En Çok Kullanılan Excel Formülleri

Excel formülleri, Excel kullanıcıları için pratik çözümler sağlar ve kullanıma yardımcı olur. Program Microsoft tarafından geliştirilen ve temelde sayı işlemci ve tablo oluşturmak için kullanılır. İş yaşamında sık bir şekilde kullanılan program gerek Windows gerekse macOs işletim sistemleri üzerinden kullanılabilir. Excel günlük hayatta da yardımcı olabilecek tablolar için kullanılan bir programdır. Excel formülleri tabloları hesaplama araçlarına çevirmeye yarayan birtakım işlemlerdir.

En Çok Kullanılan Excel Formülleri


=TOPLA (=SUM) Formülü

Bu formül ile bir sütundaki istenen hücrelerin toplanması mümkün hale gelir. Örneğin sonucun gösterilmesini istediğiniz hücreye “=TOPLA(C4:C8)” yazılınca C4 ve C8 hücreleri arasındaki tüm hücrelerde bulunan sayılar toplanır ve formülün yazılmış olduğu hücrede gösterilir.

=ORTALAMA (=AVERAGE) Formülü

Bu formül istenilen hücre aralığındaki sayıların ortalamasının alınmasında yardımcı olur. Bunun için örneğin; “=ORTALAMA(C5:C8)” yazılırsa C5 ve C8 hücreleri arasındaki değerlerin ortalaması alınır ve sonuç formülün yazılmış olduğu yerde gösterilir.

=MAK (=MAX) Formülü

Bir sütun üzerinde belirlenen aralıkta yer alan sayıların en büyüğünü görmek için kullanılır. Bunun için ise örneğin; =MAK(C2:C9)” yazılırsa C2 ve C9 hücreleri arasında yer alan tüm hücreler arasında maksimum değer sonuç olarak formül yazılan yerde gösterilecektir.

=BİRLEŞTİR (=CONCATENATE) Formülü

Bu formül sayesinde iki farklı hücreyi birleştirme imkanı elde edersiniz. Bunun için ise örneğin; “BİRLEŞTİR(C2:D5)” formülü yazıldığında iki hücredeki metin birleştirilerek tek bir metin şeklinde gösterilir.

=BAĞ_DEĞ_SAY (=COUNT) Formülü

Excel Formülleri arasında yer alan bu formül belirli bir aralıkta içeriğinin boş veya dolu olduğuna bakmadan kaç hücre olduğunu öğrenmek amacıyla kullanılır. Bunun için ise örneğin; =BAĞ_DEĞ_SAY (C1:C9)” formülü yazılırsa bu hücreler arasında hücre niteliğine bakmadan kaç tane hücre olduğu formülün yazıldığı alanda sonuç olarak öğrenilir.

=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY (=COUNTA)

Belirli bir aralıkta yer alan hücrelerin kaç tanesinin dolu olduğunu öğrenmek için kullanılan formüldür.

Bunun için ise örneğin; =BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY (C2:C7)” yazarak çalıştırırsak C2 ve C7 hücreleri ardında kaç tane hücrede veri içeren hücre var yazdığımız alanda sonucunu görürüz.

=EĞER (=IF) Formülü

Bu formül şart ifadesi oluşturarak ilgili olan hücredeki koşula göre yanıt oluşturmaya yarar. Bunun için ise örneğin; =EĞER(D3>40;”BAŞARILI”;”BAŞARISIZ”)” formülü, eğer D3 hücresindeki sayı 40’ dan büyük ise sonucu “BAŞARILI” , sayı 40’ dan küçük ise “BAŞARISIZ”   olarak  formülün yazıldığı alanda gösterecektir.

=DÜŞEYARA (=VLOOKUP) Formülü

Excel Formülleri arasında yer alan bu formül bir tablodaki verilerin bir başka alandaki verilerle eşleştirilmesi için kullanılır.

Bunun için ise örneğin;

  • =DÜŞEYARA( “  yazılaraksonrasında ilk aşama diğer tablodan çekilmek istenen verinin belirlendiği hücreyi seçmek gerekir.
  • “=DÜŞEYARA(B5; ” bu aşamada “;” ifadesi koyularak verinin alınacağı alanın seçilmesi gerekiyor. Klavye ile seçim yaparak oluşturulabilir.
  • “=DÜŞEYARA(B5;I5:J8” ifadesini yazdıktan sonra F4tuşuna basmak gerekir. Bu işlem ise seçim alanını kilitleyecek ve ifadeyi şu hale getirecek “=DÜŞEYARA(B5;$I$5:$j$8”  
  • Sonrasında yine bir “;” noktalı virgülle bir başka değişken tanımlamak gerekir. Bu değişken ise seçilen alanda verilerin alındığı sütun olan 2. Sütunu ifade eden rakamdır, yani “2” yazılması gerekir.
  • En sonda ise eklenecek olan ifade oradaki veriyi aynen almayı sağlayacak “0” olacak.
  • Sonuçta olarak formül “=DÜŞEYARA(B5; ;$I$5:$j$8;2;0)” olarak bitirilir.

Edubook’ta Excel Eğitmeni Olmak


Sizler de Excel formülleri eğitmenlik alanında uzmansanız ve tecrübeye sahipseniz Edubook’ta ücretsiz eğitmen olma imkanından yararlanabilirsiniz. Kendi eğitimlerinizi oluşturarak  satışa sunabilirsiniz. Aynı zamanda eğitim teknolojileri ve materyal tasarımı ile daha etkin eğitim verebilirsiniz.