Dijital Çantada Neler Var?

Dijital Çantada Neler Var?

Dijital çantalarda ders materyalleri, ders notları, videolar ve testler yer almaktadır. Dijital çantalar öğrenciler için oldukça büyük kazanımlara sahiptir.

Dijital çantalarda ders materyalleri, ders notları, videolar ve testler yer almaktadır. Dijital çantalar öğrenciler için oldukça büyük kazanımlara sahiptir. Dijital çantada neler var sorusu son dönemlerde bu çantaların popüler olmasıyla birlikte sosyal medyada en sık sorulan sorular arasındaki yerini almıştır. Dijital çantalar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanları sayesinde zaman ve mekândan tamamen bağımsız olarak kullanılabilen ve 7/24 istenilen konu hakkında ders alınabilen bir platformdur. Edubook, son yıllara damgasını vurmuş ve oldukça büyük bir açığı kapatmıştır. İnternet üzerinden okul eğitimleri yayınlayan ve anasınıfından liseye kadar pek çok konuyu videolu şekilde yayınlayan bir platformdur.

Bu videolu eğitimler sayesinde tüm öğrenciler eksik olduğu konular ve derslerle ilgili en detaylı bilgiyi Edubook’lar sayesinde öğrenebilmektedir. Dijital çantalar da tüm bu eğitimler içerisinde yer alan sınav notları, videolar ve diğer dijital materyalleri içinde barındırmaktadır. Bu sebeple pek çok öğrenci istediği zaman istediği yerden çalışmasına devam edebilmektedir. Gereken tek şey yalnızca basit bir internet bağlantısından başka bir şey değildir. Bağlantı sayesinde hiçbir problem yaşamadan eğitimine kaldığı yerden devam etmek mümkündür. Bazı durumlarda indirilebilen ders seçenekleri sayesinde internet bağlantısına da gerek kalmadan dijital çantasını kullanabilmektedir. Öğrenciler ve veliler bu durumu oldukça büyük ilgi ve beğeniyle karşılamıştır.

 

Dijital Çanta Neden Kullanılmalıdır?

Dijital çantaların ve Edubook’ların kullanım alanları yalnızca K12 kategorisinde yer alan okul öğrencileriyle sınırlı değildir. İki seçenek de pek çok farklı açıdan kullanıma müsaittir. Edubook oldukça büyük bir eğitim platformu olarak hizmet vermektedir. Grafik tasarımdan kişisel gelişime kadar pek çok konuyu içerisinde barındırmaktadır. Bu sayede oldukça yaygın bir şekilde de tercih edilmeye devam etmektedir. Pek çok kişi dijital çantaların kullanım alanları sebebiyle tercih edebilmektedir. Çünkü zaman ve lokasyondan tamamen bağımsız olarak her yerde kullanılabilmesi oldukça büyük bir avantajdır. Her şeyin dijitalleşmeye başladığı dönemlerde eğitimin de dijital olarak alınabilmesi pek çok kişi için oldukça büyük fırsatlardan biri haline gelmiştir.

Dijital çantaları kullanarak tüm eksikleri tamamlayabilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Edubook üzerinden alınan eğitimlerle bu artık imkânsız değil. İçerisinde sanal kitaplar, eğitim materyalleri, video ve test gibi elementleri barındıran dijital çantalar çok popüler hale gelmiştir. Pek çok durumda öğretmenler tarafından da tavsiye edilen bu çantalar sayesinde pek çok öğrenci okulda anlayamadığı konuları dijital çantası sayesinde anlayabilir hale gelmiştir. Bu durum da eğitimde bir devrimin yaşanacağının sinyalleri olarak görülmektedir. Edubook, pek çok öğrencinin tercih ettiği ve anlık olarak 52.400 öğrencinin faydalandığı bir platformdur. Bu eğitim platformu sayesinde hem öğrenciler okul derslerini pekiştirebiliyor hem de insanlar ilgi alanlarını öğrenmek için kurslar satın alabiliyor.

 

Dijital Çanta Nasıl Kullanılır?

Dijital çantaların nasıl kullanıldığı pek çok kişi için merak konusudur. Çok yeni bir yenilik olduğu için bazı kişiler tarafından halen nasıl kullanıldığı hakkında bilgi bulunamamaktadır. Dijital çanta nasıl kullanılır sorusu son dönemde sosyal medyada yer alan en büyük sorunlardan birisidir. Oldukça basit bir kullanım şekline sahip olan dijital çantalar yalnızca bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar. İnternet bağlantısı sayesinde rahatlıkla erişilebilen dijital çantalar pek çok açıdan öğrencilerin büyük dertlerinden arınmalarını sağlamıştır. Dijital çantaların kullanım alanlarının oldukça yaygın olması sebebiyle hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Artık bir şeyleri öğrenmek internetle mümkün hale gelmeye başlıyor.

Edubook; 72 iş ortağı, 4.280 alanında uzman eğitmen, 52.400 öğrenci ve 2.960 adet zengin içeriğine sahiptir. Bu zengin içeriği sayesinde oldukça büyük bir eğitim platformu haline gelmiştir. Edubook sayesinde pek çok kişi oldukça büyük bir fırsata sahiptir. Eğitimde fırsat eşitliğinin en yüksek şekilde uygulandığı Edubook sayesinde pek çok öğrenci istediği eğitimlere anında erişebilir hale gelmiştir. Zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde eğitim alınabilen bir platform olan Edubook kısa zamanda 50.000 öğrenci tarafından tercih edilir hale gelmiştir. İlerleyen süreçlerde çok daha fazla öğrenci sayısına sahip olacağı düşünülen Edubook, yolunun uzun olduğunu ve pek çok yenilikle birlikte daha da gelişeceğini ifade eden açıklamalar yapmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.