Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?

Karakter tasarımı animasyon ve çizgi filmlerin oluşturulmasındaki ana yapıtlardır.

Karakter Tasarımı Zor Mu?

Karakter tasarımı animasyon ve çizgi filmlerin oluşturulmasındaki ana yapıtlardır. Anlatılacak konu, tema, öykü ya da modelleme karakterin genel özelliklerinin tümünü kapsar. Karakter tasarımı nasıl yapılır konusu ise uzun bir eğitim süreci ve pek çok deneme yanılma çizimlerden oluşur. Çizim, eskiden daha çok kullanılan bir kavram iken günümüzde dijital tasarımlar ön plana çıkmıştır. 2D modelleme ve 3D modelleme tasarımları karakter yapımında kullanılan iki güçlü uygulamadır. Çünkü karakter tasarımı ya da herhangi bir nesne oluşturma, ancak modelleme teknikleriyle yüksek gerçekçilikte oluşturulabilir. Burada seçilen programlar ve kullanım teknikleri bilgiye dayalı olarak faydalanılacak niteliktedir.

Karakter Tasarımı Nedir?

Karakter tasarımı; reklam, film, animasyon, katalog ya da sadece hobi amaçlı olarak tercih edilebilir. Kişilerin ya da firmaların tasarladıkları karakterin çoğu zaman bir hikayesi vardır. Bu hikaye anlatılmak istenen konunun ana fikri ile direkt ya da dolaylı olarak bağlantılıdır. Yani karakter tasarımı nedir sorusuna spesifik bir yanıt vermek mümkün değildir. Tamamen özellikli tasarımlar karakter oluşumu ile somut olarak hayata geçirilmiş olur.
Karakter tasarımı son yıllarda en çok oyun sektöründe yer almaktadır. Geliştirilen yüz binlerce çeşit oyun karakterler üzerine kuruludur. Bu bazen bir insan bazen de bir hayvan olarak karşımıza kaçar. Ayrıca animasyon film projeleri de karakter tasarımı modellemesinde aktif olarak çalışmalar yapılan bir alandır.

Karakter Tasarımı Teknikleri

Karakter tasarımı çizimleri  pek çok teknik bilgi ile oluşturulur. Edinilen bilgiler eşliğinde sık sık pratik yapmak, tekniği öğrenip ilerletmede etkili bir adımdır. Karakter tasarımı her zaman gerçekçi modellere ihtiyaç duymaz. Bu nedenle bazen çizgi film çizimlerinin tercih edilmesi mümkündür.
Her ne şekilde ve ne üzerine olursa olsun bir karakter tasarımı tepeden tırnağa ortaya çıkarmak sadece yetenek işi değildir. Daha çok teknik bilgilere hakim olmak ve deneyim kazanmak uygulamada başarı için önemli kriterlerdir. Karakter tasarımı kulvarında uzmanlık kazanmış kişiler bilgisayar programlarının birçoğunu kullanabilmelidirler. Teknik çizim, modelleme araçlarını bilmek ve doğru biçimde kullanabilmek ile sağlanabilir.

Online Karakter Tasarımı Eğitimi

Karakter tasarımı uzmanı olmak yalnızca bir insan oluşturmak anlamına gelmez. Eğitimlerde kara kalem çizimlerden photoshop programlarına kadar geniş spektrumlu dersler yer alır. Çizim, dijital boyama, çizgi karakter oluşturma, figür çizimi, animasyon ve logo tasarımı gibi oldukça zengin konular müfredat içeriğinde bulunur.
Online karakter tasarımı eğitimi Edubook farkıyla katılımcılar için düzenlenmiştir. Deneyimli eğitmen ekibimiz ile birlikte siz de alanında uzman birer eğitmen olabilirsiniz. Sıfırdan karakter tasarlamak ya da var olan alt yapıyı geliştirmek kapsamlı derslerle öğrenebileceğiniz nüanslardır.

Karakter tasarımı eğitimlerinde dersler temel eğitim seviyesinde başlar. Karikatür, duruş, ifade, mimikler, yüz çizgileri gibi pek çok teknil devamında keşfedilerek öğrenilir. Bir eğitmen olabilecek düzeyde bilgiye sahip olarak kendinizi deneyimlerinizle geliştirip uzmanlık kazanabilirsiniz.

Edubook’ta Karakter Tasarımı Eğitmeni Ol!

Karakter tasarımı, ürün görselleştirme gibi uygulamaların da bulunduğu kombine bir eğitim programı ile uzmanlık elde edilecek bir iş sahasıdır. Blender gibi programların da kullanılması bu işi yaparken başvurulacak araçlardandır. Edubook katılımcılar ile eğitmenlerin buluşma noktasıdır. Eğer siz bir karakter tasarımı eğitmeni iseniz bilgi ve birikiminizi nesiller boyu aktarabilirsiniz. Bu işe gönül vermiş ve çizim ile modelleme alanında profesyonelleşmek isteyen kişilere eğitimler verebilirsiniz.
Hemen karakter tasarım alanında Edubooklarınızı hazırlayıp sitemize yükleyin. Böylece hem sevdiğiniz işi yapın hem eğitmenlik kariyerinizi de yükseltin. Ayrıca ek gelir elde ederek kazancınızı arttırmış olursunuz. Ücretsiz kayıt yaptırmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresinden bize katılabilirsiniz.

İlgili Yazı 3D Modelleme Nedir? Online 3D Modelleme Eğitimi

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.