Eğiticinin Eğitimi Nedir?

Eğiticinin eğitimi öğrenciyle iletişimin artmasını ve öğrenciye aktarılan bilginin kalıcı olmasını sağlayan bir programdır. Grup eğitimi ve birebir eğitim konularında kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanan program, eğitim kalitesini arttırarak ders anlatım teknikleri konusunda da katkıda bulunuyor.

Eğitimin asıl amacı, öğrencilere aktarılan bilgilerin kalıcı olmasıdır. Yazılı ve görsel materyaller kullanılarak katılımcıların motivasyonunun arttırılması da eğiticinin eğitimi programının bir diğer önemli amacıdır.

Eğiticinin Eğitimi Önemli Mi?

 

Derse öğrencilerin daha motive şekilde katılabilmesi konusunda başarılı olmak için eğiticinin eğitimi programı katkı sağlar. Eğiticinin eğitimi prograramı neden öneml? Çünkü, değiticiden sürdürülebilir ve yaratıcı bir eğitim becerisine sahip olması beklenir. İş dünyasında iş verimliliğinin arttırılmasını amaçlayan eğitim programı, profesyonel eğitimciler yetiştiriyor. İş güvenliği gibi konularda da personel eğitimi bu programa dahildir.

Ayrıca eğiticinin eğitilmesi konusunda temel prensiplere sahip  bu programda online eğitim seçeneklerinin de bulunduğu kurumlar yer alıyor. Bu kategoride hizmet veren kurumlar, yol ve yemek masrafından sizi kurtararak online eğitim seçeneği sunuyor. Zaman ve mekan kısıtlaması olmadan kolayca programa dahil olabilirsiniz.

Eğiticinin Eğitimi Sertifikası

 

Eğitici olmak isteyen ya da kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişiler eğitimlere katıldıktan sonra eğiticinin eğitimi sertifikasını alabilmektedir. Bunu alabilen kişiler çeşitli sektörülerde görev yapabilirler. Örneğin; iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, özel şirketlerde iş güvenliği doktoru olmak isteyen kişiler, iş yerlerinde sunum yapan personeller, yöneticiler, insan kaynakları bölümünde çalışanlar, iş güvenliği ve iş hekimliği yetiştiren kurumlarda görev almak isteyenler, personel eğitimi konusunda görev alanlar, eğitmen olanlar ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’na bağlı olan eğitimciler olarak sayılabilir.

Online uzaktan eğitim programı ile de eğiticinin eğitimi sertifikası alınabilir. Ders tekrarı yapmaya da imkan tanıyan online eğitim, pratik çözü seçenekleriyle kolay yoldan sertifika almanıza yardımcı oluyor. Özellikle yüz yüze derslere katılmaya zamanı olmayan kişiler uzaktan eğitimle sertifika sahibi olabilirler. Uzaktan eğitimle alınan sertifikaların yüz yüze eğitimle alınan sertifikalardan da hiçbir farkı yok.

Eğiticinin Eğitimi ve İş Verimliliği

 

İş dünyasında iş veriminin arttırılması için yetişkin eğitimi önemlidir. Bunu etkili bir şekilde gerçekleştirmek için de eğiticinin eğitimi programı bir araç olarak kullanılabilir. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği kategorisindeki eğitimciler için bu program daha fazla tercih edilmektedir.

İş veriminin arttırılabilmesi de verilen eğitimlerin içeriğinin kalitesine bağlıdır. Kaliteli eğitimler de bu alanda uzmanlaşmış kişilerden alınmalıdır. Personellerin eğitilmesinde görev alan profesyonel eğitimciler, eğiticinin eğitimi programı ile iş verimliliğini üst seviyelere çıkarabilir.

Eğiticinin Eğitimi Programının Amaçları

 

Programın asıl amacı, katılımcıların iyi bir eğitici olmalarını sağlamaktır. Farklı öğretim yöntemlerini kullanarak dersleri daha etkili işleyebilmek, öğrenen kişiyle daha iyi iletişim kurmak ve öğretim teknolojilerini kullanabilmek için tasarlanmış bir programdır. Eğiticinin eğitimi programı, eğiticilik görevinin daha etkili ve verimli şekilde yerine getirilebilmesini, temel bilgileri edinmeyi ve eğitim becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

Ayrıca, eğitim merkezi ve eğitim birimlerinin hizmetlerini tasarlamak ve verilen eğitim hizmetlerini değerlendirmek için gereken bilgi ve becerileri kazandırır. Geniş bir bakış açısı kazandıran program, öğrenen merkez yaklaşıma dayalı öğretim yöntemlerini ve stratejilerini kullanmayı öğretir.

Çalışma yaşamına katkıda bulunan eğiticinin eğitimi programı, bu alanda çalışacak kişilerin niteliklerini geliştirerek verilen eğitimin kalitesini artırır. Bu programa başvurmak için ise üniversite mezunu olmak gerekiyor. Sertifika programında 60 ders saati bulunuyor ve sertifika verilirken yazılı sınav yapılıyor. Sertifika almaya hak kazananlar eğiticinin eğitimi konusunda eğitmen olmaya hak kazanıyor.  Siz de bu alanda eğitmen iseniz Edubook’ta ücretsiz olarak eğitmen olabilirsiniz.  Web 2.0 araçlarını kullanarak k8 ve k12 seviyelerinde eğitim materyalleri oluşturabileceğiniz Edubook’a hemen şimdi kaydolun ve avantajlarından yararlanmaya başlayın.

İlgili yazı Uzaktan eğitimin Öğretmenler Üzerindeki Etkisi