Eğitimde Oyunlaştırma Metodu Nedir?

Eğitimde oyunlaştırma eğlendirerek öğretme amacı olan bir kavramdır. İnsanlar, işlerini severek yaptığında daha mutlu ve başarılı olabilirler. Sadece iş alanında değil eğitim alanında da oyunlaştırmanın önemli bir yeri var. Eğitim alanında da konuların eğlenceli hale getirilmesi ve buna bağlı olarak öğrenme süresinin kısaltılması için oyunlaştırma metodu kullanılıyor. Unutma süresini de kısaltan bu metot sayesinde geriye dönük hatırlamalar daha hızlı olabiliyor.

Eğitim dünyasının hızlı gelişmesi ve değişmesi, teknolojinin de etkisiyle birden çok yeniliğin aynı anda gelmesine sebep oluyor. Bu yeniliklere ayak uydurmak bazen hem öğrenciler hem de öğretmenler için zor olabiliyor. Klasik eğitim tekniklerinin ve yaklaşımlarının günümüz sistem ve ihtiyaçlarına uygun olmaması da eğitimde oyunlaştırma kavramını önemli kılıyor. Değişimi ve gelişimi zorunlu hale getiren öğrenme ve öğretme sıkıntıları bu metot sayesinde çok daha kolay bir hale geliyor.

Oyunlaştırma Metodunun Önemi

 

Oyunlaştırma metodu, rutin olarak gerçekleştirilen etkinliklerin oyuna dönüştürülmesi anlamına gelir. Böylece öğretilen içerikler öğrenme potansiyelini üst seviyelere çıkarır. Sınıf içerisinde takım çalışması ve iş birliğini arttıran eğitimde oyunlaştırma tekniği, öğrencileri daha hırslı yaptığından öğrenme düzeyine önemli bir katkı sağlar. Uzun süreli bir öğrenme tekniği olan bu teknik, klasik eğitim metotlarıyla kıyaslandığında çok daha etkili bir öğrenme sağlıyor.

Eğitimde Oyunlaştırmanın Avantajları

 

Çağın en büyük sorunlarından biri olan öğrencilerdeki öğrenme zorluğu, eğitimde oyunlaştırma sayesinde çözülebilir. Öğrencilerin ilgisini çekerek bilgiyi eğlenceli şekilde aktarmanın en doğru yollarından birisi oyunlaştırma tekniğidir. Son yıllarda yaygın olarak uygulanan oyunlaştırma metodunda amaç, öğrencileri öğrenmeye teşvik etmek ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirerek dikkatlerini öğrenmeye vermelerini sağlamaktır. Etkileşimi arttıran ve derse katılım problemini ortadan kaldıran bu metot sayesinde, öğrenciler derse karşı daha ilgili oluyor.

Eğitimde oyunlaştırma sürecinde bulunan geri bildirim aşaması da öğrenim sürecine katkıda bulunuyor. Böylece etkili öğrenme sağlanarak öğrenmek daha keyifli hale getiriliyor. Oyunlaştırma metodu, öğrencilere geri bildirim veren ve bu sayede yapılan yanlışların hızlı şekilde düzeltilmesini sağlayan bir süreçtir.

Eğitimde Oyunlaştırma Tekniği Nasıl Uygulanır?

 

Eğitimde oyunlaştırma tekniğini uygulamanın bazı püf noktaları vardır. İlk olarak eğitmenlerin sınıf düzenine uygun olacak şekilde, küçük takım çalışmalarını arttıracak öğrenme alanları oluşturmaları gerekir. Bu alanlar sayesinde öğrencilerde yarışma heyecanı olacak ve bu da öğrenmeye daha fazla konsantre olmalarını sağlayacaktır.  Ayrıca uzmanlar, bu alanların her hafta değiştirilmesini öneriyor.

Tekniğin uygulanması için öğrenme hedeflerinin belirlenmesi de önemlidir. Öğrenciye verilmesi gereken bilginin oyunlaştırma tekniğine uygun şekilde tekrar düzenlenmeli. Buna ek olarak müfredatın buna göre oluşturulması gerekir. Öğrencilerin öğrendikleri bilgilerin kalıcılığı, oyunlaştırma tekniğinin ne kadar başarılı uygulandığına bağlıdır.

Eğitmenler, öğrencileri için hedefler koymalı. Bu hedefler doğrultusunda ideal bir oyunlaştırma tekniğiyle dönem sonunda değerlendirmelerin nasıl gerçekleştirileceği belirlemelidir. Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bilginin farklı şekilde öğretilmesi sonucunda ortaya çıkacak esnek öğrenme şekillerinin neler olduğu konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır.

Tekniğin başarılı olmasını sağlayacak bir diğer adım da rutinlerin oluşturulmasıdır. Öğrencilerin yapması gereken düzenli işler belirlenmelidir. Her öğrenciye farklı görevler verilerek bu görevlerle ilgili onlardan hikayeler oluşturmaları istenebilir.

Oyunla ilgili olmayan alanlara oyun tasarımı entegre edilebilir. Çünkü öğrenmenin kolaylaştırılması anlamına gelen eğitimde oyunlaştırma metodunun kullanılmasında en büyük etken teknolojidir. Bireyleri motive eden ve geleneksel eğitim metotlarının yanı sıra teknoloji, öğrenciler için bir çözüm sunuyor. Üretme, teknik noktalar, motivasyon ve performans üzerinde olumlu etki sağlıyor.

Hayat boyu öğrenmeyi sürdürecek yeni yöntemlere her zaman ihtiyaç vardır. Bu yöntemlerden biri olan eğitimde oyunlaştırma sosyalleşme, başarma ve öğrenme gibi arzuları öğrenmeyle birleştirerek etkili bir öğrenme sağlıyor. Dilerseniz Eğitimcilerin Kullanması Gereken 5 Dijital Uygulama başlığına göz atabilirsiniz. Edubook, eğitimde oyunlaştırma süreçlerini web 2.0 araçları ile destekleyen bir dijital yeni nesil eğitim platformudur.Edubook’ta üye olmak ve eğitmen olmak ücretsizdir. Ayrıca hazırladığınız Edubooklarınızı dilediğiniz fiyattan satışa çıkarabilirsiniz. Üye ya da eğitmen olduğunuzda  Edubook’ta web 2.0 araçlarını ücretsiz kullanarak  dijital eğitim materyalleriniz tasarlayabilir bunun yanı sıra videolarınızı yükleyebilirsiniz. Şimdi üye olun eduBook avantajlarından yararlanma fırsatını elde edin.

 

İlgili yazı Online Derste Oyun Önerileri