Hareketli Grafik (Motion Graphic) Tasarım Nedir?

Hareketli grafik adından anlaşılacağı üzere hareketli görsel tasarım demektir. Modellenen veya dijital ortamda bulunan görsellerin, alternatif programlarla hareketlendirilmesi sonucunda Motion Graphic tasarımı oluşturulmuş olur. Yani tek bir görsel ya da görsellerin bir araya getirilerek hareketli bir sunum haline getirilmesi hareketli grafik tasarımının tanımıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle yaygınlaşan dijital dünya kavramı, herkesin hayatında yer almaktadır. İnternet siteleri, sosyal medya hesapları, interaktif ağlar ve dijitale dair ne varsa hareketli grafik tasarımlarıyla sıklıkla karşılaşırız. Burada amaç; tüketicinin veya ilgilisinin bir şekilde dikkatini çekmektir. Örneğin herhangi bir marka, film veya hizmet için tasarlanan hareketli grafiklerle tasarlanan video çok daha akılda kalıcı olacaktır. Bu ise tamamen tasarımı yapan kişinin profesyonelliği, tecrübesi ve bilgisiyle orantılı bir durumdur.

Hareketli Grafik Tasarım Programları

Görsel hareketliliğin artması, dünyanın dijital sahada aktifliğiyle paralel olarak ilerlemektedir. Reklamlar, tanıtımlar, görüşmeler ve daha birçok iletişim gerektiren konular dijital olarak hayata geçirilmektedir. Bu da görsellerin daha çok kullanılmasını aktif hale getirmiştir. Üstelik hareket eden ve video formatında modellenen görseller birçok kişinin işinin bir parçası haline gelmiştir. Hareketli grafik tasarım da dünya çapında kullanılan bir tekniktir. Hareketli grafik tasarım programları arasında en yaygın olanı After Effects’tir. After Effects içeriği ise; simülasyon efektleri ile stilize efektlerdir.

Hareketli Grafik Nasıl Yapılır?

Hareketli grafik çizimi yapabilmek için tasarım ve modelleme işleriyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Zira teknik bilgi yoksa ya da yetersizse ortaya beğenilecek sonuçlar çıkması pek de mümkün olmayacaktır. Motion Graphic tekniği işinde uzmanlığı olan ve araştırmayı seven, güncel bilgilerden, trendlerden haberdar olan kişilerin başarıyla yürüteceği bir tasarımdır.

Hareketli grafik tasarlamak için öncelikle hareketlendirilip video veya GİF oluşturulacak görselin belirlenmiş olması gerekir. Hareketlendirilecek görsel özenli bir seçim ile belirlenmelidir. Çünkü ilgi çekici olması ve izlenebilir nitelikte olması için tasarım kadar görsel seçimi de önemlidir. Seçim yapmak ve seçimden sonra hangi programlarla tasarıma başlanacağıda birçok alternatife dayanır. After Effects programının haricinde çok kullanılmasa da Nuke, Flame, Fusion ve Motion programları da dahil edilebilir.

Hareketli Grafik Teknikleri

Teknolojik gelişmelerle birlikte tasarım süreçleri  dijitalleşmede temel bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Hareketli grafik tekniklerinin temelinde ise tipografi, sesin gücü, çokluortam ve yeni boyut araçları önemli yer tutmaktadır. Bu konuda eğitim almak çok daha iyi hareketli grafik çizimleri yapabilmeye olanak sağlar.Hareketli grafik çizimler kapsamında dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı vardır. İzleyici üzerinde duygusal  etkiler bırakması açısından tasarımcının önemli araçları (tipografi,ses, çokluortam ve yeni boyutlar) bunlardan birkaçıdır. Çünkü hareketli grafik estetiksel ve anlamsal boyutu izleyicide uyandırmak üzerine kurgulanmaktadır.

Hareketli Grafik Eğitimi

Hareketli grafik tasarımı üzerine ilgisi olanlar veya bu işi yapmak isteyenler için verilen eğitimler son derece faydalıdır. Özellikle online eğitimler vakit kazandırmakta ve kısa zamanda yol alınmasını sağlamaktadır. Görsel tasarım alanında uzmanlaşmak istiyorsanız Edubook eğitmen kadromuz her zaman yanınızda ve destekçinizdir. Eğitmen ve katılımcıların buluşma noktası olan ailemiz her zaman hizmetinizdedir. Ücretsiz olarak kaydınızı yaptırıp eğitimlere start verebilirsiniz. Hareketli grafik eğitimi veren estetik görsel tasarımlar yapan bir eğitmenseniz Edubook’ta ders vermeye başlayabilirsiniz. Kazancınızı eğitimleriniz nispetinde arttırırken sizin gibi yetkin ve vizyon sahibi tasarımcıları piyasaya kazandırabilirsiniz. Ücretsiz kayıt olarak videolarınızı yükleyip derslerinizi programlayabilirsiniz. Hemen https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru linkinden giriş yaparak üyeliğinizi aktif hale getirin, aramıza katılın.

İlgili yazı 3D Modelleme Nedir?