İnteraktif Uzaktan Eğitim Araçları ve Yararları

İnteraktif uzaktan eğitim araçları uzaktan eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda daha da yer edinmeye başladı. Öyle ki bilişim teknolojilerindeki eğitim odaklı gelişmeler günümüzün eğitim şekline de yön vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanımı önerilen ve uzaktan eğitimde sıkça yararlanılan bu araçlar iletişimi sürdürme konusunda başarılı altyapılarıyla bilinir.

İnternet üzerinden kullanılan ve eğitimlerle sınav hazırlıklarına yardımcı olan bu tür uygulamalar eğitimi adeta eve getirir. Bu sayede istediğiniz yer ve zamanda dijital avantajlar sayesinde derslere katılmak mümkün hale gelir. İnteraktif uzaktan eğitim araçları ile hedeflenen uygun fiyatlarla teknoloji aracılığıyla eğitimin devamlılığını sağlamaktır.

İnteraktif Uzaktan Eğitim Araçları: Kahoot


Etkileşimli uzaktan eğitim araçlarından biri olan Kahoot kullanımı açısından oldukça pratik ve aynı zamanda da işlevseldir. Kahoot, öğrenci ve öğretmenlere özel; oyun, eğlence ve eğitim platformudur. Oyunlaştırma yaparak öğrenmeyi daha kalıcı ve eğlenceli bir hale getiren içeriği sayesinde etkileşimi yüksek tutar. Ayrıca oyun için rekabet duygusu ile öğrenme arzusunu kamçılar.

İnteraktif uzaktan eğitim araçları ve uygulamalarından biri olan Kahoot ile birçok şey yapılabilir. Bunlar; anket, sınav, bilgi yarışması, tartışma gibi aktivitelerdir.

Educaplay


Educaplay bir dijital oyun hazırlama aracı olarak eğitim modellerinde de yer alır. Çünkü günümüzde eğlenirken öğrenme odaklı bir yaklaşımdan verim alındığı çeşitli araştırmaların konusu olmuştur. Bu nedenle uzaktan eğitim araçları da güncellenmiştir. Educaplay; oyun, yarışma ve isteğe göre farklı içeriklerin de oluşturulabileceği zihni sürekli çalıştırmayı sağlayacak niteliklere sahiptir. Bu niteliklerle birçok güzel proje ortaya çıkarılabilir.

Educaplay web 2.0 araçlarından biri olduğu için fonksiyoneldir. Ayrıca kurulumu, hazırlık aşaması ve kullanımı da ücretsizdir. Bu nedenle öğretmen, öğrenci ve ebeveynler için oldukça tercih edilesi bir alternatiftir.

Storyjumper


İnteraktif araçlar arasında en geniş perspektifli olanlardan biri de Storyjumper olmaktadır. Storyjumper ile dijital hikayeler oluşturabilirsiniz. Her yaştan ve her statüye sahip farklı kişiler için uygun olan uygulama hayal gücünüze ev sahipliği yapmaktadır. Platform sayesinde Storyjumper’dan seçeceğiniz görseller ile dijital hikâye oluşturup kurgusunu tamamlayabilirsiniz. Kendi hikayelerinizi yayınlarken diğer kullanıcıların hikayelerine de okuyuculuk yapabilirsiniz. Ayrıca Storyjumper’ın üstün özelliklerinden biri de hikayelerinizi sesli olarak oluşturabilmeniz.

İnteraktif uzaktan eğitim araçları ve platformlarda birden fazla çalışma yapılabilir. Storyjumper platformunda da öğretmenler için sınıf oluşturma özelliği mevcuttur. Öğrencilerinizin hazırladıkları hikâyeleri inceleyip düzeltmeler yapmak, grup ya da bireysel ödevler vermek gibi etkinliklerle de hayal güçleri desteklenebilir.

Blabberize


İnteraktif uzaktan eğitim araçları yalnızca ders veya ödev odaklı hizmetler vermez. Bunlara ek olarak mesleki anlamda veya hobisel gelişim açısından katkı sağlayacak özellikleri de bulunur. Blabberize interaktif araçlar içerisinde bunlara harika bir örnektir. Platformda görsellere ağız yerleştirip konuşturabilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve yaratıcı fikirleri destekleyip oluşumuna katkı sağlayan uygulama herkesin kullanabileceği türdendir. Ancak özellikle öğretmen ve öğrencilerin ders esnasında keyifli vakitler geçirmeleri için profil fotoğraflarını konuşturmak bir hayli keyifli olmaktadır.

Quizlet


İnteraktif uzaktan eğitim araçları kapsamında bahsedilecek popüler araçlardan biri de quizlet platformudur. Quizlet ile yabancı dil öğrenimi herkes için son derece konforlu ve kolaydır. Uygulamada kelimeler kartlar üzerine yazılır ve setler oluşturulur. Hazırladığınız her bir set ile insanlara dil öğretirken siz de başkalarının oluşturduğu setlerden istediğiniz dili öğrenebilirsiniz.

Edubook’ta yukarıda sayılan uygulamalardan daha fazlasını kullanabilirsiniz. Web 2.0 araçları ile k8, k12 seviyelerinde eğitim materyalleri oluşturup Edubook’a yükleyebilirsiniz. Ayrıca kendiniz ya da öğrencileriniz için interaktif uzaktan eğitim araçları kullanmak istediğinizde Edubook’ta dilediğiniz uygulamaları tek bir panelden açıp kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz olarak kayıt yaptırıp Edubook ailesine katılabilirsiniz.