Bireysel Danışmanlık Nedir? Bireysel Danışman Ne Yapar?

Bireysel danışmanlık psikolojik ve duygusal etkenli hastalıkları konuşarak tedavi etme yöntemine dayanır. Bireysel danışmanlık alan

Bireysel danışmanlık psikolojik ve duygusal etkenli hastalıkları konuşarak tedavi etme yöntemine dayanır. Bireysel danışmanlık alan kişiler, içinde bulundukları duygu durumunun nedenlerini açığa çıkarıp çözümlemeyi öğrenirler. Bunu seansları yapan uzman sağlar. Var olan sorun veya dominant bir ruhi hastalığın nedenleriyle birlikte açığa çıkması, tedavi için şarttır. Zira ancak bu şekilde sebepler anlaşılır ve sebebe yönelik çözümler üretilip iyi bir sonuç alınabilir.


Her bir bireyin kendini iyi tanımaya, davranışlarını kontrol altında tutmaya ve duygularını pozitife yönlendirmeye hakkı vardır. Fakat bu sıklıkla bir uzman desteği ile mümkün olmaktadır. Çünkü birçok insan bireysel danışman ile görüşmeden kendini derinlemesine bir keşfe çıkamaz. Tedavinin ilk adımı olarak kendine dönme ve kendini anlama, ancak kendini tanımayla mümkündür. Kişilerin kendini tanıma yolculuğunda en büyük destekçisi ve eşlikçisi de elbette bireysel danışmanlardır.
Sosyal hayatta karşılaştığımız mesleki, kişisel ve sosyal deneyimlerle baş etmek her zaman kolay olmayabilir. İşte tüm bu sorunlara veya kontrol altında tutulması gereken strese karşı baş edebilme becerilerini kazanmak bireysel danışmanlık alanıdır. Psikolojik danışmanlar ile bireysel danışmanlar tamamen etik ilkelere göre tedavi protokolleri düzenlerler.

Bireysel Danışman Ne Yapar?

Bireysel danışman bir rehber ya da bilinmeyen yollar için adeta bir pusula olarak nitelenebilir. Çünkü hayata dair; iş, aşk, evlilik, aile, iletişim, sağlık, kaygı, panik, korkular gibi birçok alan sağlıklı bir şekilde yönetilmelidir. Tüm bu alanlarda büyük başarı yakalamak bir amaç değildir. Ancak her birinin sağlıklı olarak devamlılığı mümkün kılınmalıdır. Bu ise duygularımızı tanıyıp, nedenlerini saptadıktan sonra yapabileceğimiz irade kontrolüdür.
Bireysel danışmanlık veren kişi hem objektif hem de kişiye göre kıstaslar ile tedavi uygular. Asla kendi fikrini, kendi inançlarını, kendi doğrularını veya yaşam görüşünü dayatmaz. Çünkü her insanın farklı dinamikleri ve farklı bir yaşam şekli vardır. Tek tip bir yaklaşım veya tedavi hiçbir işe yaramayacağı gibi her şeyi daha da kötüleştirebilir. Bireysel danışman seansları ve tedavileri şu konularda yardımcı olur, yol gösterir:


● Yaşam koçluğu,
● Öğrenci koçluğu,
● Hayata pozitif bakma,
● Günlük rutinleri regüle etme,
● Korkuları ekarte etme ve yalnızca hayatı koruma adına kullanma,
● Duyguları rahatça ve net olarak ifade etme,
● Hedef belirleme,
● Davranışları duygular temelinde kontrol edebilme,
● Kendini sevme, kendinle barışık olma,
● Çevreye karşı ölçülü bir şekilde duyarlı olma,
● Beyin gücünü kullanabilme,
● Bağımlılıklardan kurtulma,
● Fobilerden kurtulma,
● Duygusal zeka ve empati hissini geliştirme,
● Kronik hastalıklarla ilgili destekleyici terapi.


Tüm bu konulara ek olarak farklı semptom veya hastalıklar bulunabilir. Aynı zamanda birden fazla nitelikli hastalık teşhis edilmiş olabilir. Her biri için farklı yöntem ve yaklaşımlarla tedavi sunmak bireysel danışman vazifelerindendir.

Bireysel Danışman Eğitimi

Bireysel danışmanlık sadece konuyla ilgili kitaplar okuyarak veya yüzeysel bilgilerle yapılabilinecek bir iş değildir. Zira bireysel danışmanlıkta hastalıklara karşı tedavi ayrı, hastalık oluşmadan önce önleyici yaklaşımlar ve görüşler sunmak ise apayrı bir yöntemdir. Bireysel danışmanlık eğitimi alarak siz de işinde başarılı birer uzman olabilirsiniz. Kişilere yol göstermede, hedeflerini gerçekleştirmede, sorunları çözmede doğru kararlar almak adına büyük faydalarınız dokunabilir. Edubook, eğitim ve insan odaklı her şeyin yanında bir politika sergiler. Hemen ücretsiz üye olarak eğitime başlayabilirsiniz.
Eğer siz bireysel danışmanlık eğitmeni iseniz daha çok ruha ulaşmak için online eğitimler vermek üzere aramıza katılabilirsiniz. Videolarınızı Edubook’a yükleyip ek gelir elde edebilirsiniz. Ücretsiz olarak kaydınızı yaptırıp sitenin aktif ve profesyonel eğitmenlerinden olmak isterseniz https://www.edubook.com.tr/tr/egitmen-basvuru adresine davetlisiniz.

İlgili Yazı Psikolojinin Tanımı ve Konusu Nedir?

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır. Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır.

Dijital kütüphane, kaynakların tamamının internet ortamında sunulduğu ve bilgisayar ya da cep telefonuyla rahatlıkla tüm kaynaklara ulaşılabilen bir ağ ortamıdır.

