KPSS Nedir? KPSS Sınavı Hangi Bölümlere Ayrılır?

KPSS, her yıl devlet memuru olmak için sınava giren binlerce kişinin kaderini belirlemektedir. Ayrıca bu sınavın birçok farklı türü bulunur. Mesleğe ve eğitim düzeyine göre değişir. Bu konuda pek çok kişi KPSS nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışmakta ve internet üzerinden biraz araştırma yapmaktadır.

 

Kpss Ne Zaman?

Sınavlar bazen 2 yılda bir, bazen ise yılda bir yapılır. Bu durum ortaöğretim, önlisans ve lisans derecelerine göre değişiklik göstermektedir.

ÖSYM, KPSS'nin yıllık toplantılarını düzenler. 2021 yılı KPSS lisanslama toplantıları Ağustos ayında gerçekleşti. 2022 yılında tüm dikkat KPSS başvuru ve sınav tarihlerine verildi. 2022 ÖSYM sınav takvimi henüz yayınlanmadı.

KPSS'nin zamanı hakkında açıklama yapılmadı. 2022 ÖSYM sınavları ve başvuru takvimi yayınlanır yayınlanmaz 2022 yılı KPSS tarihleri ​​açıklanacaktır. En son 2020 yılında gerçekleşen ön lisans sınavı iki yılda bir yapıldığından gelecek yıl tekrar yapılacaktır.

Kpss Kimler Girebilir?


Sınav türüne göre lise mezunları, lisans veya ön lisans mezunları kabul edilebilir. Sınav döneminde çalışmalarını tamamlayan ve mezun olan öğrenciler de sınava girebilirler. Tabii ki lise diplomanızın olması gerekiyor.

Kpss Eğitim Bilimleri Konuları Nelerdir?


Kamusal öğretmenlik için yeterlilik sınavına hazırlanan adaylar, eğitim bilimleri derslerinden de sınava girerler. KPSS eğitim bilimleri konuları aşağıdaki gibidir:

 • Öğretim ilke ve yöntemleri %26 (21 soru)
 • Sınıf Yönetimi %6 (5 soru)
 • Öğretim teknolojisi ve materyal tasarımı %6 (5 soru)
 • Müfredat geliştirme %6 (5 soru)
 • Sertifika ve değerlendirme %15 (12 soru)
 • Öğrenme Psikolojisi %15 (12 soru)
 • Gelişim Psikolojisi %13 (10 soru)
 • Oryantasyon ve özel eğitim %13 (10 soru)

Kpss Nedir?


KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinir. ÖSYM tarafından hazırlanan bir sınav olarak öne çıkıyor ve her yıl devlet kurum ve kuruluşlarına personel alımı için yapılıyor. Kadroya bağlı olarak farklı türlere göre alınan, adayların bitirdiği fakülte ile birlikte alınması gereken bir sınavdır. Bu kapsamda kadrolar, yaklaşan sınavla birlikte A ve B grupları olmak üzere iki gruba ayrılır.

Kpss A ve Kpss B Nedir?


A grubu; Başbakanlık, bakanlıklar, bunların bağlı kuruluşları ve alt sekreterlik düzeyindeki ilgili kuruluşları, Cumhurbaşkanlığı ve bağımsız Genel Müdürlük ile bunların yan kuruluşlarının özel bir rekabet sınavından geçerek ilgili mesleklerle alakalı personel ve görevleri. Özel bir eğitim programına göre yeterlilik sınavı ile özel devlet idareleri ve belediyelerin meclisleri için görevlendirilmeyi kapsar.

B grubu; 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (a) bendinde belirtilen meslekler dışında, kamu hizmetine ve diğer kamu kurumlarına ilk kez görevlere atanacak kişilere yöneliktir.

Kpss Türleri Nelerdir?


KPSS ile memurlar genellikle puan türüne göre işlenir ve atanır. Memur kadroları hem mesleki olarak hem de yeterliliğe bağlı olarak doldurulmaktadır. Bu puanlamalar doğrultusunda 3 farklı KPSS derecelendirmesi vardır. Bunlar P1, P2, P3 olarak adlandırılır. KPSS sınavı çerçevesinde her puanlama alanı için farklı atama yapılmaktadır.

 • KPSS P1 değeri genel yetenek ve genel kültür değerlerine göre hesaplanmıştır. Hesaplama genel yetenek %70'i ve genel kültür %30'u içerecek şekilde yapılır.
 • KPSS P2 puanı ise %60'ı genel yetenek ve %40'ı genel kültür üzerinden elde edilmektedir.
 • Aynı şekilde KPSS P3 puanı da genel yetenek ve genel kültüre göre hesaplanır. Bu tür bir değerlendirme lisans mezunları için yapılır.

Kpss Başvurusu Nasıl Yapılır?


Sınava başvurmak isteyen adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr ​​adresindeki başvuru kılavuzuna ve başvuru formuna ulaşabilirler. Adaylar, başvuru verilerini sisteme kaydettikten sonra, seçilen oturuma göre sınav ücretini zamanında ödeyerek başvurularını tamamlarlar.

Sınav ücreti, başvuru sahibi tarafından kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birinde veya ÖSYM web sitesinde elektronik transferin “ödemeler” alanından kredi/banka kartı ile ödenmelidir.

Eğer siz de KPSS alanında eğitmen iseniz Edubook'ta ücretsiz eğitmen olabilirsiniz. Edubook eğitimlerinizi hazırlayıp satabilirsiniz.