendinizi baştan şekillendirmeniz mümkündür. Seçtiğiniz yola göre bu yolculuk oldukça konforlu ve keyifli geçecektir. Nasıl ki yaşınız ve cinsiyetiniz ne olursa olsun, yıllardır üzerinizde taşıdığınız kilolarınızı verebiliyorsanız, karakteriniz bakımından da radikal değişiklikler yaşayabilirsiniz. Liderlik eğitimi alarak mükemmel ve sevilen bir lider olmanız hiç de zor değildir. Artık kendinizi ve ruhunuzu istediğiniz kıvama getirmek istiyorsanız bize katılın.
Şayet siz bir liderlik eğitmeni iseniz bu erdemli ve karizmatik sıfatınızı birçok kişiye aktarabilirsiniz. Dijital araçlarla canlı materyallerin hazırladığı Edubook platformu ile liderlik yetkinliğini kazanmak isteyenlere ulaşabilirsiniz. İnteraktif eğitimi misyon edinmiş Edubook’ta öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek çok kolay. Edubook’larınızı hazırlayıp sitemize yükledikten eğitimlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Ek kazanç elde ederken ayrıca adınızı duyuracak popülerliğe Edubook ile ulaşabilirsiniz. Eğitmen olmanın ücretsiz olduğu platfomumuza eğitmenlik başvurusu yapmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru linkine tıklayın.