Excel Nedir? Online Excel Eğitimi Alma

Excel, tam ismiyle Microsoft Excel, Microsoft Office dahilinde olan bir programdır. Bir yazılım paketi kapsamında sunulan excel programının avantajı ve

Excel Programı Kullanma

Excel, tam ismiyle Microsoft Excel, Microsoft Office dahilinde olan bir programdır. Bir yazılım paketi kapsamında sunulan excel programının avantajı ve kullanım alanı çok geniştir. Hatta diğer ofis program uygulamalarıyla komplike halde kullanılabilir. Excel programı üzerinde birçok görsel ve şematik tablo hazırlanabilmektedir. Bu tablolar sayesinde, veriler kaydedilmek üzere dosya uzantıları şeklinde hazır hale gelir. Excel’de hücresel hesaplamalar, grafik ölçütleri, detaylı analiz tabloları ve daha pek çok grafik araçları kullanılmaktadır. Uygulama üzerinde yapılabilecek çalışmaları çoğaltmak mümkündür. Ancak hem başlangıçta hem de neticede başarılı bir iş çıkarmak için hayal gücünüz size epey yardımcı olacaktır. Hayal gücünüzü geliştirmek ve yazılımın işleyişiyle ilgili teorik bilgilere sahip olmak için ise kapsamlı bir eğitim almak gerekmektedir.

Neden Excel?

Excel programını kullanmak, gerek kişisel çalışmalarınızda gerek  şirket odaklı mesleki işlerinizde oldukça kolaylık sağlayan bir programdır. Excel ile dilediğiniz belge ya da raporu istediğiniz biçimde elektronik görsel olarak hazırlayabilirsiniz. Ancak başlangıç aşamasındayken her şeyi mükemmel yapamayabilirsiniz. İşte tam da bu yüzden yetkin bir eğitmen eşliğinde temel seviyede eğitimlere başlamanız en doğrusu olacaktır. 
Excel ile oluşturulan satırları ve sütun çeşitliliklerini farklı yollarla belirleyebilirsiniz. Mesela; arka planın rengi, sayı ve tarih formatı, yazı tipi ve büyüklüğü, metinler arası sıralama, sütunların düzenlenmesi gibi pek çok ayrıntıyı özelleştirebilirsiniz. Kısaca, hangi meslek dalı ile meşgul olursanız olun iş hayatınızda Excel’i kullanmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Elbette ki mesleki anlamda kullanabilmek ve işlevsel başarı kazanabilmek için programa hakim olmanız gerekmektedir. Zira iş verenler, iş ortakları ya da birlikte iş yapılan karşı firmalar, genel olarak işlerini bu programlar ile yürütmektedirler. Aynı şekilde öğrenciler ve eğitim hayatında bulunanlar için de Excel kullanımı önem taşır. Çünkü ödev, araştırma, proje hazırlama ve sunum gibi birçok çalışmada Excel’den yararlanılır.

Excel ile Neler Yapılabilir? 

Excel ile yapılabilecekler saymakla bitmez. Fakat kısa  örneklerle kullanım şekillerine örnekler verebiliriz. Örneğin; ortaya çıkarmak istediğiniz bir şemayı, basit bir dosya formatında hazırlamak istemeyebilirsiniz. Elektronik tablo biçiminde oluşturmakta çoğu zaman daha kolay ve avantajlı bir seçenektir. Aylık giderler, iş yahut kişisel hayatınızdaki harcamalar ve geliriniz, şirket nöbet listesi, müşteri fiyat listesi gibi sayısız raporlama yapmanız için yalnızca bir Excel programını kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Excel, kişisel hayatta kullanıcılara yarar sağladığı gibi, iş hayatında olanları zamandan ve iş yükünden tasarruf ettirmektedir.Özellikle iş dünyasında rapor gibi veri gerektiren dokümanların hazırlanması söz konusu olmaktadır. İlgili birimlere sunulmak üzere hazırlanması ve yetiştirilmesi gerektiği düşünüldüğünde bu belgelerin önemi daha net anlaşılır. Bu nedenle bir kişinin üst seviye Excel kullanabiliyor olması kişi ve şirketler için büyük bir zaman yönetimi kazandırır.

Online Excel Eğitimi

Excel kullanıp şahsi ve mesleki işlerinizi pratik ve hızlıca hazırlayabilirsiniz. Online eğitimler alarak öğrenme ve ilerleme hızınızı da arttırabilirsiniz. Edubook alanında uzman kişileri biraraya getiren hem online eğitim hem de çevrim içi satış platformudur.. İşinin profesyonelleriyle birlikte hizmet sunan Edubook’ta  Excel eğitmeni iseniz sizler de eğitmenlerimizden oluşan ekibimize katılım sağlayabilirsiniz. Mesleki çaptaki tecrübelerinizi ilerletirken kendinize pasif bir gelir modelinide Edubook’ta oluşturabilirsiniz. Dijital materyaller kullanarak canlı eğitimlerin hazıradığı Edubook’ta sizde kendi Edubooklarınızı  hazırlayıp sitemize hemen yükleyebilirsiniz. Ücretsiz üyelik avantajıyla kayıt yaptırmak için https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru bağlantısından giriş yapabilirsiniz.

İlgili Yazı Wordpress Nedir? Online Wordpress Eğitimi

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.