İçerik Pazarlama Eğitimi

İçerik pazarlama, okuyucuları müşteriye, müşterileri sürekli alıcı statüsüne getirme tekniğidir.

İçerik Pazarlaması Hakkında Her Şey

İçerik pazarlaması, müşterileri etkilemek ve etkiledikleri müşteriler ile devamlılık arz eden bir bağ kurmayı amaçlamaktadır. İçerik pazarlamasında müşteri hareketini geliştirme fikri ile yola çıkılmaktadır.Teknoloji çağında yediden yetmişe herkesin kullandığı interneti faydalı hale getirerek ürünlerinizi ve markanızı içerik pazarlama stratejileri ile ön plana çıkarabilirsiniz. İçerik stratejisinde ürünlerin daha çok kişiye ulaşması için kaliteli bir içerik pazarlamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için ürünün hangi müşterilere uygun olduğu saptanmalı ve müşteri her zaman içerik pazarlama stratejinizin odak noktası olmalıdır. Burada önemli olan pazar araştırmasının dikkatli bir şekilde yapılmasıdır. Bunun için içerik pazarlaması eğitimi alarak stratejinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, hedeflenen kitleyi etkilemek; bu kitlenin dikkatini çekmek için değerli, ilgili ve sürekli içerik üretme ve dağıtma işlemine odaklanan pazarlama yaklaşımına verilen isimdir. Müşteri odaklı bir pazarlama tekniğidir. Kısaca içerik pazarlaması, satış yapmadan müşteri portföyü oluşturarak onlar ile iletişim kurma tekniğidir. Bu teknik ile oluşturulan müşteri portföyünün ürün hakkında daha bilinçli olabilmesi amaçlanmaktadır. Böylece müşteride ilgi uyandırarak onu kendisine bağlamak ve devamlılığını sağlamak hedeflenmektedir.

İçerik Pazarlaması Özellikleri Nelerdir?

İçerik pazarlamasının özelliklerinden en önemlisi müşterilerin gelişimlerine katkı sağlaması ve markaya duyulan bağlılığı arttırmasıdır. Müşterilerin gelişimine katkı sağlamak için multimedya formatları ile müşterilerin bilgi sahibi olmasını sağlar. Böylece müşterinin satın alımlarını motive etmiş olur. Bu durum satışları artırmanıza yardımcı olmaktadır. İçerik pazarlama çalışmaları gerçekleştirilirken markanın temel amacı, hedef müşteri kitlesini bilgilendirmek ve eğlendirmektir. Doğru bir şekilde tasarlanan içerik pazarlaması işletmenizle müşterileriniz arasında bir bağ kurar ve işletmenizin müşteri portföyünü kalıcı hale getirmeye katkı sağlar. İçerik pazarlamasının özelliklerinden bir diğeri de teknoloji çağında yaşarken teknolojinin getirdiği nimetlerden yararlanarak işletmenizin viral olup ürünlerinizin kendisini satmasına olanak sağlamasıdır. Bu sebeple farklı kesimlerin aynı anda dikkatini çekebilmek adına her türlü multimedya formatı kullanılmalıdır.

İçerik Pazarlama Eğitimi

İçerik pazarlama; okuyucuları müşteriye, müşterileri sürekli alıcı statüsüne getirme tekniğidir. İçerik pazarlama eğitimi içeriği içerik oluşturuldu bitti şeklinde değildir. Bu yeterli olmayacaktır. İçeriğin en fazla müşteri sayısına ulaşması önemlidir. Planlama ona göre yapılmalı ve içeriğin tanıtımı için uygun araçlar seçilmelidir. İçeriğinizi tanıtabileceğiniz üç temel araç var:

● Etkili Pazarlama: Aktif bir şekilde sosyal medya kullanan kullanıcıları içeriğinizi destekleyecek şekilde dahil etmeyi içerir. Bu durumda ürün tanıtımı ciddi bir kitleye ulaşmış olacaktır.

● Sosyal Medya Snippetleri: En uygun olarak içeriğiniz, rakiplerinizin yanı sıra; alıntılar, istatistikler ve görseller gibi çok sayıda snippet içermelidir. Bu snippetler, ne kadar çok paylaşılırsa o kadar çok kişiye ulaşılacaktır.

● Misafir yayını: İçeriğinizi daha fazla okuyucuya sahip bir misafir yayını olarak paylaşmanız, markanızın gücünü artırmanıza etki edecektir. Bu amacı yerine getirmek için Reddit, Biz Sugar gibi ya da daha farklı kanalları kullanmanızda fayda var.

Hazırlanan içerik insanların ilgisini çekmeli ve böylece müşteri portföyüne kalıcı olarak eklenmeli. Ancak bu hazırlanan içerik başka birinin var olan düşüncelerini engellememelidir. İstikrarlı içerik oluşturma burada önemlilik arz etmektedir. İçerik pazarlama yönteminde ana hedef her zaman için satıştır.

Online İçerik Pazarlama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Olası müşterileri sürekli müşteri haline getirmek için satış döngüsünün planlı bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Bu sebeple içerik pazarlamasında önceliği müşteriyi bilgilendirmeye vermek gerekir. İçerik pazarlaması sayesinde müşteri ile arada bir aracı olmadan direkt olarak iletişim halinde kalmak mümkün hale gelir. Edubook platformu ile içerik pazarlamasında daha etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Eğer bir İçerik pazarlama uzmanı iseniz Edubook’ta eğitim vererek işinizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz. İster kendi hazırladığınız eğitim materyallerinizi kullanabilir ister kendi edubook eğitim materyallerinizi hazırlayabilirsiniz. Edubook’a ücretsiz kaydolarak eğitimlerinizi bu alanda uzmanlaşmak isteyenlere aktarabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız edubooklarınızı satışa sunarak ek kazanç elde edebilirsiniz. Üyelik için detaylı bilgilere https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresimizden ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı Instagram Pazarlama Nasıl Yapılır?

İlgili Yazı Facebook Reklamları Nedir? Facebook Reklamları Önemli Mi?

İlgili Yazı E-Posta Pazarlama Nedir?

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.