Hipnoterapi Nedir Kimler Yapar?

Hipnoterapi hipnoz esnasında uygulanan bir terapi ve tedavi türüdür. Tıbbi adı yönlendirilmiş hipnoz olarak da nitelenmektedir.

Hipnoterapi hipnoz esnasında uygulanan bir terapi ve tedavi türüdür. Tıbbi adı yönlendirilmiş hipnoz olarak da nitelenmektedir. Hipnoterapide amaç, kişinin geçmiş veya andaki kaygılarını, stresini, sıkıntılarını ve bütünsel travmalarını çözmektir. Aşamaları gevşeme, gevşeme haline konsantre olma, yüzleşme, hesaplaşma ve çözüme ulaştırma olarak gelişir. Bu tedavinin uygulandığı kişi trans halinde yani değiştirilmiş farkındalıkta iken bilinç dışındaki blokajlar temizlenir.
Hipnoterapi yapabilme yetisi ve izni yalnızca uzmanlara mahsustur. Etik olması ise sadece tedavi amacıyla uygulanması söz konusuysa mümkün olur. Hipnoterapi yetkisi, eğitimini almış uzmanlar tarafından yapılabilmektedir. Çünkü bu terapi yöntemi son derece etkili ve olumlu sonuçlar alınan bir metot olmasına rağmen oldukça fazla ayrıntısı vardır. Bu ayrıntılar, incelikler ve teknik yaklaşımlar bilinmezse hipnoterapi tedavisinden hiçbir verim alınmaz. Üstelik hasta mahremiyeti de ihlal edilmiş olur.

Hipnoterapi Neye Yarar?

Hipnoterapi çeşitleri bazında farklı alanlarda yararlar sağlayan bir tedavi şeklidir. Çözüm odaklı, bilişsel/davranışçı, iyileştirici ve T radyasyon teknikleri hipnoterapi çeşitlerindendir. Her bir tür farklı hastalık ve semptomlar için tasnif edilir. Zihnin gerisinde kalan ancak etkisi baskın olan kodlanmış öğretilerden majör depresyona kadar pek çok problemde hipnoterapi seansları yüksek şifalanmalar sağlar.
Hipnoterapistin uygulayacağı seanslarda kişinin sosyal fobileri ve iletişim kaynaklı sorunları çözülür. Bu sayede anlatılamayan veya bastırılan her şey ortaya çıkar. Devamında ortaya çıkan hakikat veya hayal ürünü olan olgu neden ve sonuçlarıyla birlikte değerlendirilir. Son aşamada ve asıl amaç doğrultusunda ise kişideki rahatsızlık ya da rahatsızlığa sebebiyet veren örtülü travma tedavi edilmiş olur. Tüm bunlar sayısız teorik bilgiye dayandığından hipnoterapi uygulayacak kişi işinde profesyonel bir uzman olmalıdır.

Hipnoterapi Yararları Nelerdir?

Hipnoterapi zannedildiği gibi sadece ruhsal bozuklukları tedavi etmekle kalmaz. Hipnoterapinin faydaları ve kullanım sahaları şöyle sıralanabilir:
• Sigara ve madde bağımlılığı,
• Obezite ve yeme bozuklukları,
• Tik,
• Panik bozukluk,
• Depresyon,
• Sosyal fobi,
• Diğer fobik korkular (hayvan korkusu, yükseklik korkusu vb...)
• İmpotans,
• Vajinismus,
• Psikojenik ağrı bozuklukları,
• Konversiyon bozukluğu,
• Gece işemeleri,
• Gevşeme,
• Konsantrasyon bozuklukları,
• Dil öğrenme,
• Sınavlara hazırlanma,
• Sportif etkinlikler öncesi zihin ve panik kontrolü sağlama,
• İş performansı arttırma,
• İlişki sorunlarının temelini bulma ve çözme.


Tüm bu alanlardan da anlaşılacağı gibi hipnoterapi faydaları sadece hastalıklar için geçerli değildir. Psikolojik hastalıkların yol açtığı somatizasyonlar, panik bozukluklar, ataklar ve diğer bütün şikayetlerin tedavisi hipnoterapi ile mümkündür. Aynı zamanda motivasyon arttırma, özgüven geliştirme, zihnin negatif açısı için pozitif yönde evrilme sağlama ve düşüncelerle bakış açısını iyileştirme gibi birçok alanda etkindir. Yaş, cinsiyet veya statü fark etmeksizin herkesin faydalanabileceği bu yöntem adeta büyülü bir etkiye sahiptir. Ancak tıp doktorlarının tedavi uygulaması için nasıl ki bunun eğitimini almaları şart ise hipnoterapi için de bu geçerlidir. Uzman kişiler tarafından tedavi yaptırılması büyük önem taşır.

Hipnoterapi Eğitimi

Hipnoterapi yapabilmek kişinin bu konuda donanımlı ve yeterli bir uzmanlık bilgisine sahip olmasıyla mümkündür. İlgi alanınız ya da mesleğiniz bu doğrultudaysa siz de işinde hatırı sayılır bir hipnoterapi uzmanı olabilirsiniz. İşini insan sevgisiyle yapan ve uzman hipnoterapistlerimizden eğitim almak için Edubook’a katılım sağlayabilirsiniz. Ücretsiz üye olup tekamül yolculuğunuzda kendinizi geliştirebilir ve akademik açıdan da uzmanlaşabilirsiniz.
Hipnoterapi eğitimi veren bir uzman eğitici iseniz ailemizde size de yer var. Edubook eğitmenleri katılımcıları buluşturur. Hemen Edubook’larınızı hazırlayıp siteye yükleyebilirsiniz. Eğitimler vererek kişilerin başka insanların hayatlarını güzelleştirmesine öncülük edebilirsiniz. Kariyer hedeflerinizi emin adımlarla yürürken ek kazanç elde etmiş olursunuz. Ücretsiz olarak üye olup eğitmenlik yapmaya hemen başlamak için http://https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru linkine tıklayınız.

İlgili Yazı Psikolojinin Tanımı ve Konusu Nedir?

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.