Bireysel Danışmanlık Nedir? Bireysel Danışman Ne Yapar?

Bireysel danışmanlık psikolojik ve duygusal etkenli hastalıkları konuşarak tedavi etme yöntemine dayanır. Bireysel danışmanlık alan kişiler, içinde bulundukları duygu durumunun nedenlerini açığa çıkarıp çözümlemeyi öğrenirler. Bunu seansları yapan uzman sağlar. Var olan sorun veya dominant bir ruhi hastalığın nedenleriyle birlikte açığa çıkması, tedavi için şarttır. Zira ancak bu şekilde sebepler anlaşılır ve sebebe yönelik çözümler üretilip iyi bir sonuç alınabilir.


Her bir bireyin kendini iyi tanımaya, davranışlarını kontrol altında tutmaya ve duygularını pozitife yönlendirmeye hakkı vardır. Fakat bu sıklıkla bir uzman desteği ile mümkün olmaktadır. Çünkü birçok insan bireysel danışman ile görüşmeden kendini derinlemesine bir keşfe çıkamaz. Tedavinin ilk adımı olarak kendine dönme ve kendini anlama, ancak kendini tanımayla mümkündür. Kişilerin kendini tanıma yolculuğunda en büyük destekçisi ve eşlikçisi de elbette bireysel danışmanlardır.
Sosyal hayatta karşılaştığımız mesleki, kişisel ve sosyal deneyimlerle baş etmek her zaman kolay olmayabilir. İşte tüm bu sorunlara veya kontrol altında tutulması gereken strese karşı baş edebilme becerilerini kazanmak bireysel danışmanlık alanıdır. Psikolojik danışmanlar ile bireysel danışmanlar tamamen etik ilkelere göre tedavi protokolleri düzenlerler.

Bireysel Danışman Ne Yapar?

Bireysel danışman bir rehber ya da bilinmeyen yollar için adeta bir pusula olarak nitelenebilir. Çünkü hayata dair; iş, aşk, evlilik, aile, iletişim, sağlık, kaygı, panik, korkular gibi birçok alan sağlıklı bir şekilde yönetilmelidir. Tüm bu alanlarda büyük başarı yakalamak bir amaç değildir. Ancak her birinin sağlıklı olarak devamlılığı mümkün kılınmalıdır. Bu ise duygularımızı tanıyıp, nedenlerini saptadıktan sonra yapabileceğimiz irade kontrolüdür.
Bireysel danışmanlık veren kişi hem objektif hem de kişiye göre kıstaslar ile tedavi uygular. Asla kendi fikrini, kendi inançlarını, kendi doğrularını veya yaşam görüşünü dayatmaz. Çünkü her insanın farklı dinamikleri ve farklı bir yaşam şekli vardır. Tek tip bir yaklaşım veya tedavi hiçbir işe yaramayacağı gibi her şeyi daha da kötüleştirebilir. Bireysel danışman seansları ve tedavileri şu konularda yardımcı olur, yol gösterir:


● Yaşam koçluğu,
● Öğrenci koçluğu,
● Hayata pozitif bakma,
● Günlük rutinleri regüle etme,
● Korkuları ekarte etme ve yalnızca hayatı koruma adına kullanma,
● Duyguları rahatça ve net olarak ifade etme,
● Hedef belirleme,
● Davranışları duygular temelinde kontrol edebilme,
● Kendini sevme, kendinle barışık olma,
● Çevreye karşı ölçülü bir şekilde duyarlı olma,
● Beyin gücünü kullanabilme,
● Bağımlılıklardan kurtulma,
● Fobilerden kurtulma,
● Duygusal zeka ve empati hissini geliştirme,
● Kronik hastalıklarla ilgili destekleyici terapi.


Tüm bu konulara ek olarak farklı semptom veya hastalıklar bulunabilir. Aynı zamanda birden fazla nitelikli hastalık teşhis edilmiş olabilir. Her biri için farklı yöntem ve yaklaşımlarla tedavi sunmak bireysel danışman vazifelerindendir.

Bireysel Danışman Eğitimi

Bireysel danışmanlık sadece konuyla ilgili kitaplar okuyarak veya yüzeysel bilgilerle yapılabilinecek bir iş değildir. Zira bireysel danışmanlıkta hastalıklara karşı tedavi ayrı, hastalık oluşmadan önce önleyici yaklaşımlar ve görüşler sunmak ise apayrı bir yöntemdir. Bireysel danışmanlık eğitimi alarak siz de işinde başarılı birer uzman olabilirsiniz. Kişilere yol göstermede, hedeflerini gerçekleştirmede, sorunları çözmede doğru kararlar almak adına büyük faydalarınız dokunabilir. Edubook, eğitim ve insan odaklı her şeyin yanında bir politika sergiler. Hemen ücretsiz üye olarak eğitime başlayabilirsiniz.
Eğer siz bireysel danışmanlık eğitmeni iseniz daha çok ruha ulaşmak için online eğitimler vermek üzere aramıza katılabilirsiniz. Videolarınızı Edubook’a yükleyip ek gelir elde edebilirsiniz. Ücretsiz olarak kaydınızı yaptırıp sitenin aktif ve profesyonel eğitmenlerinden olmak isterseniz https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresine davetlisiniz.

İlgili Yazı Psikolojinin Tanımı ve Konusu Nedir?