Google Ads (Adsense) Nedir?

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenize reklam almak ve bununla gelir elde etmek için Google Ads’i kullanabilirsiniz.

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenize reklam almak ve bununla gelir elde etmek için Google Ads’i kullanabilirsiniz. Google, reklam tercihi ve AdSense program yönergeleri yoluyla reklam afişlerinin yüksek kalitesini garanti sağlamaktadır. Google, web sitesi için reklamları seçmekte bir algoritma uygular ve reklamların belirli içerik ve belirli hedef grup için uygun olup olmadığını kontrol eder. Reklamların görselleri son derece değişkendir ve bu nedenle birçok web sitesi için uygundur. AdSense’in kullanımı herkes için ücretsizdir.

Ads Nasıl Çalışır?

AdSense’in esas amacını, açık artırmaya benzetebiliriz: reklam verenler ücretsiz reklam alanı için birbirleriyle rekabet eder. En yüksek teklifi veren kazanır ve artık web sitenizde reklam verebilir. Gerçekleştirilecek gelir günlük olarak değişir. İşin püf noktası yüksek kalitede ve reklamların kesin seçiminde yatmaktadır. Bir web sahibi olarak, belirli reklamları kendiniz seçmezsiniz, bunlar Google tarafından belirlenir: ancak web sitenizde hangi reklamları göreceğinize siz karar verirsiniz. “Reklamlara izin ver ve engelle” sekmesi altında, web sitesinden tamamen uygun olmayan reklamları kaldırma olasılığı vardır.

Nasıl Üye Olurum?

AdSense’e üye olmanız için gereken tek şey bir Google hesabı. Kendi gelirinizi aktarmak için iletişim bilgilerinizi ve banka bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Zaten bir Google AdWords hesabına sahipseniz  AdSense hizmetlerini kolaylıkla kullanılabilirsiniz.18 yaşında olan veya 18 yaşından büyük herhangi bir yayıncı AdSense’i kullanabilir. Sonrasında  web siteniz Google tarafından görüntülenecek ve  analiz edilecektir. Yanıt olumlu ise, reklam varyasyonlarınızın yayınlanmasına başlayabilir.

Metin Reklamları

Bir metin reklamı üç bölümden oluşur; başlık (web sitesine bir bağlantı eklenmelidir), bir veya iki satırlık metin ve web sitesinin adresi. Hizalama, tercihinize bağlı olarak yatay, dikey veya kare boyutlarında olabilir.

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar ister istemez  ziyaretçilerinizin dikkatini çeker. Reklamın grafik gösterimi için; yatay, dikey veya kare olarak 17 farklı seçenek sunulmaktadır. 150 KB sınırının çoğu web sitesinin yükleme süresi üzerinde minimum etkisi vardır.

Bağlantı Blokları

Bağlantı engellemeleri, kullanıcıyla ilgili konudur. Google kullanıcıyı reklamlarından oluşan  galeriyi bulabileceği bir sayfaya yönlendirir. Kullanıcı bu reklamlardan birine tıklarsa, web sitesi sahibi geliri elde etmiş olur.

Zengin Medya

İçerikle etkileşimin çekiciliği hafife alınmamalıdır. HTML, Flash ve video reklamlar gibi etkileşimli reklamlar, reklam alanı için rekabeti kızıştırır ve dolayısıyla satış potansiyelinizi de artırabilir.

Mobil Reklamlar

Duyarlı reklam birimleri, mobil cihazlar tarafından optimum kullanım sağlar. Kurulum sırasında, Android ve iOS cihazlar (tam HTML tarayıcıya sahip cihazlar dahil) ile WAP tarayıcısı olan mobil cihazlar arasında bir ayrım yapılır. Mobil reklamlar metin veya resim şeklinde tasarlanmıştır.

Reklam Kodunu Adım Adım Uygulayın

•    Reklamlarım sekmesinde Reklam birimi oluşturun (türü seçin)
•    Daha önce bir reklam birimi oluşturulmuş mu? Değilse, reklam birimi adını seçin, reklam boyutunu ayarlayın, reklam türünü seçin ve isteğe bağlı olarak bir tasarım seçin.
•    Reklam Ayırın altında, hedeflenen hiçbir reklam yoksa sayfanızda ne göreceğinizi seçin.
•    Reklam kodunu kaydedin, alın ve kopyalayın
•    Web sitesinin HTML kaynak koduna yapıştırın.
Ekranın doğru görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmek için tarayıcının kaynak kodu görünümüne bakın. Kaynak koddaki reklam kodu, AdSense hesabındaki reklam koduyla eşleşmelidir.

Adsense ile Ne Kazanabilirim?

Sayfanız reklam verenler için ne kadar çekici olursa, o kadar kazançlı reklamlar alırsınız. Karlar büyük ölçüde değişir. Gelir ödemesi bir sonraki ayın sonunda gerçekleşir. Tıklama fiyatını birçok faktör belirler:
•    Web Sitesinin Kalitesi,
•    Ziyaretçi Sayısı,
•    İçeriğin Kalitesi.

Kalite Nasıl Güvence Altına Alınır?

