Dijital Çanta ile Eğitim

Dijital Çanta ile Eğitim

Fiziki defter ve kitapların yer aldığı ağır çantaların yerini kimi zaman cep telefonlarına bile sığan digital çanta kavramının almasına olanak sağladı.

 

Gelişen teknoloji ile birlikte artık dijital bir çağ yaşanmaktadır. Yaşanan bu çağda birçok iş ve işlem dijital alanda rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Yaşanan pandemi ile birlikte internet ve dijital dünyanın sınırları daha rahat keşfedilebildi. Bir çok şirket çalışanlarını evlerinden online olarak çalışmaya geçirirken eğitim alanında da önemli gelişmeler yaşandı.

 Pandemi ile birlikte dijital alan artık daha da çok kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 2 yıl süren kapanma döneminde eğitim online olarak verilmeye başlandı. Bu sayede eğitim ve öğretiminin okullarda ya da fiziki binalarda yüz yüze yapılabileceği gibi internet üzerinden de yapılabileceği göründü. Bu aynı zamanda fiziki defter ve kitapların yer aldığı ağır çantaların yerini kimi zaman cep telefonlarına bile sığan digital çanta kavramının almasına olanak sağladı.

 Dijital Çanta Nedir?

 Edubook olarak okullarda ve dershanelerde verilen eğitimin online olarak da verilebileceğini savunmaktayız. Bu alanda oluşturduğumuz sistem ile farklı yaş ve eğitim düzeylerinden öğrencilerin istedikleri dersler ile ilgili istedikleri öğretmende ders almasına imkan sunmaktayız. Oluşturulan digital çanta sistemi ile birlikte öğrenciler defter ya da kitap taşımadan dijital olarak eğitimlerini istedikleri yerden alabilmektedir.

 Eğitimde eşitlik ilkesine dayanarak edubook.com.tr olarak tüm öğrencilerimizin aynı düzeyde aynı kalitede eğitim almasını sağlamaktayız. Digital çanta sistemimizde dört binden fazla eğitimci elli binden fazla ise öğrenci online olarak eğitim almaktadır.

 Okul eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişim alanında da farklı konularda hobi eğitimleri yer almaktadır. Sistemimizde okul çağındaki öğrenciler için ilkokul 1 den 12. sınıfa kadar tüm sınıf düzeylerinde uzman eğitimcilerimiz yer almaktadır.

 Online Eğitim Sistemi

 "Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili bir yer değildir. Okul her yerdir." haylaz Hababam sınıfı öğrencileri için söylenen bu öğüt niteliğindeki söz pandemi de tüm dünyada kendini kanıtladı. Eğitim insan hayatının her alanında ihtiyaç duyacağı bir kavramdır. Dünya her gün kendini yenilemekte her gün yeni bir kavram hayatımıza girmektedir. Bu yeniliklere ancak eğitim ile hakim olmamız mümkündür.

 Okul öncesi çağda evde başlayan eğitim daha sonrasında okulda ve sonrasında ise hayatın kendisinin içinde devam etmektedir. Ancak eğitime her zaman ulaşmak herkes için mümkün olmamaktadır. Ancak edubook digital çanta ile artık eğitim internet olan her yerde herkese ulaşılabilir durumda yer almaktadır.

 Online Eğitimin Faydaları

 Online eğitim almanın birçok faydası bulunmaktadır. Bunların en başında ise istenilen yerde istenilen zaman bilgiye kolay bir şekilde erişmek gelmektedir. Online eğitim bu alanda öğrencilere destek olmaktadır. Karşılaşılan bir sorunda edubook.com.tr adresinden bilgi almak istediğiniz konu ya da çözemediğiniz soru ile ilgili anında destek alabilirsiniz.

 Online eğitim sadece eğitim öğretim çağındaki çocuklarımız için değil çalışan kişiler içinde kolaylıklar sağlamaktadır. Kendini geliştirmek yeni bilgiler öğrenmek için kurslara katılım çalışanlar için zorlayıcı olmaktadır. Ancak digital çanta içinde yer alan eğitimler sayesinde her yerden eğitim alınabilmektedir. Online eğitim zaman ve mekan sıkıntısı olmadan her yerden okula bağlanmayı sağlamaktadır. Buda eğitimin aksamasına engel olmaktadır.

 Dijital Çanta İçinde Neler Bulunmaktadır?

 Edubook hemen her alanda farklı eğitim konuları ile öğrencilerine destek olmaktadır. Eğitim sisteminde bulunan online sınıflar öğrencilerin eğitimlerini aksamadan kendi yaş gruplarından almasını sağlamaktadır. Digital çanta içerisinde Kitaplar, sunumlar, akademik eğitimler, Sınava hazırlık kursları ve fotoğrafçılık gibi birçok eğitim olmaktadır.

 Bu alanda kişisel gelişim kursları herkesin hayatında etkili olmaktadır. Gerek mesleki gerekse kişisel alanda insanlara bir uğraş sunmaktadır. Kurslar ile hayatta bir çok alanda başarı kazanması ve görevlerde yükselme ve kişisel olarak gelişmelere imkan tanımaktadır. İsteyen herkes sistemde yer alan kurslara katılarak kendine yeni bir bilgi edinebilmektedir. Ayrıca öğretmenlerde sisteme kaydolarak uzmanlık alanları ile ilgili eğitimlerde hocalık yapabilmektedir.

 Online Dershane

 Edubook sadece kurslar düzenleyerek yeni bilgiler edinilmesini sağlamamaktadır Aynı zamanda bir eğitim kampüsü olarak hizmet vermektedir. Reel alanda hizmet veren eğitim kurumları belirli sınıf düzeylerinden sonra kabul etmektedir. Ancak online dershanede her sınıf düzeyi için farklı eğitimler bulunmaktadır.  

 Online öğretmenler sistemde yer alan öğrenciler için bilgilendirici çalışmalar yaparken aynı zamanda okullarına yardımcı ders anlatımları ve sınavlar uygulanmaktadır. Sistemde kayıtlı tüm öğrenciler ve öğretmenle bu güvenli eğitim sistemine diledikleri gibi kayıt olabilmektedir.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.