Eğitimcilerin Kullanması Gereken 5 Dijital Uygulama

Eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama ile sınıf yönetimi ve ders organizasyonu konularında daha başarılı olunabilir. Derslerde farklı öğretim yöntemleri ve tekniklerinden yararlanılır. Günlük ders akış planı belirlenirken de farklı stratejiler uygulanır. Ancak öğretmenlerin başvurdukları yöntemler farklı olsa da kullanılan materyaller benzerlik gösterir. Sınav hazırlıkları, notların verilmesi aşamasında, öğrencinin performansını değerlendirmede, yıllık işlenecek  ders planlarının hazırlık aşamalarında  ve takibi gerekli  birçok konuda eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama çeşitleri bulunuyor. Teknolojiye dayalı dijital uygulamalar sayesinde yeni sınıf yönetim stratejileri geliştirilebiliyor.  Hep birlikte kullanabileceğiniz 5 dijital uygulamayı inceleyelim.

Animato

 

Animato; farklı efekt ve geçişlerin bulunduğu, taslaklar kullanılarak videolar oluşturulabilen bir uygulamadır. Online video hazırlama uygulaması olarak da nitelendirilen eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama Animato ile fotoğraflardan film şeridi yapılabilir ve müzik eklenebilir. İstenilen aralığa resim, müzik ve yazı eklenebilir. Küçük videolar da eklenerek farklı konularda kolaylıkla videolar hazırlanabilir. Animato uygulamasının ücretli ve ücretsiz bölümleri bulunur. İlk olarak uygulamaya üye olunur ve stil seçilerek istenilen içerik oluşturulabiliyor. Hazırlanan videolar kaydedilerek sonradan düzenleme yapılabiliyor.

Learning Apps

 

Bir diğer eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama da Learning Apps uygulamasıdır. Bu uygulama ilkokuldan lise kademesine kadar tüm öğrenciler için kullanılabilir. Ücretsiz kullanım imkânı sağlıyor ve kullanmak için üyelik gerekmiyor. Kodlama bilmeye gerek kalmadan eğitici oyunlar oluşturmaya yarayan Learning Apps web 2.0 aracıdır. İçerisinde bulunan kategoriler sayesinde gerekli adımlar takip edilerek oyunlar hazırlanabilir.

Eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama Learning Apps ile eğitici oyun yapabilmek için uygulamada yer alan kategorilerden bazıları; sayı doğrusu, eşleştirme oyunu, çengel bulmaca, at oyunu, kelime bulmaca, gruplu yapboz, serbest metinli cevaplar, klasik test ve resim üzerinde eşleştirme kategorileridir.

Slideshare

 

Özellikle üniversitede eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama Slideshare uygulamasıdır. İnternet üzerinden hazırlanan sunumların paylaşılmasına olanak tanıyan uygulama, etkin bir eğitim verilmesini sağlar. PPT, PDF, Keynote veya OpenDocument formatlarında yüklenebilen sunumlar, gizli veya herkes tarafından görülebilir şeklinde ayarlanabilir. Embed kod sayesinde farklı web sitelerinde de paylaşım yapılabilir. Uygulamada yorum yapma, beğenme ve oylama gibi özellikler de bulunuyor.

Birçok eğitimci ve öğrenci tarafından kullanılan Slideshare, herkesin yararlanabileceği bir sunum arşivi olarak nitelendirilebilir. 80 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip site aylık 200 milyonu aşkın ziyaretçi alıyor.

Thinkglink

 

Eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama denince akla gelen uygulamalardan biri de Thinkglink’tir. Seçilen görsel üzerine soru, yazı veya video bağlantılarının eklenebildiği bir web 2.0 aracıdır. Statik resimlerin daha eğlenceli hale getirilebildiği uygulama sayesinde resimlere interaktif veriler eklenebilir. Resmin üzerinde herhangi bir nokta seçilerek video, bilgi verici yazı veya herhangi bir görsel koymaya olanak tanıyan uygulama, sıkıcı görsellerin eğlenceli hale dönüştürülmesi için kullanılan bir araçtır.

Ücretsiz olarak üye olunabilen uygulamanın kullanılabilmesi için ilk olarak sağ üst köşede bulunan “Create” bölümüne girilmelidir. Sonrasında bir görsel yüklenerek resim üzerinde herhangi bir yere tıklanır. İstenilen yere URL adresi ve tanım eklenir. Resim kaydedildikten sonra embed kod ile farklı platformlarda paylaşılabilir.

Aurasma

 

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı bir web 2.0 aracı olan Aurasma uygulaması, ücretsiz olarak etkileşimli sanal gerçeklik materyallerinin oluşturulmasını sağlar. Oluşturulan materyaller sayesinde, daha verimli şekilde ders işlenebilir. Uygulamada bulunan hazır etkileşimli materyaller kullanılabilir veya özel olarak oluşturulabilir.

Eğitimcilerin kullanması gereken dijital uygulama Aurasma ile gözlem, proje ve deney gibi etkinliklerle ilgili sunumlar yapılabilir. Aynı zamanda bu uygulama yabancı dil öğreniminde de oldukça fazla kullanılıyor. Eğitimde kullanılan dijital uygulamalar daha fazlasına Edubook platformu üzerinden ulaşabilirsiniz. Edubook’ta ücretsiz eğitmen olabilir ve hazırladığınız Edubookları platform üzerinden satabilirsiniz. Ayrıca Edubook’ta web 2.0 araçlarıyla k8, k12 seviyelerinde eğitim materyalleri oluşturarak yükleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak hemen kaydolun ve en iyi fırsatları yakalayın.

İlgili yazı Uzaktan eğitim Araçları ve Yararları