AdSense yönergeleri, yayıncılar, reklam verenler ve kullanıcılar için güvenlik sağlar. Yetişkinlere yönelik içerik, telif hakkıyla korunan içerik ve geçersiz tıklamalar, Google AdSense’in gündemine koyduğu şeylerden sadece birkaçıdır. Google, yayıncıların AdSense program kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmasını sağlar. Google Analytics kullanarak reklamların başarısını değerlendirebilirsiniz. Hedeflenen bilgiler sayesinde içeriği optimize edebilir ve geliri artırabilirsiniz. AdSense uygulamasıyla, hareket halindeyken bile her şey kontrolünüz altında.

AdSense’i Kim Kullanıyor?

Birçok blogcu bu aracı kendileri için kolay bir gelir kaynağı olarak keşfetti. Eklentinin basit kurulumu, herhangi bir mal veya hizmet sunmayan blog yazarlarının yine de gelir elde etmelerini sağlar. Ancak şirketler de aracı giderek daha fazla kullanıyor. Statista’ya göre, tüm Alman şirketlerinin %23’ü zaten bir Google AdSense hesabına sahip.
AdSense hesabını neden kendi YouTube hesabınıza da bağlamıyorsunuz? Kanalınızdan para kazanma etkinleştirildiyse veya yetkilendirildiyse Google’a bir başvuru gönderin ve başlayın.

Ads’in Avantajları ve Dezavantajları
Avantajlar:

•    Ücretsiz kayıt
•    Basit uygulama
•    Tıklama başına gelir
•    Yalnızca alakalı reklamlar yerleştirilecek
•    Çeşitli reklamcılık müşterileriyle idari çalışma artık gerekli değildir
•    İlanların tasarımı kişiye özel uyarlanabilir.

Dezavantaj:

•    Gelirlerin kompozisyonuna ilişkin şeffaflık yok
•    Yüksek gelir elde edebilmek için gerekli sitenin optimizasyonu
•    Yalnızca minimum 100 USD iade ile ödeme
•    Sadece bir sonraki ayın sonunda ödeme
•    Google AdSense ilkesi:
•    İlke, bir web sitesinin operatörünün sitesinde üçüncü taraf reklamlarına izin vermesi gerçeğine dayanmaktadır.
•    Bu reklamların hangi içerik alanından gelmesi gerektiğini kendisi belirleyebilir.
•    Reklamlar hem web sitesinin kendisinde hem de web sitesi arama sonuçlarında görünebilir.
•    Google, istenen web sitesi için reklamlara aracılık eder.
•    Reklamın operatörü, aldığı reklam alanının parasını öder.

Google AdS nasıl çalışır?

Bir web sitesinin operatörü Google AdSense’i kullanmaya karar verirse, önce reklam alanı sağlar.
Bunu yapmak için, AdSense aracılığıyla iletilen ve web sitesine eklediği bir reklam kodunu kullanır.
Daha sonra reklam verenler bölge için teklif verebilir. Gerçek zamanlı bir açık artırmada, en yüksek teklif reklam alanını alır.
Google, reklamın operatöründen web sitesinin operatörüne akan ödemeyi düzenler. Genel olarak aşağıdakiler geçerlidir: Web sitesi, reklam alanı olarak kullanılabilmesi için Google'ın program yönergelerine uymalıdır.

Hangi Ayarlar Belirlenebilir?

Tersine, reklam operatörleri, reklamlarına en uygun web sitesini önceden seçebilirler. Bu, sayfanın içeriğine göre veya kullanıcının ilgi alanlarına göre belirlenebilir. Reklamın başarısı sürekli kaydedildiği için reklamın kullanışlılığını kontrol etmek ve optimize etmek de mümkündür.

Aracı Olarak Google

Google'ın arabuluculuğu nedeniyle, web sitesinin operatörü, müdahalesi olmayan bir grup teklif sahibine sahiptir. Google, kalitelerine ilişkin reklamlar ve reklamın web sitesiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol eder.

Google Ads Dersleri Nedir ?

Bir çok yanlış bilgiden ve kullanım hatalarından dolayı her gün binlerce site sahibinin Google AdS hesabı kapanmakta, gelirleri düşmekte ve siteleri reklam gösterimine engellenmektedir. Bu eğitim ile Google AdSense kullanmanın tüm inceliklerini öğrenerek sağlıklı bir hesaba sahip olmanız için gerekli bilgiler verilecektir. Hemen eğitim sonrası bir içerik yayıncısı olarak reklam geliri elde etmeye başlayabileceksiniz.

Edubook Nedir?

Google Ads konusunda kendini geliştirmiş eğitmenlerin Edubook digital materyallerini hazırladıkları ve satışa sundukları aynı zamanda da bir hizmet içi eğitim platformudur.  Siz de alanınızda uzman bir eğitmen iseniz Edubook’a ücretsiz üye olarak eğitmen olabilirsiniz. Ayrıca Edubook üzerinden Google Ads için çeşitli derslerden yararlanabilir ve sitenizden daha sağlıklı gelir sağlamış olursunuz.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.