Büyük kütüphanelerin bazıları çok daha geniş kitlelere fayda sağlayabilmek adına kütüphanede yer alan kaynakları dijital ortama da açmıştır. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygındır. Dijital kütüphanelerin çoğalmasıyla birlikte sosyal medyada dijital kütüphane nedir sorusu epey yaygın bir şekilde sorulmaya başlandı. Dijital kütüphaneler, fiziksel kütüphanelerin dijital ortama taşınmış halidir. Bu durumun pek çok avantajı vardır ve artık tüm dünyada kütüphaneler yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başlanmaktadır. Bu sayede herkes her türlü kaynağa bulunduğu yerden erişebilmektedir.

Dijital kütüphanelerin insanlara sunduğu oldukça büyük faydalar da vardır. Bu faydalardan ilki zaman ve yer kavramının ortadan kaldırılmasıdır. İnsanlar nerede olurlarsa olsunlar ve saat kaç olursa olsun tüm kaynaklara dijital ortamdan erişebilmektedir. Bu durum da dijital kütüphanelerin bu kadar sevilmesinde ve kullanılmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Dijital kütüphanelerin öğrenciler ve pek çok kişi tarafından kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri de tüm kaynakların rahatlıkla bulunabilmesidir. Bazı durumlarda pek çok kişi kütüphanede saatlerce kaynak aramıştır, bu durum dijital kütüphanelerin gelişiyle birlikte rafa kaldırılıyor. Aranılan kaynaklar dijital kütüphanelerin arama bölümü sayesinde saniyeler içerisinde okuyucuyla buluşabiliyor.

Dijital Kütüphane Ne İşe Yarar?

Dijital kütüphaneyle birlikte fiziksel sınırların kalktığını söylemek mümkündür. Hiçbir sınır olmaksızın, açılış-kapanış saati olmaksızın istenilen kaynaklara 7/24 erişebilmek artık dijital kütüphaneler sayesinde mümkündür. Okuyucular kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan istediği kaynağa rahatça ulaşabilir ve okuyabilir. Dijital kütüphaneler yalnızca bulunulan ülkedeki kişiler tarafından değil tüm dünya tarafından kullanılabilir. Dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasıyla birlikte çok fazla dijital kütüphane ne işe yarar sorusu sorulmaya başlandı. Bunun en büyük cevabı ise fiziksel sınırların kalkmasıdır. Bugün Finlandiya’daki bir kişi Amerika’daki bir dijital kütüphaneye erişebildiği gibi Türkiye’deki bir kişi de tüm dünya ülkelerinde yayınlanan dijital kütüphanelere rahatlıkla erişebilir ve kaynakların tamamını istediği zaman okuyabilir. Bu sebeple dijital kütüphaneler oldukça yaygındır.

Dijital kütüphanelerin çoklu erişim sunması da oldukça mühimdir. Kütüphanelerde bir kitap doğal olarak yalnızca bir kişi tarafından okunabilirken çoklu erişim sayesinde dijital kütüphanelerde durum tam tersidir. Kitaplar aynı anda pek çok kişi tarafından okunabilmektedir. Bu sayede aynı kaynaktan aynı anda birden fazla okuyucunun yararlanması mümkün hale gelmiştir. Dijital kütüphanelerin bu denli yaygınlaşmasındaki en büyük avantajlardan biri de düşük masraflı olmasıdır. Konvansiyonel kütüphaneler kira, giderler ve bilimum masraflar sebebiyle oldukça büyük bir yük altındayken dijital kütüphanelerin yıllık giderleri son derece azdır. Bu sebeple pek çok kütüphane dijital kütüphane olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu kütüphanelerdeki sayının artması bekleniyor.

Neden Dijital Kütüphane Kullanılmalı?

Dijital kütüphane kullanmak için pek çok sebep vardır ancak bu sebepler arasından bazıları insanlar için oldukça önemlidir. Dijital kütüphane kullanma sebepleri, pek çok kişi için farklılık gösterse de insanların bazı sebeplerde ortak kümede buluştuğunu görebilmek mümkündür. Bunlardan ilki dijital kütüphanelerde hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı yaşanmamasıdır. Klasik kütüphanelerde pek çok kişinin başına geldiği gibi okunmak istenen bazı kitaplar ve kaynaklar o an başkası tarafından ödünç alınmış olabilir. Bu tip durumlar dijital kütüphanelerde karşılaşılmayacak durumlardır. Aynı kaynağı birden fazla kişi aynı anda okuyabilir ve bu dijital kütüphanelerin tercih edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır.

Dijital kütüphane kullanımının bu denli yaygınlaşmasındaki bir diğer sebep de mesafelerin ortadan kalkmasıdır. Yalnızca herkesin elinde bulunan bir akıllı telefon ya da dizüstü bilgisayar sayesinde kütüphanelerin tüm kaynaklarına erişebilmek ve bu kaynakları sınırsız bir şekilde kullanabilmek okuyucular arasında büyük bir heyecana da vesile olmuştur. Bu sebeple pek çok okuyucu dijital kütüphaneleri deneyimlemeye başladı. Dijital kütüphanelerin kullanımının yaygın olmasındaki bir diğer etken de elbette ki kaynaklara istenilen zamanda ulaşılabilmesidir. Kaynaklar 7 gün 24 saat okuyucuların kullanabilmesi için açık durumdadır. Bu, konvansiyonel kütüphanelerde okuyucuların en sık dert yandığı durumlardan biridir. Bazı kütüphaneler gece de açıktır fakat bu kütüphaneler arasında çok yaygın olmadığı için kaynak bulma sıkıntısı yaşanabilmektedir.