Dünyada Uzaktan Eğitim Durumu ve Bazı Etkileri

Dünyada uzaktan eğitim son yılların en köklü değişim örneklerinden biridir. Aslında  küresel çapta yıllar içerisinde hayata geçirilebilecek olan bu eğitim modeli zorunlu sebeplere ani bir biçimde oluştu. Pandemi sürecinde izole bir hayat sürdürme zorunluğu birçok uygulamayı beraberinde getirdi. Eğitimin aksamaması için de global olarak uzaktan eğitim uygulamasına geçildi.

Dünyada uzaktan eğitim uygulamaları ilk aylarda uygulanması kolay bir halde olmasa da bugün itibarıyla son derece nitelikli bir hal almıştır. Elbette ülkeler bazında ele alındığında her ülkenin uzaktan eğitimde başarı elde ettiğini söylemek mümkün olmayabilir. Yetkin bir teknolojik donanım ile hazırlıkların eksiksiz planlanması uzaktan eğitiminde başarılı bir uygulama olmasını sağlamıştır. Ayrıca uzaktan eğitim süreçlerine hazırlık yapmak bir maliyet ve gelişmiş ülke standartları gerektirdiği için ekonomisi iyi olmayan ülkelerde ne yazık ki dramatik durumlar oluşturmaktadır.

Global Çapta Uzaktan Eğitim


Dünyada uzaktan eğitim etkisi ve organize olunması konuşulmaya devam ederken istatistiki verilere göre tam bir başarı sağlanması yılları alabilir. Ancak online eğitime aşina olan eğitmenler için durum böyle değildir. Çünkü uzaktan eğitimin avantajları iyiden iyiye fark edilirken bunun aslında ne denli mantıklı bir sistem olduğu da anlaşılmaktadır. Dünyada uzaktan eğitim yansımaları; yaş grupları, sınıftaki öğrenci sayısı ve ders türüne göre farklı şekillerde değerlendirilebilir.

Okulların kapalı olduğu dönemlerde de eğitim hakkını kullanmak her öğrencinin hakkıdır. Fakat fırsat eşitsizliği eğitimde de kendini gösterdiğinden sekteye uğramalar söz konusu olmuştur. Öğrenmeye devam edebilmek için gereken teknolojik yapı ve maddi yeterlilik her ülkede aynı ölçüde değildir. Bu nedenle bir kesim mükemmel bir eğitim alırken diğeri eğitime ulaşamadığından uzaktan eğitim yankıları yıllar boyu sürecek demektir.

Dünyada Uzaktan Eğitimin Etkileri


İlk olarak 1728 yılında denemeleri yapılan uzaktan eğitim şekli o zamanlar farklı usullere dayanmıştır. Boston gazetesinde "Steno Dersleri" olarak başlatılan uygulama 1833 yılında İsveç Üniversitesi’nde kızlar için "Mektupla Kompozisyon Dersleri" olarak verilmiştir. Uzaktan eğitim sisteminin temellerinin o yıllarda atıldığını söylemek son derece doğru olur.

Günümüzde salgının giderek yayılması global olarak uzaktan eğitime geçilmesine sebep olmuştur.  Tarihte de çeşitli örnekleri bulunan global salgın, bu yüzyıl insanının ilk kez deneyimlediği bir şey olduğu için dünyada uzaktan eğitim konusunda yeterli çalışmalar yapılmamıştı. Ancak buna rağmen hızlı bir organize çalışmalarla dijital donanım sağlanıp uzaktan eğitime geçiş yapılabilmiştir. Teknolojik materyallere ulaşımı olan öğretmen ve öğrenciler için iş daha kolay ilerlemektedir. Ama imkanı kısıtlı olan kişiler ya da ülkeler bu haklardan yararlanmakta zorluk yaşamaktadırlar. Dünyada uzaktan eğitim şekli gelecek zamanlarda güncellenip çok daha konforlu bir alan haline gelecektir.

Yeni Dünya Düzeninde Uzaktan Eğitimi Avantaja Çevirmek


Yeni dünya düzeninin sıkça gündeme gelmesi zaten gelmekte olan mutlak gerçeği dile getirmektedir. Evden çalışma, evden eğitim, evden alışveriş gibi birçok değişim özellikle pandemi döneminde hayatlarımıza daha da girmiştir. Dünyada uzaktan eğitim milyarlarca insanın eş zamanlı olarak faydalandığı sistematik bir düzendir. Bu birtakım zorlukları beraberinde getirse de henüz yeni olan her şeyin ilk etapta alışma süreci olduğunu kabul etmek gerek. Yani belli bir düzen oluşturmak için gereken tek şey zamandır.

Uzaktan eğitim; ulaşım, yemek, üniforma, okul hazırlığı gibi birçok teferruatı ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda, zamandan da tasarruf sağlayarak herkesin bulunduğu yerde derse bağlanabilme imkanını eşit olarak sunmuştur. Tabi ki buradaki eşitlik teknolojik aygıtlara erişimi olan kişiler için geçerlidir. Dünyada uzaktan eğitim ve online derslerin yaygınlaşması birtakım eğitim araçlarının da kullanımını arttırmıştır. Edubook’ta web 2.0 araçları ile k8, k12 ya da üniversite seviyelerinde eğitim materyalleri oluşturup videolar yükleyebilirsiniz. Ücretsiz kaydınızı yaptırıp Edubook avantajlarından yararlanmaya şimdi başlayın.

Dünyada ve ülkemizdeki uzaktan eğitim istatistik verileri için kaynak: https://uni.cf/3wFmidW

İlgili Yazı Eğitim 5.0 Nedir?

İlgili Yazı Online Derste Oyun Önerileri