Dijital Çanta Nedir?

Dijital Çanta Nedir?

Dijital çanta da tam olarak bu noktada öğrencilere en büyük destek ve fırsatları sunmaya başladı. İnternet üzerinden alınabilecek tüm videolu içerikler ve testleri barındıran bu çantalar sayesinde pek çok öğrenci rahat bir nefes aldı.

Pandemi süreciyle birlikte pek çok kişi internet üzerinden bir şeyler öğrenmeye, evden çalışmaya ve kısacası her şeyi internetten yapmaya başladı. Böylece aslında eğitimin de yalnızca basit bir internet bağlantısı sayesinde ne kadar kolay bir şekilde alınabileceği görülmüş oldu. Dijital çanta da tam olarak bu noktada öğrencilere en büyük destek ve fırsatları sunmaya başladı. İnternet üzerinden alınabilecek tüm videolu içerikler ve testleri barındıran bu çantalar sayesinde pek çok öğrenci rahat bir nefes aldı. İhtiyacı olan tüm kaynakları ve tüm içerikleri elde edebilen ve internet bağlantısının olduğu her yerde kullanabilen öğrenciler zaman ve mekândan bağımsız hale geldi.

Zaman ve mekâna hiçbir şekilde bağlı olmadan lokasyon neresi olursa olsun eğitimine devam edebilmek pek çok öğrenci tarafından ilgiyle karşılanıyor. Son yıllarda pandeminin de etkisiyle YouTube ya da farklı sosyal medya platformları üzerinden pek çok şey öğrenilebiliyor. Bunlara ek olarak Edubook sitesinde yer alan pek çok içerik de öğrencilere yönelik şekilde sunulmaktadır. Son derece profesyonel bir eğitim ortamının oluştuğu Edubook ile artık her zaman her yerde eğitim alabilmek mümkün. 72 iş ortağı, 4.280 alanında uzman eğitmen ve 52.400 öğrenciyi birbiriyle buluşturan Edubook son yılların ilgiyle takip edilen projeleri arasında yer almaktadır. Her geçen gün artan öğrenci sayısıyla da ilgiyi üzerine toplamaya devam etmektedir.

 

Dijital Çanta Ne İşe Yarar?

Dijital çanta, Edubook üzerinden alınacak eğitimler için oldukça büyük bir ihtiyaçtır. İçerisine sanal kitapların, eğitimlerin, testlerin ve diğer sanal materyallerin yerleştirilmesiyle birlikte konumdan bağımsız olarak eğitime sürekli devam edilebilmesi dijital çanta kullanım alanları arasında yer almaktadır. Edubook’un sunduğu eğitim fırsatlarıyla ve içerisinde yer alan 2.960 zengin ders içeriğiyle her zaman bir adım önde olmak mümkün. İnternet üzerinden eğitim alınabildiğinin ve bu eğitim sayesinde oldukça profesyonel bazı işler yapılabildiğinin kanıtları pandemide herkes tarafından görüldü. Bu sebeple pek çok öğrenci Edubook üzerinden eksik olduğu eğitimleri alarak kendini geliştirmek için ilk adımı atmaya başladı.

Bu eğitimlerde kullanılacak olan dijital materyaller ise dijital çantalar aracılığıyla saklanmaktadır. Dijital çantalar internetin olduğu her yerde öğrencilerin yanı başında olmaktadır. Bazı durumlarda cihazlara indirilebilmesi sebebiyle internetsiz her yerde de kullanılabilmektedir. Tüm ders notlarına, sınıfla ilgili detaylı bilgilere ve duyurulara dijital çanta aracılığıyla ulaşabilmek mümkündür. Edubook, uzun yıllardır sektörde bulunan bir açığı kapatarak oldukça büyük bir işe imzasını atmıştır. Bu sebeple pek çok kişi tarafından tavsiye edilmektedir. Dijital çantalar ve Edubook oldukça kısa bir sürede ulaştığı 52.400 öğrenci sayısının ilerleyen dönemlerde kartopu etkisiyle büyümeye devam edeceği ön görülüyor. Pek çok kişi eğitimini devam ettirmek için bu çantaları ve paketleri satın alıyor.

 

Dijital Çanta Faydaları

Dijital çantaların öğrencilere sunduğu pek çok fayda vardır. Okulda öğrenilemeyen ya da pekiştirilemeyen derslerin Edubook sayesinde öğrenilebilmesi oldukça mümkündür. Pek çok öğrenci tarafından denenerek onaylandığı üzere Edubook, oldukça profesyonel bir eğitmen kapasitesine sahiptir. K12 başlığı altında anaokulundan liseye kadar tüm sınıfları içeren ve bu sınıflara ait ek derslerin olduğu Edibook, aynı zamanda büyükler için de imkânlar tanıyor. Grafik tasarımdan yazılım geliştirmeye, tasarımdan kişisel gelişime kadar pek çok alanda oldukça geniş kurs imkânları sunulmaktadır. Bu noktada dijital çanta faydaları devreye girmektedir. Dijital çantalarla tüm bu kursların kaynaklarını, notlarını ve ödevlerini saklamak mümkündür.

Üstelik dijital çantalar hiç yer kaplamaz çünkü internet ortamında saklanır. İstenildiği zaman rahatlıkla kullanılabildiği için pek çok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Dijital çantalar Edubook’un bulduğu ve sürekli olarak geliştirmeye devam ettiği bir sistemdir. Öğrencilerin dersleri çok daha iyi kavrayabilmesi ve bunun sonucunda kendini geliştirmesini hedefler. Tüm olanaklar ve imkânlar sunularak hazırlanan dijital çantalar sayesinde pek çok öğrenci oldukça büyük bir hevesle kurslara kaydolabilir. Okuldaki eksiklerin tamamlanması ve bu eksiklerin en hızlı sürede bitirilebilmesini sağlayan Edubook’lar çocuklar ve gençler arasında oldukça popüler. Pek çok veli de bu durumun farkında olarak çocuklarına eksik olan derslerini ve notlarını tamamlayabilmeleri için Edubook’tan kurs satın alarak bir dijital çanta oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.