E-Posta (E-Mail Marketing) Pazarlama

E-posta pazarlama mektuplaşmanın modern hali olan e-posta ile haberleşmenin dijital pazar kısmıdır. Bir haberleşme aracı olarak e-posta uygulaması; internet kullanımının artması, teknoloji ve dijital pazarlamanın gelişmesi ile farklı bir işlev kazanmıştır.

E-Posta Pazarlama Reklamları

E-posta pazarlama mektuplaşmanın modern hali olan e-posta ile haberleşmenin dijital pazar kısmıdır. Bir haberleşme aracı olarak e-posta uygulaması; internet kullanımının artması, teknoloji ve dijital pazarlamanın gelişmesi ile farklı bir işlev kazanmıştır. Ayrıca ihtiyaç ve beklentilerin de farklılaşması  e-posta kullanımını yalnızca bir haberleşme ağı olmaktan çıkarmış ek olarak pazarlama aracı olarak da kullanılmasına olanak tanımıştır. E-posta pazarlama nedir diye incelendiğinde bunun kavram bazında e- mail marketing olarak nitelendirildiğini belirtmek gerekir. Elektronik posta alanında, pazarlama mesajlarının ya da tanıtım odaklı pazarlama mesajlarının belli bir topluluğa ulaştırılması e-posta pazarlama yöntemi ile mümkündür. Belli kitlelere ulaşarak direkt pazarlama aracı olarak kullanılan yeni dönem reklam pazarlama yöntemlerinden biridir. Özellikle web ağlarının gelişmesi ile beraber çok daha stratejik optimizasyonlar güncellenmiştir.

E Posta Reklamları Nedir?

E-posta  pazarlama elektronik postaların ilgili kesime mail yoluyla iletilmesidir. Fakat bu teknik sadece ürün ya da hizmetlerle ilgili bilgi verilmesi üzerine kurulmamıştır. Aynı zamanda markanın tanınırlığını oluşturmak/arttırmak, yeni ürünleri tanıtmak ve doğrudan kullanıcı ile paylaşmak amaçlanır. E-posta pazarlama reklam ve tanıtım anlamındaki en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Çünkü oldukça kişisel ve tamamen kişilerin önceki aramaları ya da ilgili oldukları konuların tespitiyle çalışan bir türdür. E-posta pazarlama reklamları vermek ya da kendinizin bu reklam türünü oluşturabilmesi  için Google AdWords hesabına sahip olması gerekmektedir. Ardından kişilerin bireysel özellikleri, yaşanan şehir konumunun belirlenmesi, demografik özellikler, anahtar kelimeler, markalar gibi faktörler değerlendirilip reklamlar oluşturulur. Oluşturulan reklamlar ilgili kişilerin mail adreslerinde görünür hale getirilir.

Elektronik Posta Pazarlama Sürecinin İlk Aşaması Nedir?

E-posta pazarlama kanalıyla kişilere hitap etmek için öncelikle hedefler belirlemek gerekir. Bu hedeflerle ilgili bir plan ve proje doğrultusunda hareket edildiğinde hedeflenene ulaşılır. E-mail marketing çalışması için ilk aşama olarak doğru kitle ve bu kitlenin e-mail adresleri temin etmektir. Yani öncelikli olarak yapılması gereken veri toplamaktır. Veri toplama aşamasında binlerce insanın mail adreslerinin bulunması ve onayları kapsamında kullanılabilir olması gerekir. Zira kişisel verilerin korunması kapsamına dikkat edilmezse ve yasal olmayan yollardan pazarlama postası gönderilirse bunun ağır yaptırımları vardır. Sonraki e-posta pazarlama aşaması, profesyonel toplu mail gönderimi yapan servislerle çalışmaktır. Devamında içerik, metin ve en uygun tasarımın oluşturulması gerekir. Toplu mail hizmeti sağlayan yazılım servisleri detay gösteren raporlar sunmak zorundadır. Bu raporlar düzenli olarak analiz ve takip yapabilmek için son derece önem taşır. Son adım olarak ve belki de emeklerin boşa gitmemesi için e-posta pazarlama maillerinin spama düşmemesi gerekir. Ancak bunu sağlamak her zaman kolay değildir. İşte bu nedenle profesyonel yazılımlara hakim olmak çalışmanızı kusursuz bir hale getirecektir.

Edubook’ta E- Posta Pazarlama Eğitmeni Olmak

E-posta pazarlama alanının ne denli geniş ve aynı zamanda meşakkatli bir iş olduğu aşamaları ile ortadadır. E-posta pazarlama işinde uzmanlaşmak ve gerek kişisel gerek ise firmalar bazında hizmetler sunmak için siz de  Edubook’ta aktif olarak yer alabilirsiniz. Uzman kadromuz ve işini tutkuyla yapan eğitmenlerimizin eğitimlerine katılmak için hemen ücretsiz olarak kaydınızı yaptırabilirsiniz. Edubook yaşam boyu öğrenmeye ve öğretmeye gönül vermiş herkesin yanındadır. Şayet siz bir e-posta pazarlama uzmanı iseniz ücretsiz bir biçimde kaydınızı oluşturup Edubook’ta dijital araçlarla ile hazırlamış olduğunuz; materyallerinizi, videolarınızı  Edubook’a yükleyebilirsiniz. Edubooklarınızı e-posta pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyenlerle paylaşabileceğiniz gibi satışını da  yaparak kolayca gelir elde etmeye başlarsınız. Edubook ile e-posta pazarlama uzmanları dijital bir ortamda bu eğitimleri verebilirler.Eğitmen ol kısmından eğitmen olun, eğitimlerinizi yükleyin ve kazanmaya başlayın.

İlgili Yazı Dijital Pazarlama Nedir? Online Dijital Pazarlaama Eğitimi

İlgili Yazı İçerik Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.