Google Ads (Adsense) Nedir?

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenize reklam almak ve bununla gelir elde etmek için Google Ads’i kullanabilirsiniz. Google, reklam tercihi ve AdSense program yönergeleri yoluyla reklam afişlerinin yüksek kalitesini garanti sağlamaktadır. Google, web sitesi için reklamları seçmekte bir algoritma uygular ve reklamların belirli içerik ve belirli hedef grup için uygun olup olmadığını kontrol eder. Reklamların görselleri son derece değişkendir ve bu nedenle birçok web sitesi için uygundur. AdSense’in kullanımı herkes için ücretsizdir.

Ads Nasıl Çalışır?

AdSense’in esas amacını, açık artırmaya benzetebiliriz: reklam verenler ücretsiz reklam alanı için birbirleriyle rekabet eder. En yüksek teklifi veren kazanır ve artık web sitenizde reklam verebilir. Gerçekleştirilecek gelir günlük olarak değişir. İşin püf noktası yüksek kalitede ve reklamların kesin seçiminde yatmaktadır. Bir web sahibi olarak, belirli reklamları kendiniz seçmezsiniz, bunlar Google tarafından belirlenir: ancak web sitenizde hangi reklamları göreceğinize siz karar verirsiniz. “Reklamlara izin ver ve engelle” sekmesi altında, web sitesinden tamamen uygun olmayan reklamları kaldırma olasılığı vardır.

Nasıl Üye Olurum?

AdSense’e üye olmanız için gereken tek şey bir Google hesabı. Kendi gelirinizi aktarmak için iletişim bilgilerinizi ve banka bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Zaten bir Google AdWords hesabına sahipseniz  AdSense hizmetlerini kolaylıkla kullanılabilirsiniz.18 yaşında olan veya 18 yaşından büyük herhangi bir yayıncı AdSense’i kullanabilir. Sonrasında  web siteniz Google tarafından görüntülenecek ve  analiz edilecektir. Yanıt olumlu ise, reklam varyasyonlarınızın yayınlanmasına başlayabilir.

Metin Reklamları

Bir metin reklamı üç bölümden oluşur; başlık (web sitesine bir bağlantı eklenmelidir), bir veya iki satırlık metin ve web sitesinin adresi. Hizalama, tercihinize bağlı olarak yatay, dikey veya kare boyutlarında olabilir.

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar ister istemez  ziyaretçilerinizin dikkatini çeker. Reklamın grafik gösterimi için; yatay, dikey veya kare olarak 17 farklı seçenek sunulmaktadır. 150 KB sınırının çoğu web sitesinin yükleme süresi üzerinde minimum etkisi vardır.

Bağlantı Blokları

Bağlantı engellemeleri, kullanıcıyla ilgili konudur. Google kullanıcıyı reklamlarından oluşan  galeriyi bulabileceği bir sayfaya yönlendirir. Kullanıcı bu reklamlardan birine tıklarsa, web sitesi sahibi geliri elde etmiş olur.

Zengin Medya

İçerikle etkileşimin çekiciliği hafife alınmamalıdır. HTML, Flash ve video reklamlar gibi etkileşimli reklamlar, reklam alanı için rekabeti kızıştırır ve dolayısıyla satış potansiyelinizi de artırabilir.

Mobil Reklamlar

Duyarlı reklam birimleri, mobil cihazlar tarafından optimum kullanım sağlar. Kurulum sırasında, Android ve iOS cihazlar (tam HTML tarayıcıya sahip cihazlar dahil) ile WAP tarayıcısı olan mobil cihazlar arasında bir ayrım yapılır. Mobil reklamlar metin veya resim şeklinde tasarlanmıştır.

Reklam Kodunu Adım Adım Uygulayın

•    Reklamlarım sekmesinde Reklam birimi oluşturun (türü seçin)
•    Daha önce bir reklam birimi oluşturulmuş mu? Değilse, reklam birimi adını seçin, reklam boyutunu ayarlayın, reklam türünü seçin ve isteğe bağlı olarak bir tasarım seçin.
•    Reklam Ayırın altında, hedeflenen hiçbir reklam yoksa sayfanızda ne göreceğinizi seçin.
•    Reklam kodunu kaydedin, alın ve kopyalayın
•    Web sitesinin HTML kaynak koduna yapıştırın.
Ekranın doğru görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmek için tarayıcının kaynak kodu görünümüne bakın. Kaynak koddaki reklam kodu, AdSense hesabındaki reklam koduyla eşleşmelidir.

Adsense ile Ne Kazanabilirim?

Sayfanız reklam verenler için ne kadar çekici olursa, o kadar kazançlı reklamlar alırsınız. Karlar büyük ölçüde değişir. Gelir ödemesi bir sonraki ayın sonunda gerçekleşir. Tıklama fiyatını birçok faktör belirler:
•    Web Sitesinin Kalitesi,
•    Ziyaretçi Sayısı,
•    İçeriğin Kalitesi.

Kalite Nasıl Güvence Altına Alınır?

