Grafik Tasarım Nedir? Grafikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Grafik Tasarım Genel Anlamı

Grafik tasarım yetenek, üretim ve hayal gücünün birleşimi olarak fikir ve istenen mesajın verilmesi doğrultusunda teknolojinin kullanımıdır. Yani konu, ürün ya da hizmet anlamında her neyin pazarlama ve duyurusu yapılacaksa bu çerçevede teknolojik alanda hayata geçirilir. Eski dönemlerde boya, fırça ve kalem gibi materyallerin kullanımı ile ortaya çıkarılan sanatsal görseller, günümüzde yerini online sahaya bırakmış bulunuyor. Örneğin önceki yıllarda istenen şeyin resmedilmesi kalemle çizim yaparak sağlanırken, artık Procreate, Affinity Designer, ArtRage gibi oldukça nitelikli programlar çevrimiçi ağlarda kullanılıyor. Grafik tasarım nedir sorusunun cevabını tüm bu çalışmaların dijital ortamda oluşturulmasıdır diyerek verebiliriz. Reklam, baskı, animasyon, modelleme gibi alanlarda bir mesajı vurgulamak, bir görseli geliştirmek gibi işlevlerin yer aldığı grafik tasarım bünyesinde pek çok şey mümkün. Mesela bir fikrin görselleştirilmesi için iki ve üç boyutlu yöntemlerle tasarlama aşaması grafik tasarımla oluşur. Bu da elbette yaratıcı ve hayal gücü geniş uzmanların eseridir.

Grafik Tasarım ile Neler Yapılır?

Grafik tasarım sanatsal ölçütleri baz alır. Vurgulama, ortaya çıkarma, ölçekleme, hizalama, zıt kavramların uyumlanması, hareket ve denge gibi kavramlar bu işte yer alan çalışma süreçlerindendir.Grafik tasarımda en temel haliyle logo, kartvizit, fotoğraf ve resim baskısı tarzında pek çok şey üretilebilir. Zira grafik tasarım ana teması itibarıyla bir şeyin duyururluğunu görsel anlamda sağlamak üzerinedir. Ancak sadece kurumsal kimlik altyapılı ticari tasarımlar ya da sanatsal manzaralar tarzında hobileri hayata geçirmek için kullanılmaz. Bu eşsiz teknoloji sanatının icra edebilmek için grafik tasarım alanları şöyledir:

 • Logo tasarım,
 • Karikatür,
 • 3D çizim / modelleme,
 • Web site ve arayüz geliştirme,
 • İllustrasyon,
 • Tipografi,
 • Serigrafi,
 • Trio- gravür,
 • Dergi, afiş, katalog tasarımı,
 • Pano, kartvizit, magnet,
 • Animasyon,
 • Mimari tasarımlar,
 • Vektörel çizim,
 • Fotoğraf çekimi ve düzenlenmesi

Kişiler ya da işletmeler, kurumlar herhangi bir tanıtım ve reklam amacıyla kullandıkları grafik tasarım oldukça etkin bir araçtır. Dijital platformlar ile hazırlanan basılı görseller sayesinde tanıtımı yapılacak olan şeyin pazarlaması ve bilinirliği artmış olur. Günümüzün reklam anlayışı ve kitlelere hitap eden tanıtım formu tam da bu şekildedir.

Grafik Tasarım Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Bir grafik tasarım uzmanı mesleği münasebetiyle epey geniş bir iş ağına sahiptir. Çünkü hemen her şeyin görsel tasarımı, katalog hazırlığı ya da satış ve pazarlaması için reklam yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Görev tanımı açısından çeşitli alanlara hitap ettiği için bu meslekte uzmanlaşmış olan grafik tasarımcılar meraklı ve araştırmaya da meyilli kişiler olmalıdır. Grafik tasarım uzmanı olmuş ve bu alanda eğitim almış herkesin, tasarıma dair program ve uygulamalara hakimiyeti olmalıdır. Teknolojik yenilikler ve tasarım dünyasını kapsayan her şeyi takip ediyor olmaları da mesleklerinin bir getirisidir. Bu noktada bilişim ağı, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, tanıtımı yapılacak şeyin hedef kitlesi gibi hususlarla ilgili olmak grafik tasarımcının işinin bir parçasıdır. Grafik tasarım uzmanı bu alanlarda analizler yaparak hizmet verebilir.

Edubook’ta Grafik Tasarımı Eğitmeni Olmak

Edubook katılımcılar ile eğitmenleri bir araya getiren yetkin bir eğitim platformudur. Edubook platformunda, siz bir grafik tasarım eğitmeni iseniz ücretsiz kayıt imkanıyla dijital araçlarla hazırlayacağınız eğitim materyallerinizi, videolarınızı hazırlayıp kendi arşivinize yükleyebilrsiniz. Eğitim almak isterseniz, ücretsiz kayıt olarak derslere, videolara ulaşabilir ve eğitmenlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Online eğitim ile grafik tasarım kursu alarak bulunduğunuz ortamdan derslere katılabilirsiniz.Uzman kadromuz eşliğinde siz de işinizin profesyoneli olabilirsiniz. Eğitmen olmak için hemen sitemize girip kaydınızı oluşturun, hazırladığınız materyallerin satışından ek gelir elde etmeye başlayın.

İlgili Yazı Photoshop Nedir? Online Photoshop Eğitimi

İlgili Yazı Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?

İlgili Yazı Dijital Çizim Nedir? Online Dijital Çizim Eğitimi