E-Posta (E-Mail Marketing) Pazarlama

E-Posta Pazarlama Reklamları

E-posta pazarlama mektuplaşmanın modern hali olan e-posta ile haberleşmenin dijital pazar kısmıdır. Bir haberleşme aracı olarak e-posta uygulaması; internet kullanımının artması, teknoloji ve dijital pazarlamanın gelişmesi ile farklı bir işlev kazanmıştır. Ayrıca ihtiyaç ve beklentilerin de farklılaşması  e-posta kullanımını yalnızca bir haberleşme ağı olmaktan çıkarmış ek olarak pazarlama aracı olarak da kullanılmasına olanak tanımıştır. E-posta pazarlama nedir diye incelendiğinde bunun kavram bazında e- mail marketing olarak nitelendirildiğini belirtmek gerekir. Elektronik posta alanında, pazarlama mesajlarının ya da tanıtım odaklı pazarlama mesajlarının belli bir topluluğa ulaştırılması e-posta pazarlama yöntemi ile mümkündür. Belli kitlelere ulaşarak direkt pazarlama aracı olarak kullanılan yeni dönem reklam pazarlama yöntemlerinden biridir. Özellikle web ağlarının gelişmesi ile beraber çok daha stratejik optimizasyonlar güncellenmiştir.

E Posta Reklamları Nedir?

E-posta  pazarlama elektronik postaların ilgili kesime mail yoluyla iletilmesidir. Fakat bu teknik sadece ürün ya da hizmetlerle ilgili bilgi verilmesi üzerine kurulmamıştır. Aynı zamanda markanın tanınırlığını oluşturmak/arttırmak, yeni ürünleri tanıtmak ve doğrudan kullanıcı ile paylaşmak amaçlanır. E-posta pazarlama reklam ve tanıtım anlamındaki en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Çünkü oldukça kişisel ve tamamen kişilerin önceki aramaları ya da ilgili oldukları konuların tespitiyle çalışan bir türdür. E-posta pazarlama reklamları vermek ya da kendinizin bu reklam türünü oluşturabilmesi  için Google AdWords hesabına sahip olması gerekmektedir. Ardından kişilerin bireysel özellikleri, yaşanan şehir konumunun belirlenmesi, demografik özellikler, anahtar kelimeler, markalar gibi faktörler değerlendirilip reklamlar oluşturulur. Oluşturulan reklamlar ilgili kişilerin mail adreslerinde görünür hale getirilir.

Elektronik Posta Pazarlama Sürecinin İlk Aşaması Nedir?

E-posta pazarlama kanalıyla kişilere hitap etmek için öncelikle hedefler belirlemek gerekir. Bu hedeflerle ilgili bir plan ve proje doğrultusunda hareket edildiğinde hedeflenene ulaşılır. E-mail marketing çalışması için ilk aşama olarak doğru kitle ve bu kitlenin e-mail adresleri temin etmektir. Yani öncelikli olarak yapılması gereken veri toplamaktır. Veri toplama aşamasında binlerce insanın mail adreslerinin bulunması ve onayları kapsamında kullanılabilir olması gerekir. Zira kişisel verilerin korunması kapsamına dikkat edilmezse ve yasal olmayan yollardan pazarlama postası gönderilirse bunun ağır yaptırımları vardır. Sonraki e-posta pazarlama aşaması, profesyonel toplu mail gönderimi yapan servislerle çalışmaktır. Devamında içerik, metin ve en uygun tasarımın oluşturulması gerekir. Toplu mail hizmeti sağlayan yazılım servisleri detay gösteren raporlar sunmak zorundadır. Bu raporlar düzenli olarak analiz ve takip yapabilmek için son derece önem taşır. Son adım olarak ve belki de emeklerin boşa gitmemesi için e-posta pazarlama maillerinin spama düşmemesi gerekir. Ancak bunu sağlamak her zaman kolay değildir. İşte bu nedenle profesyonel yazılımlara hakim olmak çalışmanızı kusursuz bir hale getirecektir.

Edubook’ta E- Posta Pazarlama Eğitmeni Olmak

E-posta pazarlama alanının ne denli geniş ve aynı zamanda meşakkatli bir iş olduğu aşamaları ile ortadadır. E-posta pazarlama işinde uzmanlaşmak ve gerek kişisel gerek ise firmalar bazında hizmetler sunmak için siz de  Edubook’ta aktif olarak yer alabilirsiniz. Uzman kadromuz ve işini tutkuyla yapan eğitmenlerimizin eğitimlerine katılmak için hemen ücretsiz olarak kaydınızı yaptırabilirsiniz. Edubook yaşam boyu öğrenmeye ve öğretmeye gönül vermiş herkesin yanındadır. Şayet siz bir e-posta pazarlama uzmanı iseniz ücretsiz bir biçimde kaydınızı oluşturup Edubook’ta dijital araçlarla ile hazırlamış olduğunuz; materyallerinizi, videolarınızı  Edubook’a yükleyebilirsiniz. Edubooklarınızı e-posta pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyenlerle paylaşabileceğiniz gibi satışını da  yaparak kolayca gelir elde etmeye başlarsınız. Edubook ile e-posta pazarlama uzmanları dijital bir ortamda bu eğitimleri verebilirler.Eğitmen ol kısmından eğitmen olun, eğitimlerinizi yükleyin ve kazanmaya başlayın.

İlgili Yazı Dijital Pazarlama Nedir? Online Dijital Pazarlaama Eğitimi

İlgili Yazı İçerik Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?