AdSense yönergeleri, yayıncılar, reklam verenler ve kullanıcılar için güvenlik sağlar. Yetişkinlere yönelik içerik, telif hakkıyla korunan içerik ve geçersiz tıklamalar, Google AdSense’in gündemine koyduğu şeylerden sadece birkaçıdır. Google, yayıncıların AdSense program kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmasını sağlar. Google Analytics kullanarak reklamların başarısını değerlendirebilirsiniz. Hedeflenen bilgiler sayesinde içeriği optimize edebilir ve geliri artırabilirsiniz. AdSense uygulamasıyla, hareket halindeyken bile her şey kontrolünüz altında.

AdSense’i Kim Kullanıyor?

Birçok blogcu bu aracı kendileri için kolay bir gelir kaynağı olarak keşfetti. Eklentinin basit kurulumu, herhangi bir mal veya hizmet sunmayan blog yazarlarının yine de gelir elde etmelerini sağlar. Ancak şirketler de aracı giderek daha fazla kullanıyor. Statista’ya göre, tüm Alman şirketlerinin %23’ü zaten bir Google AdSense hesabına sahip.
AdSense hesabını neden kendi YouTube hesabınıza da bağlamıyorsunuz? Kanalınızdan para kazanma etkinleştirildiyse veya yetkilendirildiyse Google’a bir başvuru gönderin ve başlayın.

Ads’in Avantajları ve Dezavantajları
Avantajlar:

•    Ücretsiz kayıt
•    Basit uygulama
•    Tıklama başına gelir
•    Yalnızca alakalı reklamlar yerleştirilecek
•    Çeşitli reklamcılık müşterileriyle idari çalışma artık gerekli değildir
•    İlanların tasarımı kişiye özel uyarlanabilir.

Dezavantaj:

•    Gelirlerin kompozisyonuna ilişkin şeffaflık yok
•    Yüksek gelir elde edebilmek için gerekli sitenin optimizasyonu
•    Yalnızca minimum 100 USD iade ile ödeme
•    Sadece bir sonraki ayın sonunda ödeme
•    Google AdSense ilkesi:
•    İlke, bir web sitesinin operatörünün sitesinde üçüncü taraf reklamlarına izin vermesi gerçeğine dayanmaktadır.
•    Bu reklamların hangi içerik alanından gelmesi gerektiğini kendisi belirleyebilir.
•    Reklamlar hem web sitesinin kendisinde hem de web sitesi arama sonuçlarında görünebilir.
•    Google, istenen web sitesi için reklamlara aracılık eder.
•    Reklamın operatörü, aldığı reklam alanının parasını öder.

Google AdS nasıl çalışır?

Bir web sitesinin operatörü Google AdSense’i kullanmaya karar verirse, önce reklam alanı sağlar.
Bunu yapmak için, AdSense aracılığıyla iletilen ve web sitesine eklediği bir reklam kodunu kullanır.
Daha sonra reklam verenler bölge için teklif verebilir. Gerçek zamanlı bir açık artırmada, en yüksek teklif reklam alanını alır.
Google, reklamın operatöründen web sitesinin operatörüne akan ödemeyi düzenler. Genel olarak aşağıdakiler geçerlidir: Web sitesi, reklam alanı olarak kullanılabilmesi için Google'ın program yönergelerine uymalıdır.

Hangi Ayarlar Belirlenebilir?

Tersine, reklam operatörleri, reklamlarına en uygun web sitesini önceden seçebilirler. Bu, sayfanın içeriğine göre veya kullanıcının ilgi alanlarına göre belirlenebilir. Reklamın başarısı sürekli kaydedildiği için reklamın kullanışlılığını kontrol etmek ve optimize etmek de mümkündür.

Aracı Olarak Google

Google'ın arabuluculuğu nedeniyle, web sitesinin operatörü, müdahalesi olmayan bir grup teklif sahibine sahiptir. Google, kalitelerine ilişkin reklamlar ve reklamın web sitesiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol eder.

Google Ads Dersleri Nedir ?

Bir çok yanlış bilgiden ve kullanım hatalarından dolayı her gün binlerce site sahibinin Google AdS hesabı kapanmakta, gelirleri düşmekte ve siteleri reklam gösterimine engellenmektedir. Bu eğitim ile Google AdSense kullanmanın tüm inceliklerini öğrenerek sağlıklı bir hesaba sahip olmanız için gerekli bilgiler verilecektir. Hemen eğitim sonrası bir içerik yayıncısı olarak reklam geliri elde etmeye başlayabileceksiniz.

Edubook Nedir?

Google Ads konusunda kendini geliştirmiş eğitmenlerin Edubook digital materyallerini hazırladıkları ve satışa sundukları aynı zamanda da bir hizmet içi eğitim platformudur.  Siz de alanınızda uzman bir eğitmen iseniz Edubook’a ücretsiz üye olarak eğitmen olabilirsiniz. Ayrıca Edubook üzerinden Google Ads için çeşitli derslerden yararlanabilir ve sitenizden daha sağlıklı gelir sağlamış olursunuz.