Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?

Karakter Tasarımı Zor Mu?

Karakter tasarımı animasyon ve çizgi filmlerin oluşturulmasındaki ana yapıtlardır. Anlatılacak konu, tema, öykü ya da modelleme karakterin genel özelliklerinin tümünü kapsar. Karakter tasarımı nasıl yapılır konusu ise uzun bir eğitim süreci ve pek çok deneme yanılma çizimlerden oluşur. Çizim, eskiden daha çok kullanılan bir kavram iken günümüzde dijital tasarımlar ön plana çıkmıştır. 2D modelleme ve 3D modelleme tasarımları karakter yapımında kullanılan iki güçlü uygulamadır. Çünkü karakter tasarımı ya da herhangi bir nesne oluşturma, ancak modelleme teknikleriyle yüksek gerçekçilikte oluşturulabilir. Burada seçilen programlar ve kullanım teknikleri bilgiye dayalı olarak faydalanılacak niteliktedir.

Karakter Tasarımı Nedir?

Karakter tasarımı; reklam, film, animasyon, katalog ya da sadece hobi amaçlı olarak tercih edilebilir. Kişilerin ya da firmaların tasarladıkları karakterin çoğu zaman bir hikayesi vardır. Bu hikaye anlatılmak istenen konunun ana fikri ile direkt ya da dolaylı olarak bağlantılıdır. Yani karakter tasarımı nedir sorusuna spesifik bir yanıt vermek mümkün değildir. Tamamen özellikli tasarımlar karakter oluşumu ile somut olarak hayata geçirilmiş olur.
Karakter tasarımı son yıllarda en çok oyun sektöründe yer almaktadır. Geliştirilen yüz binlerce çeşit oyun karakterler üzerine kuruludur. Bu bazen bir insan bazen de bir hayvan olarak karşımıza kaçar. Ayrıca animasyon film projeleri de karakter tasarımı modellemesinde aktif olarak çalışmalar yapılan bir alandır.

Karakter Tasarımı Teknikleri

Karakter tasarımı çizimleri  pek çok teknik bilgi ile oluşturulur. Edinilen bilgiler eşliğinde sık sık pratik yapmak, tekniği öğrenip ilerletmede etkili bir adımdır. Karakter tasarımı her zaman gerçekçi modellere ihtiyaç duymaz. Bu nedenle bazen çizgi film çizimlerinin tercih edilmesi mümkündür.
Her ne şekilde ve ne üzerine olursa olsun bir karakter tasarımı tepeden tırnağa ortaya çıkarmak sadece yetenek işi değildir. Daha çok teknik bilgilere hakim olmak ve deneyim kazanmak uygulamada başarı için önemli kriterlerdir. Karakter tasarımı kulvarında uzmanlık kazanmış kişiler bilgisayar programlarının birçoğunu kullanabilmelidirler. Teknik çizim, modelleme araçlarını bilmek ve doğru biçimde kullanabilmek ile sağlanabilir.

Online Karakter Tasarımı Eğitimi

Karakter tasarımı uzmanı olmak yalnızca bir insan oluşturmak anlamına gelmez. Eğitimlerde kara kalem çizimlerden photoshop programlarına kadar geniş spektrumlu dersler yer alır. Çizim, dijital boyama, çizgi karakter oluşturma, figür çizimi, animasyon ve logo tasarımı gibi oldukça zengin konular müfredat içeriğinde bulunur.
Online karakter tasarımı eğitimi Edubook farkıyla katılımcılar için düzenlenmiştir. Deneyimli eğitmen ekibimiz ile birlikte siz de alanında uzman birer eğitmen olabilirsiniz. Sıfırdan karakter tasarlamak ya da var olan alt yapıyı geliştirmek kapsamlı derslerle öğrenebileceğiniz nüanslardır.

Karakter tasarımı eğitimlerinde dersler temel eğitim seviyesinde başlar. Karikatür, duruş, ifade, mimikler, yüz çizgileri gibi pek çok teknil devamında keşfedilerek öğrenilir. Bir eğitmen olabilecek düzeyde bilgiye sahip olarak kendinizi deneyimlerinizle geliştirip uzmanlık kazanabilirsiniz.

Edubook’ta Karakter Tasarımı Eğitmeni Ol!

Karakter tasarımı, ürün görselleştirme gibi uygulamaların da bulunduğu kombine bir eğitim programı ile uzmanlık elde edilecek bir iş sahasıdır. Blender gibi programların da kullanılması bu işi yaparken başvurulacak araçlardandır. Edubook katılımcılar ile eğitmenlerin buluşma noktasıdır. Eğer siz bir karakter tasarımı eğitmeni iseniz bilgi ve birikiminizi nesiller boyu aktarabilirsiniz. Bu işe gönül vermiş ve çizim ile modelleme alanında profesyonelleşmek isteyen kişilere eğitimler verebilirsiniz.
Hemen karakter tasarım alanında Edubooklarınızı hazırlayıp sitemize yükleyin. Böylece hem sevdiğiniz işi yapın hem eğitmenlik kariyerinizi de yükseltin. Ayrıca ek gelir elde ederek kazancınızı arttırmış olursunuz. Ücretsiz kayıt yaptırmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresinden bize katılabilirsiniz.

İlgili Yazı 3D Modelleme Nedir? Online 3D Modelleme Eğitimi