IELTS Sınavı Nedir?

IELTS sınavı, İngilizce’nin kullanıldığı ülkelerde okumak veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce seviyelerini belirlemek için tasarlanmış bir sınavdır. Birçok ülkede uygulanmaya başlayan uluslararası bir sınavdır. IELTS, Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık, British Council ve Avustralya’nın ortak mülkiyetindedir.

TOEFL ve IELTS arasındaki Fark Nedir?


TOEFL ve IELTS, İngilizce seviyenizi ölçmek için dünyanın en popüler sınavlarından ikisidir. İki sınavın İngilizce konuştuğunuzu göstermek için benzer hedefleri olmasına rağmen, birçok yönden farklıdırlar. Her iki sınav da İngilizce konuşulan ülkelerde okumak isteyen öğrenciler için kilit sınavlardır. Amerika'da TOEFL, İngiltere'de IELTS sınavıdır. TOEFL bilgisayar tabanlı bir sınavdır.

IELTS geleneksel kâğıt üzerinde gerçekleştirilir. Sınavların notlandırma sistemleri de farklıdır. TOEFL IBT 120 puanla derecelendirilir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşur. Her bölüm 30 puan değerindedir. Toplam puan sayısı, TOEFL IBT için toplam puan sayısıyla sonuçlanır.

Her iki sınav da 2 yıl geçerlidir. Sınavlar 2 haftada bir yapılır. Sınav sayısı sınırlı değildir. Her sınav için belirli bir not alınmaz veya geçmez. Bu notlar, üniversiteye giriş şartlarına dayanmaktadır. Sınavların değerlendirilmesi farklıdır.

IELTS okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Tahmini 9 puan. Her bölüm 9 puan verir ve bölümlerin ortalaması toplam IELTS puanını verir. IELTS 2 seans olarak uygulanmaktadır. İlk ders okuma, dinleme ve yazma içerir. İkinci toplantıda aday jüri karşısına çıkar ve sözlü dil sınavına girer. TOEFL bir oturumdan oluşur. Sınav 4,30 saat sürer ve tamamen bilgisayar kontrollüdür.

IELTS Kaç TL?

Ocak 2022 itibariyle:

  • British Council; kâğıt üzerinde 1950 TL, bilgisayar destekli sınav ücretleri, 1950 TL
  • IDP Türkiye; kâğıt üzerinde, 1950 Türk Lirası. Bilgisayarlı sınav ücreti, 1950 Türk Lirası

IELTS Nedir?


IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya okumak isteyen kişilerin İngilizce yeterliliğini ölçmek ve değerlendirmek için yapılan uluslararası bir sınavdır.

IELTS Ne işe Yarar?


IELTS sonuçları, İngilizceyi resmi dil olarak tanıyan birçok ülkede çalışmak ve iş başvurusunda bulunmak için gereklidir. Dünya çapında birçok profesyonel, göçmenlik ve diğer devlet kurumları bir IELTS sınavına ihtiyaç duyar. Ayrıca; IELTS sınavı 140 ülkede 10.000'den fazla eğitim kurumu tarafından tanınmaktadır.

İELTS 4 temel kriteri ölçmektedir;

IELTS, dinleme-okuma-yazma ve konuşma gibi 4 farklı dil becerisini de kapsayan bir sınavdır. IELTS adayları, dört test bileşeni için ayrı notlar alırlar. Bu notların ortalaması, sınavın genel notunu verir. Her beceri 1 ile 9 puan arasında derecelendirilir. IETS puanı 9 puan ile hesaplanır ve ortalama 4 beceri varsayılır.

İki Sınav Seçeneği


İki tür IELTS sınavı vardır: akademik ve genel. Akademik IELTS, İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyenler için mevcuttur. Genel IELTS, İngilizce konuşulan ülkelerdeki veya göçmenlerle aynı ülkelerdeki pozisyonlara başvurmak isteyenler için geçerlidir.

IELTS akademik ve genel sınavlarında dinleme ve konuşma bölümleri ortaktır. Tek fark “Okuma” ve “Yazma” bölümlerindedir. IELTS akademik sınavının okuma bölümü ağırlıklı olarak eğitimle ilgili akademik konuları içerirken, genel konular genellikle IELTS'i içerir.

Akademik IELTS sınavında "Mektup" bölümüne 2 adet kompozisyon yazmanız istenecektir. İlki sizden bir grafiği veya tabloyu yorumlamanızı, ikincisi ise eğitimsel bir konu hakkında bir kompozisyon yazmanızı ister. Genel IELTS sınavında birinci sorudaki konuyla ilgili bir mektup, ikinci sorudaki genel konuyla ilgili bir kompozisyon yazacaksınız.

 1 sınav 2 farklı kurum;

IELTS sınavı ülkemizde 2 eğitim kurumunda yapılmaktadır. Bu iki kurumda istediğiniz zaman sınava girebilirsiniz.

  • British Council; İngiltere merkezli.
  • IDP Türkiye; Avustralya merkezli.

Her iki kurum da resmi olarak onaylanmıştır. Adaylar, sınavın tarihi, yeri ve durumuna göre her iki kurumda da sınava girebilirler. Sınav soruları ve değerlendirme kriterlerinde farklılık yoktur. Sapmalar sadece uygulama nedeniyle mümkündür. (Sınav programı, ses sistemi vb.)

IELTS Yılda Kaç Kez Yapılır?


IELTS sınavı yaklaşık olarak her 10 günde bir yapılır. Sınav sayısı sınırlı olduğundan sınava, planlanan sınav tarihinden en az 1 ay önce kayıt yaptırmanızı öneririz. Bilgisayarlı IELTS sınavına daha sık girilir. Bu sınav hemen hemen her 2 günde bir yapılır.

 IELTS İçin Nereye Başvurmalıyım?

Eğer siz de IELTS alanında eğitmen iseniz Edubook'ta ücretsiz eğitmen olabilirsiniz. Edubook eğitimlerinizi hazırlayıp satabilirsiniz.